Obowiązek szczepień, Rosja, energia jądrowa: Olaf Scholz po raz pierwszy jako kanclerz odpowiadał na pytania posłów w Bundestagu

    W środę po południu kanclerz Niemiec Olaf Scholz (SPD) po raz pierwszy od objęcia urzędu odpowiadał na pytania posłów w Bundestagu. Zwyczaj ten praktykowany jest od 2019 roku, zwykle przed Wielkanocą, przed przerwą wakacyjną i przed Bożym Narodzeniem.

    Tym razem Scholz nie trzymał się sztywno tego harmonogramu, ponieważ z szacunku dla parlamentu chciał odpowiedzieć na pytania posłów już na początku swojej kadencji kanclerza. Oto najważniejsze pytania, z którymi musiał się zmierzyć:

    Czy zostanie wprowadzony obowiązek szczepień przeciwko koronawirusowi?

    Scholz ponownie opowiedział się za wprowadzeniem w Niemczech obowiązkowych szczepień dla „wszystkich osób powyżej 18. roku życia”. Zaapelował do Bundestagu o szybkie przyjęcie ustawy w tej sprawie.

    Domagając się powszechnego obowiązku szczepień dla dorosłych kanclerz odciął się od propozycji, które przewidują taki obowiązek tylko dla osób starszych lub z chorobami współistniejącymi.

    Scholz bronił decyzji swojego rządu, by nie przedstawiać własnego projektu ustawy w sprawie obowiązkowych szczepień, lecz pozostawić tę kwestię deputowanym. Jego zdaniem Bundestag powinien wypracować nowe regulacje „w drodze otwartej debaty”, co przyczyniłoby się do uspokojenia dyskusji politycznej.

    Jak powinny wyglądać relacje z Rosją?

    Scholz mówił o poważnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa w Europie ze strony Rosji. Wyraził zaniepokojenie faktem rozmieszczenia wojsk wzdłuż ukraińskiej granicy. Skrytykował to, że już w momencie aneksji Krymu Rosja naruszyła zasadę integralności terytorialnej państw. Równocześnie jednak opowiedział się za kontynuacją rozmów z rosyjskim rządem.

    W obliczu trwających obecnie międzynarodowych negocjacji w sprawie rozwiązania kryzysu między Rosją a Ukrainą, Scholz wyraził jednak optymizm co do osiągnięcia postępu na rzecz bezpieczeństwa w Europie.

    Czy decyzja o wycofaniu się z energii jądrowej była błędem?

    Scholz uważa, że decyzja o odejściu od energii jądrowej była jak najbardziej słuszna. Dalsze korzystanie z niej nie miałoby jego zdaniem uzasadnienia ekonomicznego. Scholz argumentował, że „nowe elektrownie jądrowe wymagają znacznych inwestycji” i że problem usuwania odpadów oraz kwestia bezpieczeństwa nadal pozostają nierozwiązane.

    Zamiast tego rząd stawia na rozwój odnawialnych źródeł energii – podkreślił kanclerz. Jego zdaniem jest to decyzja, która zapewni Niemcom niezależność. Będzie to rozwiązanie przyjazne dla klimatu, a przy tym najtańsze, które pozwoli niemieckiej gospodarce uzyskać przewagę konkurencyjną.

    Kiedy pojawi się dodatek dla personelu pielęgniarskiego i kto go otrzyma?

    Scholz nie podał szczegółów dotyczących planowanych premii dla personelu pielęgniarskiego w związku z pandemią koronawirusa. Powiedział, że rząd pracuje nad znalezieniem najbardziej sprawiedliwego i możliwie najlepszego rozwiązania. Poinformował, że minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD) prowadzi rozmowy w tej sprawie, a ich efekty powinny zostać przedstawione do końca miesiąca. Rząd chce przeznaczyć na ten cel miliard euro. Dodatek w wysokości do 3.000 euro miałby być zwolniony od podatku.

    Scholz podkreślił też, że nie powinno się na tym poprzestać. Aby wielu młodych ludzi wybierało ten zawód, konieczne jest m.in. dofinansowanie tego sektora.

    Źródło: web.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    pioter

    Die Impfpflicht ähnelt dem Gesetz von 1937 zur Verhütung erbkranken Nachwuchses (Zwangssterilisation). Die Geschichte wiederholt sich herr Scholz. 

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x