Niemcy: 1,35 euro na godzinę dla osób niepełnosprawnych. Czy ta stawka godzinowa jest sprawiedliwa?

    Lukas Krämer (28) spędził pięć lat przy montażu kranów. Sześć i pół godziny dziennie, za niecałe 180 euro miesięcznie. „To jest wyzysk” – mówi młody, niepełnosprawny umysłowo mężczyzna z Trewiru (Nadrenia-Palatynat). Za pomocą petycji pod hasztagiem #Stelltunsein domaga się minimalnej płacy w niemieckich warsztatach dla osób niepełnosprawnych.

    Ale czy jest to realistyczne żądanie? W Niemczech 320 000 kobiet i mężczyzn z niepełnosprawnością umysłową, fizyczną i psychiczną pracuje w ponad 2900 warsztatach dla osób niepełnosprawnych. Osoby te produkują towary lub świadczą usługi dla prawie wszystkich gałęzi przemysłu. Począwszy od koncernów samochodowych po małe, społeczne start-upy.

    Firma Schmidt Spiele korzysta z usług warsztatów dla osób niepełnosprawnych. „Produkujemy tam przykładowo katalogi” – mówi rzecznik Tim Keppke. „Nie ma żadnej zachęty finansowej dla firm, aby to zrobić”.

    W skali kraju roczny obrót warsztatów wynosi około ośmiu miliardów euro. „W wielu warsztatach pracownicy muszą pracować od 30 do 36 godzin tygodniowo. Jeśli trzeba dotrzymać terminu, czasem dłużej” – mówi Silke Georgi z projektu JOBinklusive, który prowadzi również kampanię na rzecz sprawiedliwego wynagrodzenia.

    Cel: uczestnictwo w życiu zawodowym

    Jednak Jana Niehaus z Bundesarbeitsgemeinschaft Werkstätten für behinderte Menschen e. V. wyjaśnia: „Warsztaty dla osób niepełnosprawnych są organizacjami non-profit. Nie realizują one celów związanych z zyskiem ekonomicznym”.

    Zadaniem warsztatów jest umożliwienie osobom niepełnosprawnym uczestnictwa w życiu zawodowym, a w niektórych przypadkach przygotowanie ich do wejścia na ogólny rynek pracy. Jest to stosunek pracy podobny do stosunku pracy pracownika: dobrowolny, z nadzorem, mniejszą liczbą obowiązków – i znacznie mniejszym wynagrodzeniem.

    W związku z tym pracownicy zazwyczaj nadal otrzymują podstawowe świadczenia od rządu lub emeryturę z powodu pełnego ograniczenia zdolności do zarobkowania. Warsztaty nie byłyby zatem w stanie samodzielnie sfinansować płacy minimalnej.

    Krämer uważa, że osoby niepełnosprawne są wykorzystywane jako tania siła robocza

    „Osoby niepełnosprawne są postrzegane jako tania siła robocza” – krytykuje Lukas Krämer. „Średnia płaca godzinowa w wysokości 1,35 euro to kieszonkowe”. Jako czterolatek zachorował na zapalenie opon mózgowych, uszkodzone zostały drogi nerwowe.

    Nie udało mu się ukończyć szkoły specjalnej i trafił do warsztatu dla niepełnosprawnych. Dziś pracuje jako YouTuber, montażysta wideo i przedstawiciel posła do Bundestagu w mediach społecznościowych.

    Krämer zarabia 1.300 euro i jest wyjątkiem. Mniej niż jednemu procentowi pracowników zakładów pracy chronionej udaje się znaleźć zatrudnienie na ogólnym rynku pracy.

    Wiele firm, które są prawnie zobowiązane do zatrudniania osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, woli płacić składkę wyrównawczą. Z drugiej strony, wiele osób niepełnosprawnych potrzebuje specjalnej ochrony oferowanej przez warsztaty.

    Stowarzyszenie Rad Zakładowych w Niemczech obawia się, że wprowadzenie płacy minimalnej zwiększyłoby tylko presję ekonomiczną na zakłady pracy chronionej.

    Federalne Ministerstwo Pracy i Spraw Społecznych popiera żądanie sprawiedliwego wynagrodzenia i zleciło przeprowadzenie badania. „Między innymi do połowy 2023 roku mają zostać opracowane alternatywne modele wynagrodzeń”, powiedział rzecznik.

    „To o wiele za długo. My potrzebujemy teraz pieniędzy”, mówi Lukas Krämer. Silke Georgi dodaje: „Płaca wystarczająca na życie jest oznaką szacunku dla wykonanej pracy”.

    źródło: www.bild.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Sieci komórkowe w Niemczech – tutaj znajdziesz najlepszą taryfę!

    Ilość telefonów komórkowych wypuszczanych na rynek światowy wzrasta z każdym rokiem. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, iż zepsuty telefon nie ląduje w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x