Miasta w Bawarii przygotowują się na masowe odejścia z kościoła

    Wielu wierzących najwyraźniej wyciąga konsekwencje z raportu o nadużyciach w katolickiej archidiecezji Monachium i Fryzyngi. W stolicy Bawarii zarezerwowano już setki terminów w celu dokonania apostazji, czyli wypisania się z kościoła.

    Konsekwencje raportu o nadużyciach seksualnych w kościele

    Po przedstawieniu raportu na temat przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży w katolickiej archidiecezji Monachium i Fryzyngi, urzędy stanu cywilnego w Bawarii muszą przygotować się na lawinę odejść z kościoła. Według Departamentu Administracji Okręgowej (KVR), od czasu publikacji raportu w ubiegły czwartek w samym Monachium zarezerwowano około 650 spotkań dla osób chcących dokonać aktu apostazji. To ponad dwa razy więcej, niż można by się normalnie spodziewać, powiedział rzecznik KVR.

    Aby poradzić sobie z tą ilością, urząd stanu cywilnego wydłuża zatem godziny otwarcia i zatrudnia dwóch dodatkowych pracowników dla osób odchodzących z kościoła. Możliwości obsługi klientów zostaną nawet potrojone, ale i to prawdopodobnie nie wystarczy. KVR zwraca zatem uwagę, że wniosek o wystąpienie z kościoła można również złożyć w formie pisemnej – jeśli tylko podpis jest poświadczony notarialnie.

    Dodatkowe możliwości spotkań w sprawie apostazji

    Miasta Ratyzbona, Ingolstadt i Würzburg również reagują i rozszerzają swoje możliwości spotkań w celu dokonania aktu apostazji. W Würzburgu od 1 lutego będą oferowane 22 dodatkowe spotkania tygodniowo. Od czwartku wpłynęło tam 50 próśb o wystąpienie z kościoła – pięć razy więcej niż w tym samym okresie 2021 roku. W tym roku z kościoła odeszło tam łącznie 109 osób. 70 z nich było katolikami.

    W Ingolstadt wszystkie terminy dotyczące wystąpienia z kościoła są zajęte do połowy marca. Jednak zapotrzebowanie jest tak duże, że „urząd stanu cywilnego, planuje stworzyć dodatkowe możliwości spotkań”, jak powiedział rzecznik. W Ratyzbonie urząd stanu cywilnego chce od lutego „zwiększyć liczbę wizyt”.

    Niedaleko Monachium, w Ebersbergu, w pierwszych tygodniach roku liczba rezygnacji z kościoła prawie się podwoiła: do 26 stycznia 2021 r. było ich 17, w tym roku już 31. Tamtejszy sąd okręgowy skazał pod koniec lat osiemdziesiątych księdza za nadużycia seksualne, zanim został on przydzielony do innej parafii i ponownie dopuścił się podobnego przestępstwa.

    Według rzecznika miasta, od 21 stycznia, dzień po przedstawieniu raportu o księżach pedofilach, kościół w Bambergu opuściło 21 osób, w tym 17 katolików. W sumie w styczniu 2022 r. z koscioła „wypisały się” 83 osoby, w tym 71 katolików. „To też znacznie więcej niż w poprzednich latach” – powiedział rzecznik.

    W Norymberdze terminy należy rezerwować z dwutygodniowym wyprzedzeniem. Oznacza to, że każdy, kto opuszcza kościół w tym tygodniu, musiał zarezerwować spotkanie jeszcze przed przedstawieniem raportu. Do tej pory łączna liczba katolików i protestantów odchodzących w tym roku z kościoła wynosi 371. To o 73% więcej niż w roku poprzednim do 25 stycznia.

    Niewłaściwe postępowanie najwyższych rangą

    Raport firmy prawniczej Westpfahl Spilker Wastl (WSW), na zlecenie archidiecezji Monachium i Fryzyngi, prowadzi do wniosku, że przypadki wykorzystywania seksualnego w diecezji nie były odpowiednio rozwiązywane już od dziesięcioleci. Zarzuca niewłaściwe postępowanie kardynałom i byłym arcybiskupom Friedrichowi Wetterowi i Josephowi Ratzingerowi oraz obecnemu Reinhardowi Marksowi. Eksperci mówią o co najmniej 497 ofiarach i 235 domniemanych sprawcach, ale zakładają, że niezgłoszonych spraw jest znacznie więcej.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x