Utrzymanie w mocy obowiązujących obostrzeń pandemicznych, priorytetowy dostęp do testów PCR dla określonych grup oraz zmiany w zakresie śledzenia kontaktów osób zakażonych: w tych sprawach doszli w poniedziałek do porozumienia przedstawiciele rządu federalnego i poszczególnych krajów związkowych podczas wideokonferencji poświęconej walce z pandemią. Aktualne ograniczenia w kontaktach i zasady dostępu przyczyniły się do tego, że dopiero teraz odnotowuje się w Niemczech bardzo duże liczby zakażeń wariantem Omikron, które zapowiadano już na koniec ubiegłego roku, powiedział po spotkaniu kanclerz Scholz (SPD). Dodał, że osiągnięto porozumienie co do tego, aby dalej podążać tą drogą. W kwestii ewentualnego luzowania obostrzeń zapewnił jedynie, że politycy podejmą decyzje we właściwym czasie. Póki co niezbędne jest utrzymanie obecnie obowiązujących ograniczeń.
Ograniczone możliwości wykonywania testów PCR – ustalono priorytety
Hendrik Wüst (CDU), szef rządu Nadrenii Północnej-Westfalii, który przewodniczy obecnie konferencji premierów krajów związkowych, powiedział, że jeśli Niemcom grozić będzie przeciążenie systemu opieki zdrowotnej, wówczas trzeba będzie podjąć bardziej rygorystyczne środki. Jednocześnie politycy opracują koncepcję otwarcia, którą będzie można wdrożyć w momencie, gdy takie przeciążenie będzie można wykluczyć.
Podobnie jak ministrowie zdrowia krajów związkowych, szefowie rządów zdecydowali, że w przyszłości w laboratoriach priorytetowo traktowane będą testy PCR pracowników szpitali, domów opieki dla osób starszych i niepełnosprawnych, jak również osób z grup ryzyka. Minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD) wraz z ministrami zdrowia poszczególnych landów mają wydać nowe rozporządzenie w tej sprawie.
Burmistrz Berlina Fraziska Giffey (SPD) powiedziała, że w związku z gwałtownym wzrostem liczby zachorowań urzędy ds. zdrowia nie są w stanie dłużej śledzić kontaktów osób zakażonych na dotychczasowych zasadach. Również w tej kwestii konieczne jest ustalenie priorytetów, powiedziała. Rząd federalny powinien opracować odpowiednią koncepcję. Jednocześnie wszyscy obywatele zakażeni koronawirusem powinni sami informować o tym fakcie osoby, z którymi mieli kontakt i korzystać z narzędzi takich jak aplikacja Corona-Warn-App.
Wkrótce zapadnie decyzja w sprawie ewentualnego przedłużenia programów wsparcia dla firm poszkodowanych w związku z pandemią
Duże imprezy sportowe mają zasadniczo nadal odbywać się bez udziału widzów, mimo że premier Bawarii Markus Söder (CSU) apelował między innymi o to, by na stadionach piłkarskich znów mogli zasiąść kibice. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia na spotkaniu z udziałem przedstawicieli rządu federalnego i poszczególnych krajów związkowych ustalono takie ograniczenie, jednak nie wszędzie jest ono w pełni realizowane: w niektórych landach widzowie nadal mogą wejść na stadion, obowiązują jedynie ograniczenia ilościowe. Na poniedziałkowym spotkaniu ustalono, że mają w tej kwestii obowiązywać jednolite zasady w całych Niemczech.
Kolejne spotkanie szefów rządów planowane jest na 16 lutego. Do tego czasu rząd federalny ma również przedstawić propozycję odnośnie tego, czy i ewentualnie na jakich zasadach przedłużyć programy pomocowe dla poszkodowanych przedsiębiorstw oraz szczególne uregulowania dotyczące świadczeń z tytułu skróconego czasu pracy obowiązujące do 31 marca.
Źródło: www.sueddeutsche.de