Niemcy: te błędy popełnione przy składaniu deklaracji podatkowej mogą sporo kosztować

    Trzeba przyznać, że są przyjemniejsze sposoby na spędzanie czasu niż zajmowanie się rozliczeniem podatkowym. Ale ten wysiłek zwykle się opłaca. Przeciętnie Niemcy otrzymują z urzędu skarbowego zwrot podatku wynoszący nieco ponad 1.000 euro.

    Aby jednak mieć pewność, że uzyskany przez Was zwrot będzie równie wysoki, powinniście wystrzegać się kilku kosztownych błędów, na które zwraca uwagę Vereinigte Lohnsteuerhilfe e.V. (VLH). Oto najważniejsze aspekty, o których powinniście pamiętać dokonując rozliczenia podatkowego.

    1. Brak dowodów na poniesione koszty

    Chociaż już od jakiegoś czasu nie musicie dołączać pokwitowań do swojego rozliczenia podatkowego, to jeśli w ciągu roku nie zachowaliście żadnych rachunków, faktur itp., łatwo jest przeoczyć duży wydatek, który przyniósłby Wam spory zwrot podatku, albo po prostu nie znacie dokładnych kwot, które możecie odliczyć.

    Ponadto urzędy skarbowe mogą później zażądać okazania dowodu. Więc nawet jeśli skrupulatnie notowaliście swoje wydatki, ale nie potraficie przedstawić żadnego dowodu na ich poniesienie gdy zajdzie taka potrzeba, to na nic się to nie przyda. Dlatego VLH zaleca: „Zbierajcie wszystkie rachunki i pokwitowania z całego roku w jednym przeznaczonym do tego segregatorze lub po prostu w pudełku po butach.” W razie potrzeby możecie je później w dowolnej chwili uporządkować.

    2. Dane wprowadzone w niewłaściwych polach

    Formularz podatkowy powinniście wypełniać bardzo skrupulatnie. Jeśli nie wpiszecie swoich wydatków w odpowiednich rubrykach, urzędnicy skarbowi usuną nieprawidłowo wprowadzone koszty, ale nie przeniosą ich do właściwych rubryk.

    A zatem, jeśli na przykład wpiszecie poniesione przez siebie wydatki na dokształcanie się jako wydatki specjalne (niem. Sonderausgaben), podczas gdy powinny one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu (niem. Werbungskosten), zwrot, który by Wam przysługiwał z tego tytułu, po prostu przepadnie.

    3. Błędnie wprowadzone dane konta bankowego

    Brzmi to jak błąd, którego łatwo uniknąć, ale przecież nie tak trudno o jego popełnienie przy wprowadzaniu długiego numeru IBAN. Poza tym wiele osób ulega pokusie, by pominąć etap sprawdzania wstępnie wypełnionych formularzy z zeszłego roku, zapominając o tym, że kilka miesięcy wcześniej zmieniły bank.

    Dlatego warto bardzo dokładnie sprawdzić dane swojego banku i konta. Bo jeśli nie są one poprawne, to w najgorszym wypadku nie odzyskacie żadnych pieniędzy z urzędu skarbowego, a w każdym razie wpłyną one na Wasz rachunek z opóźnieniem.

    4. Pominięcie specjalnych ulg podatkowych przysługujących w związku z pandemią koronawirusa

    Ryczałt za pracę zdalną, czyli Homeoffice-Pauschale, ulgi podatkowe związane z pracą z domu: z powodu pandemii koronawirusa weszło w życie kilka nowych regulacji, które powinny wiele Wam ułatwić w kwestii podatków. Musicie je tylko odpowiednio wykorzystać.

    Na przykład możecie bez ograniczeń odliczać wydatki na biuro domowe, jeśli stanowi ono centrum całej aktywności zawodowej. Warunkiem tego jest, by czynności wykonywane w domu i te wykonywane w biurze czy zakładzie pracy były jakościowo równoważne. To uproszczenie obowiązuje w okresie od 1 marca 2020 roku do 31 grudnia 2021 roku.

    „Jeśli dotychczasowa działalność zawodowa została przeniesiona do biura domowego z powodu pandemii koronawirusa, należy założyć, że zadania wykonywane w biurze domowym są jakościowo równoważne z zadaniami wykonywanymi w biurze firmy” – wyjaśnia Erich Nöll z Bundesverband Lohnsteuerhilfevereine (BVL) w Berlinie.

    Oznacza to, że centrum całej aktywności zawodowej przenosi się do biura domowego, jeśli w czasie pandemii koronawirusa spędzaliście tam średnio więcej godzin tygodniowo niż w biurze firmy. Odliczeniu podlega wówczas całość związanych z tym kosztów.

    5. Pominięcie kosztów eksploatacyjnych (niem. Nebenkosten)

    Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że niezależnie od tego, czy jest się właścicielem domu, czy najemcą, można w swoim zeznaniu podatkowym odliczyć wydatki poniesione na usługi związane z gospodarstwem domowym, takie jak pielęgnacja ogrodu, konserwacja wind i instalacji grzewczych, czy sprzątanie domu. To samo dotyczy kosztów usług rzemieślniczych.

    6. Opłacanie rachunków gotówką

    Wydatki poniesione na usługi ogrodnika, sprzątaczki czy opiekunki do dzieci możecie odliczyć tylko wtedy, gdy opłacacie rachunki przelewem bankowym. „Tylko posiadając fakturę i dowód przelewu bankowego możecie skorzystać ze wszystkich ulg podatkowych związanych z usługami rzemieślniczymi i usługami związanymi z gospodarstwem domowym” – wyjaśnia VLH. Fakt, że nadal często płaci się za nie gotówką, jest jednym z najczęściej popełnianych błędów z punktu widzenia rozliczeń podatkowych.

    7. Pominięcie kosztów nadzwyczajnych (niem. außergewöhnliche Belastungen)

    Wielu podatników nie zawraca sobie głowy wykazywaniem kosztów zakupu okularów, zabiegów dentystycznych czy osteopatii, ponieważ zakładają, że i tak nie przekroczą one określonego limitu – obciążenia dostosowanego do możliwości finansowych podatnika (niem. zumutbare Belastungsgrenze). Do tej pory obowiązywały wysokie limity uzależnione od dochodów. Jednak przepis ten może naruszać niemiecką ustawę zasadniczą – Federalny Trybunał Konstytucyjny (niem. Bundesverfassungsgericht) bada obecnie tę kwestię (sygn. akt 2 BvR 1936/17).

    „Dopóki postępowanie jest w toku, wykażcie w swojej deklaracji podatkowej każdy cent wydany przez Was na pokrycie kosztów nadzwyczajnych” – radzi VLH. „Jeśli Wasz urząd skarbowy nie uwzględni nadzwyczajnych obciążeń wykazanych przez Was w rozliczeniu podatkowym i nie zaznaczy, że decyzja podatkowa nie ma charakteru ostatecznego, złóżcie sprzeciw wobec niej powołując się na toczące się postępowanie przed Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym i złóżcie wniosek o zawieszenie sprawy”. W ten sposób zapewnicie sobie większe korzyści podatkowe, jeśli sędziowie uchylą przepisy dotyczące granicy obciążenia, tzw. Belastungsgrenze.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x