Niemcy: osoby lepiej wykształcone częściej jeżdżą na rowerze

    Zdaniem pewnego naukowca z Uniwersytetu w Kolonii osoby lepiej wykształcone częściej korzystają z roweru. W 2018 roku mieszkańcy niemieckich miast, którzy ukończyli szkołę średnią, jeździli na rowerze średnio 70 minut tygodniowo, a ci bez matury – tylko 42 minuty. Jeśli chodzi o mieszkańców wsi różnica nie była już tak duża, ale nawet tam osoby lepiej wykształcone częściej korzystały z roweru. Jeszcze w 1996 roku sytuacja wyglądała zupełnie inaczej.

    Dane oparte na informacjach udzielonych przez ponad 55.000 respondentów

    Socjolog Ansgar Hudde z Uniwersytetu w Kolonii opublikował ostatnio w specjalistycznych czasopismach wyniki badań na ten temat. Opierały się one na reprezentatywnych danych z raportów Deutsches Mobilitätspanel (MOP) dotyczących lat 1996-2018 oraz opracowanego przez Federalne Ministerstwo Transportu dokumentu „Mobilität in Deutschland 2017”.

    W statystykach ujęto w sumie około 800.000 podróży odbytych przez ponad 55.000 respondentów oraz użyte w tym celu środki transportu.

    Aby sprawdzić, czy korelacja między wykształceniem a jazdą na rowerze nie jest przypadkiem tylko pozorna, Hudde uwzględnił w swoich analizach podstawowe informacje o ankietowanych. Chodzi o to, że ci, którzy pracują na zmiany, mogliby rzadziej jeździć na rowerze tylko dlatego, że w nocy jest to raczej mało przyjemne. Naukowiec podkreślił jednak, że nawet po uwzględnieniu w statystyce takich czynników, jak na przykład długość trasy, wiek, dochody i miejsce zamieszkania, różnice w wykształceniu nadal odgrywają rolę.

    Osoby o niższym poziomie wykształcenia częściej wykorzystują samochód po to, by pokazać, że odniosły sukces zawodowy

    Hudde stwierdził, że jeszcze w 1996 roku z roweru korzystały w podobnym stopniu osoby o różnym poziomie wykształcenia. Ale od tamtej pory wiele się zmieniło. W grupie osób z wyższym wykształceniem czas korzystania z tego środka transportu jest obecnie dwa razy dłuższy niż w 1996 roku. Nie bez znaczenia jest fakt, że z rowerem wiąże się teraz jasny przekaz. Na przykład na randce w ciemno można wiele o sobie powiedzieć, przyjeżdżając na rowerze – a nie w dużym SUV-ie.

    Osoby o niższym poziomie wykształcenia częściej wykorzystują samochód po to, by pokazać, że odniosły sukces zawodowy. Osoby lepiej wykształcone są mniej narażone na ryzyko bycia postrzeganymi jako biedne lub nie odnoszące sukcesów.

    „Kiedy pani profesor przyjeżdża na uczelnię rowerem, nikt nie myśli: „Och, nie stać jej na samochód”. Zamiast tego ludzie myślą: „Fajnie, jest świadoma ekologicznie.”” Innym przykładem jest Cem Özdemir, który w grudniu w nowo utworzonym rządzie Olafa Scholza objął stanowisko ministra rolnictwa i polityki żywnościowej i na ceremonię zaprzysiężenia przyjechał rowerem. „Wszyscy wiedzą, że mógłby jeździć Mercedesem klasy S” – powiedział Hudde. „Ale jemu chodzi o przekaz. I jest on zrozumiały.”

    Źródło: www.tagesspiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marta

    🤔 a ci co na kozach i wielbladach to wszyscy z wyksztalceniem lekarze i inzynierzy!??? 😂😂😂😂😂😂😂😂.
    Ja nie mam wyzszego wyksztalcenia i czesto na rowerze jezdze!!!!!! Glupota wasza nie zna granic🙄

    Lego

    Osoby wykszształcone żadziej uprawiają sex, po jeździe rowerem
    brak mi sił na igraszki. Może żebym miał dalej do pracy i skorzystał z auta to więcej zachowałbym siły.

    dans

    Chyba odwrotnie.U mężczyzn zwiększa się poziom testosteronu i ochota na seks.No chyba że naprawdę masz daleko kilkadziesiąt kilometrów wtedy rozumiem…

    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x