Niemcy: te kraje związkowe zaostrzają środki walki z pandemią koronawirusa

    Siedmiodniowa zapadalność na COVID-19 w Niemczech jest obecnie na poziomie nieco poniżej 400. W związku z szybko rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem, coraz więcej niemieckich krajów związkowych zaostrza środki walki z pandemią. Oto przegląd już obowiązujących i zapowiadanych zmian (stan na wtorek, 23 listopada). Należy pamiętać, że sytuacja jest dynamiczna.

    Bawaria

    W Bawarii od środy mają obowiązywać znacznie bardziej rygorystyczne przepisy mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa. We wtorek rano rząd podjął decyzję w sprawie środków, które miały być przedmiotem popołudniowej dyskusji w parlamencie. Ustalono, że od środy w Bawarii będzie mogło się spotkać maksymalnie pięć osób z dwóch gospodarstw domowych – do tego limitu nie wliczają się dzieci poniżej dwunastego roku życia i osoby zaszczepione.

    Z wyjątkiem sektora handlu wszędzie ma obowiązywać zasada 2G, również w zakładach fryzjerskich i gabinetach kosmetycznych, na wyższych uczelniach oraz w szkołach muzycznych i szkołach nauki jazdy. W sklepach będzie mogła przebywać jedna osoba na dziesięć metrów kwadratowych powierzchni. W imprezach kulturalnych i sportowych publiczność będzie mogła zająć maksymalnie 25 procent miejsc na widowni. Ponadto w teatrach, operach, na stadionach, a także w obiektach rekreacyjnych i na targach ma obowiązywać zasada 2G plus, co oznacza, że wstęp do tych obiektów będą miały tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, którzy dodatkowo będą w stanie okazać negatywny wynik testu na koronawirusa.

    Jarmarki bożonarodzeniowe mają zostać całkowicie odwołane w całym kraju związkowym. Lokale gastronomiczne mają być otwarte maksymalnie do godziny 22:00. Wszystkie kluby, dyskoteki, bary i puby będą musiały być zamknięte przez najbliższe trzy tygodnie, podobnie jak domy publiczne.

    Szkoły i placówki dziennej opieki nad dziećmi pozostaną otwarte, nauka w szkołach ma odbywać się nadal w trybie stacjonarnym. Jednak nawet na lekcjach wychowania fizycznego wymagane będzie noszenie maseczek. W placówkach dziennej opieki nad dziećmi, a także w szkołach średnich (zwłaszcza w 5. i 6. klasie) mają zostać wprowadzone testy PCR, w pozostałych przypadkach nadal stosowane będą szybkie testy. Nowością jest to, że w szkołach podstawowych i specjalnych, w których przeprowadza się już testy PCR, w przyszłości w poniedziałki rano mają być przeprowadzane dodatkowo szybkie testy na koronawirusa, ponieważ wyniki testów PCR są dostępne dopiero wieczorem.

    W powiatach i miastach na prawach powiatu, w których liczba zachorowań na 100.000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni przekracza 1.000, życie publiczne będzie w dużym stopniu ograniczone. Wszelkiego rodzaju lokale gastronomiczne, obiekty noclegowe, sportowe i kulturalne, zakłady fryzjerskie, gabinety kosmetyczne itp. będą musiały zostać zamknięte, nie będą mogły odbywać się imprezy rekreacyjne, sportowe i kulturalne. Uczelnie będą musiały przejść na nauczanie zdalne. Szkoły i placówki dziennej opieki nad dziećmi pozostaną otwarte, podobnie jak sklepy, przy czym w placówkach handlowych będzie mogła przebywać tylko jedna osoba na 20 metrów kwadratowych powierzchni.

    Badenia-Wirtembergia

    Rząd Badenii-Wirtembergii miał we wtorek uchwalić nowe rozporządzenie przewidujące zaostrzone środki walki z pandemią, które miałyby zacząć obowiązywać już od środy. Jeżeli do tego dojdzie, na imprezach, którym towarzyszy śpiew lub muzyka orkiestry dętej, na jarmarkach bożonarodzeniowych, w barach i klubach ma obowiązywać zasada 2G plus.

    Nowy stopień alarmowy ma wejść w życie, gdy liczba pacjentów z COVID-19 przebywających na oddziałach intensywnej terapii wzrośnie do ponad 450 lub gdy tzw. wskaźnik hospitalizacji (liczba pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni) wyniesie 6. Liczba pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii przekracza już 450, co oznacza, że prawdopodobnie już od środy obowiązywać będą nowe przepisy, które mają spowolnić gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem i odciążyć szpitale. W powiatach, w których siedmiodniowa zapadalność na COVID-19 przekroczy poziom 500, mają też obowiązywać ograniczenia w przemieszczaniu się w godzinach nocnych (dotyczy tylko osób niezaszczepionych).

    Od ubiegłej środy w Badenii-Wirtembergii obowiązuje już I stopień alarmowy: osoby niezaszczepione są w dużej mierze wykluczone z udziału w życiu publicznym. Do kina, muzeum, na basen itp. mogą teraz udać się tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Ponadto, w odniesieniu do osób niezaszczepionych obowiązują ograniczenia dotyczące kontaktów społecznych. Mogą one spotkać się tylko z jedną osobą spoza swojego gospodarstwa domowego.

    Berlin

    W Berlinie najprawdopodobniej wkrótce zaczną obowiązywać zaostrzone środki walki z pandemią koronawirusa. Mieszkańcy muszą liczyć się z tym, że od najbliższego weekendu dostęp do większości sklepów będą miały tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Nie będzie to dotyczyło sklepów z artykułami pierwszej potrzeby, w tym supermarketów, drogerii i aptek. Według informacji podanych przez Niemiecką Agencję Prasową, Senat Berlina zgodził się we wtorek na odpowiednie rozszerzenie zakresu obowiązywania tzw. zasad 2G. Jest to reakcja na gwałtowny wzrost liczby nowych zakażeń koronawirusem i duże obciążenie oddziałów intensywnej terapii.

    Z kolei w wielu obszarach życia publicznego w Berlinie, do których z powodu pandemii koronawirusa i tak mają dostęp już tylko osoby zaszczepione i wyleczone (2G), mają obowiązywać dodatkowe wymagania, jak np. maseczki lub testy – tak przynajmniej wynika z informacji podanych przez Niemiecką Agencję Prasową. Ponoć planuje się wprowadzenie obowiązku stosowania maseczek wszędzie tam, gdzie obecnie funkcjonuje zasada 2G, np. w obiektach kulturalnych i rekreacyjnych. W miejscach, w których nie jest to możliwe, takich jak kluby taneczne, wymagane będzie okazanie negatywnego wyniku testu i zachowanie dystansu.

    Brandenburgia

    W związku z rosnącym obciążeniem szpitali rząd Brandenburgii chce zaostrzenia restrykcji dla osób niezaszczepionych. We wtorek miała zapaść decyzja odnośnie tego, czy zasada 2G obejmie również sektor handlu detalicznego z wyjątkiem supermarketów i innych sklepów z artykułami pierwszej potrzeby. Zasada 2G obowiązuje już w restauracjach, teatrach, kinach, salach koncertowych i basenach rekreacyjnych.

    Planowane są również ograniczenia w zakresie kontaktów społecznych. W przestrzeni publicznej będzie mogło się spotkać maksymalnie pięć osób, nie licząc zaszczepionych i ozdrowieńców. To samo dotyczy prywatnych przyjęć lub wynajmowanych sal w restauracjach.

    Jarmarki bożonarodzeniowe zostaną zamknięte. Ponadto planowane jest wprowadzenie ograniczeń w przemieszczaniu się w godzinach od 22:00 do 6:00, jeżeli siedmiodniowa zapadalność na COVID-19 w powiecie lub mieście na prawach powiatu przekroczy poziom 1.000, a obłożenie łóżek na oddziałach intensywnej terapii w całym kraju związkowym przekroczy 10 procent. W trzech powiatach na południu liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu jednego tygodnia już teraz przekracza poziom 1.000.

    Zniesiony ma zostać również obowiązek uczęszczania do szkół. „To jest życzenie wielu rodziców, którzy nie chcą posyłać swoich dzieci do szkoły”, powiedziała minister edukacji Britta Ernst (SPD), tłumacząc to posunięcie w wywiadzie dla RBB-Inforadio. Dodała, że nadal trwają analizy dotyczące możliwości zwolnienia z tego obowiązku uczniów ostatnich klas, których czekają w przyszłym roku egzaminy maturalne.

    Turyngia

    W związku z szybką rozprzestrzeniającą się pandemią, rząd Turyngii wprowadza bardziej rygorystyczne przepisy mające lepiej chronić mieszkańców przed zarażeniem. Minister zdrowia Heike Werner zapowiada zamknięcie klubów, barów i dyskotek. Ponadto obowiązywać ma godzina policyjna (od 22:00 do 5:00 rano).

    Na środę zaplanowano specjalne posiedzenie parlamentu Turyngii w tej sprawie. Ponieważ Lewica, SPD i Zieloni nie mają większości w parlamencie krajowym, na nowe obostrzenia musieliby się zgodzić również posłowie FDP lub CDU. Nie wiadomo jeszcze, czy to się uda.

    Meklemburgia-Pomorze Przednie

    Meklemburgia-Pomorze Przednie także podjęła decyzję o zaostrzeniu przepisów pandemicznych. Jeśli w danym powiecie, mieście na prawach powiatu lub w całym kraju związkowym zacznie obowiązywać pomarańczowy poziom ostrzegawczy (wskaźnik hospitalizacji wyniesie 6,0), to – jak wyjaśniła minister zdrowia Stefanie Drese (SPD) – między innymi w restauracjach, centrach fitness, hotelach, kinach i teatrach zacznie obowiązywać zasada 2G plus. Oznacza to, że tylko osoby zaszczepione i wyleczone, które dodatkowo są w stanie okazać aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa, będą mogły wejść do wyżej wymienionych obiektów. Na jarmarkach bożonarodzeniowych ma wówczas obowiązywać zasada 2G.

    W przypadku czerwonego poziomu ostrzegawczego (wskaźnik hospitalizacji > 9,0) planowane są również ograniczenia dotyczące kontaktów społecznych oraz wejście w życie zasady 2G podczas zakupów. We wtorek wskaźnik hospitalizacji przekroczył poziom 9,0 w powiatach Ludwigslust-Parchim (12,7), Vorpommern-Rügen (9,8) i Mecklenburgische Seenplatte (9,3).

    W przypadku żółtego poziomu ostrzegawczego (wskaźnik hospitalizacji > 3,0) w wielu obszarach w pomieszczeniach zamkniętych zastosowanie ma zasada 2G.

    Dolna Saksonia

    Dolna Saksonia wprowadza nowe rozporządzenie przewidujące zastosowanie zasady 2G w niemal wszystkich obszarach życia publicznego. Powiedział o tym we wtorek w Hanowerze premier Stephan Weil (SPD). Od środy do wielu miejsc będą więc wpuszczane tylko osoby zaszczepione, a także te, które wyzdrowiały z COVID-19. Oznacza to duże restrykcje dla osób niezaszczepionych.

    Nadrenia Północna-Westfalia

    W Nadrenii Północnej-Westfalii od środy będą obowiązywały zaostrzone zasady walki z pandemią. Zapowiedział to minister zdrowia Karl-Josef Laumann (CDU) prezentując w Düsseldorfie zaktualizowane rozporządzenie w tej sprawie.

    Od środy do obiektów rekreacyjnych nie będą mieli dostępu dorośli, którzy nie są zaszczepieni lub nie są ozdrowieńcami (zasada 2G). W miejscach, w których ryzyko zakażenia jest szczególnie wysokie – takich jak dyskoteki, czy kluby – nawet osoby zaszczepione oraz te, które wyzdrowiały z COVID-19, będą musiały przedstawić aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa (zasada 2G plus). Wyjątki dotyczą osób niepełnoletnich oraz tych, którym nie zalecono szczepienia lub które nie mogą być zaszczepione.

    Laumann powiedział, że osoby niezaszczepione zostaną w ten sposób w dużej mierze pozbawione możliwości uczestnictwa w życiu społecznym, z wyjątkiem życia zawodowego. Nieodpowiedzialne jest nieszczepienie się, jeśli pozwala na to stan zdrowia – podkreślił minister. W Nadrenii Północnej-Westfalii nadal około miliona pracowników nie zostało zaszczepionych. Od środy będą musieli przychodzić do pracy z aktualnym negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

    Hamburg

    Senat Hamburga chce, by zasada 2G objęła również instytucje kulturalne i obiekty noclegowe. Oznacza to, że od najbliższego poniedziałku tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy będą mogli udać się do teatrów, kin, obiektów rekreacyjnych i hoteli, jak ogłosił we wtorek po posiedzeniu Senatu burmistrz Peter Tschentscher (SPD).

    Saksonia-Anhalt

    Już wkrótce w Saksonii-Anhalt dostęp do niektórych obszarów życia publicznego będą miały tylko osoby zaszczepione i wyleczone. Rząd ogłosił we wtorek w Magdeburgu ogólnokrajowy wymóg wprowadzenia zasady 2G m.in. wewnątrz lokali gastronomicznych, w obiektach kulturalnych i rekreacyjnych, na imprezach z udziałem co najmniej 50 osób oraz w przypadku korzystania z noclegów w hotelach dla celów prywatnych. Wyjątki mają dotyczyć dzieci i młodzieży.

    Zasada 3G w miejscu pracy będzie od środy obowiązywać w całych Niemczech

    W środę wchodzi w życie również nowa ustawa o ochronie przed zakażeniami, przewidująca stosowanie zasad 3G w miejscu pracy, a także w autobusach i pociągach. Została ona opublikowana we wtorek w Federalnym Dzienniku Ustaw. W poniedziałek swój podpis złożył prezydent Frank-Walter Steinmeier.

    Na razie nowe prawo nie przewiduje ograniczeń w przemieszczaniu się i zamykania szkół. Niemniej jednak ma ono zostać poddane ocenie podczas kolejnego spotkania z udziałem przedstawicieli rządu federalnego i premierów poszczególnych krajów związkowych w dniu 9 grudnia i w razie potrzeby zaostrzone.

    Źródło: www.welt.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    12 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    12 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    xyz

    Pierwsze i podstawowe pytanie,może jest jakiś prawnik co się wypowie profesjonalnie: czy te wszystkie rozporządzenia są legalne?

    Stefan

    Tak, legalne. Jak sie nie podoba, to wracaj do PL

    Kasia

    Stefan a z ciebie taki prawnik jak z dupy trąba!!! Nie ty będziesz decydował kto i kiedy ma wracać gdziekolwiek!!!!To co się dzieje to nawet nie segregacja ale to co było w 1933 roku….a tu panie mądraliński sam sobie poszukaj….historia się kłania i żadnych wniosków! a i specjalnie wszystko z małej litery bo nie mam szacunku do kogoś, kto jest 5 min w DE a już całą gębą niemiec!!! hahhahaha

    Stefan

    Napisalem, ze jak sie nie podoba to niech wraca, a nie, ze ma wracac. Umiesz czytac ze zrozumieniem czy foliarskie wiadomosci wypalily ci juz wszystkie szare komorki? Skoro porownujesz 1933 do dzisiaj to nie znasz historii i tego co potem nastapilo, tamto to byly duzo gorsze czasy. Dobrze, ze piszesz o tym, ze specjalnie wszystko z malej, ale wiesz co? Nie dbam o to. ;D. W DE jestem od urodzenia czy kilkadziesiat ladnych lat.

    Marta

    😂😂😂 zycie spoleczne dla niezaszczepionych aus, Ale do pracy moga jezdzic 😂😂😂😂,no bo kto bedzie na darmozjadow pracowac!????? Mam na mysli gosci z pontonow,oraz na tych, ktorych z Bialorusi caly czas po cichutku zwoza!!!!! Ci wszyscy sie do pracy nie garna,oni na social licza👍👍👍👍

    Stefan

    Nagle podczas pandemii widzisz, ze na kogos pracujesz? 😀 Rozumiem, ze mas duzo czasu, siedzisz na bezrobociu i w koncu zaczelas czytac cos zamiast tv ogladac? 😀

    Ania z zielonego wzgórza

    W niemczech jest legalne, bo tu nie ma żadnego prawa tylko wprowadzają co chcą…

    Stefan

    To wracaj do PL, tak za to prawo jest szanowane… buahahaha 😀

    Marta

    Herr Spahn gesagt.
    3 G.
    Geimpft, Genese, Gestorben 🤔

    Mirek

    Dziś tj. 24.11 chciałem zrobić termin na szczepienie na srovida, pani w recepcji powiedziała że pierwszy wolny termin to 04.01.2022. Żeby potem nie było że się nie chciałem zaszczepić.

    Stefan

    Wlacz myslenie, moze poszukaj gdzies indziej?

    Aron

    Wszyscy zapomnieli ze te szpryce są dopuszczone warunkowo tak mówili rok temu i co .
    Zdrowy człowiek musi być odzielony od szczepionych lub na odwrót.
    Jak się pytam Szczepanów czemu mam się zaszepic to mi mowia solidarności musi byc a jak umre to tez bedzie solidarności . Niemcy maja Totalna Biologie germanska a nikt nie leczy tak jak pisze ciekawe .

    12
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x