Minijob 2022: oto co się zmieniło dla pracowników w Niemczech w nowym roku

    Każdy kto zarabia w Niemczech dodatkowe pieniądze będąc zatrudnionym na zasadzie Minijob musi wiedzieć o pewnych zmianach, które weszły w życie z początkiem 2022 roku. Dotyczą one zarówno tzw. 450-Euro-Job, czyli pracy na niepełny etat, gdzie wynagrodzenie wynosi maksymalnie 450 euro miesięcznie, jak i krótkoterminowego zatrudnienia na okres do trzech miesięcy. W wyniku tych zmian wzrośnie wynagrodzenie wielu osób pracujących w niepełnym wymiarze godzin. Są też nowości dotyczące ubezpieczenia zdrowotnego i numeru identyfikacji podatkowej, których nie powinni przeoczyć przede wszystkim pracodawcy.

    1) Ustawowa płaca minimalna uległa podwyższeniu

    Najpierw dobra wiadomość: 1 stycznia 2022 roku ustawowa płaca minimalna wzrosła w Niemczech z 9,60 euro do 9,82 euro za godzinę. Na dzień 1 lipca planowana jest kolejna podwyżka do 10,45 euro za godzinę. Może się więc okazać, że osoby zatrudnione na zasadzie Minijob będą musiały dostosować liczbę godzin pracy, aby nie przekroczyć limitu zarobków wynoszącego 450 euro miesięcznie.

    Nowy rząd federalny chce jednak wkrótce podnieść płacę minimalną do 12 euro. Jak donosi Niemiecka Agencja Prasowa, federalny minister pracy Hubertus Heil (SPD) zamierza przedstawić projekt ustawy w tej sprawie już na początku 2022 roku.

    2) Informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym

    Od 1 stycznia 2022 roku podczas dokonywania zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego pracodawcy mają obowiązek podać informacje na temat ubezpieczenia zdrowotnego pracowników na umowach krótkoterminowych. „Dowodem może być na przykład zaświadczenie z ustawowej kasy chorych lub prywatnego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych pracowników, ale także kopia karty ubezpieczenia zdrowotnego” – informuje Minijob-Zentrale we wpisie na blogu.

    3) Informacje zwrotne na temat zatrudnienia krótkoterminowego

    Od 1 stycznia 2022 roku po zgłoszeniu pracownika zatrudnionego na krótkoterminową umowę o pracę na zasadzie Minijob pracodawcy otrzymają z Minijob-Zentrale informację zwrotną na temat tego, czy pracownik był już wcześniej zatrudniony na krótkoterminową umowę o pracę w tym samym roku kalendarzowym. Te okresy wcześniejszego zatrudnienia są ważne dla pracodawców, ponieważ krótkoterminowe zatrudnienie pracownika nie może przekraczać 3 miesięcy lub 70 dni roboczych w ciągu roku. Minijob-Zentrale podaje jednak na swoim blogu, że informacja dotyczy jedynie tego, czy pracownik podejmował wcześniej tego typu zatrudnienie, ale nie w jakim wymiarze. O to pracodawcy muszą zapytać pracownika.

    4) Zgłaszanie numeru identyfikacyjnego Steuer-ID pracowników zatrudnionych na zasadzie Minijob

    Kolejna istotna zmiana dotycząca Minijob: od 2022 roku pracodawcy muszą przekazywać drogą elektroniczną do Minijob-Zentrale oprócz numeru identyfikacji podatkowej (Steruernummer) także numeru identyfikacyjnego (Steuer-Identifikationsnummer, zwanego też Steuer-ID lub IdNr) pracowników. Numer ten, składający się z 11 cyfr, jest nadawany tylko raz i pozostaje taki sam przez całe życie. Można go znaleźć m.in. na ostatniej decyzji podatkowej.

    Umowa koalicyjna nowego rządu przewiduje również zwiększenie limitu zarobków dla pracowników zatrudnionych na zasadzie Minijob. Nie wiadomo jednak jeszcze, kiedy to nastąpi.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x