Niemcy: Nowe rozporządzenie w sprawie kaucji za butelki od 1 stycznia 2022 roku

    Obowiązkowa kaucja obowiązuje w Niemczech od 2003 roku – ale z kilkoma wyjątkami. To stanie się już niebawem przeszłością: od stycznia 2022 r. konsumenci w Niemczech będą mogli bowiem otrzymać zwrot kaucji za prawie wszystkie napoje w jednorazowych butelkach wykonanych z PET, a także puszki.

    Zmiany dotyczące kaucji w Niemczech już od stycznia 2022 roku

    W niemieckich supermarketach na początku 2022 roku nastąpi duża zmiana – wtedy obowiązek kaucji będzie dotyczył prawie wszystkich napojów w opakowaniach jednorazowych.

    Obowiązek ten wszedł w życie w roku 2003 i dotyczy dużej liczby napojów w opakowaniach jednorazowych, które można kupić w supermarketach, sklepach z napojami lub kioskach. Należą do nich woda, napoje bezalkoholowe i piwo. Już w roku 2006 r. nastąpiła zmiana – od tego momentu wszyscy sprzedawcy detaliczni w Niemczech, którzy sprzedają oznakowane butelki i puszki jednokrotnego użytku, zostali zobowiązani przyjmować je z powrotem, nawet jeśli nie zostały one zakupione u nich. Wcześniej to zawartość butelek decydowała o tym, czy pobierano za nie kaucję, czy nie. Teraz zależy to od materiału, z jakiego wykonane jest opakowanie.

    Butelki jednorazowe i wielokrotnego użytku – jaka jest różnica?

    „Istnieją butelki z kaucją jednorazowe i wielokrotnego użytku”, wyjaśnia Gerhard Kotschik z Federalnej Agencji Ochrony Środowiska. Za butelki jednorazowe i puszki pobierana jest w Niemczech kaucja w wysokości 25 centów. Za butelki wielokrotnego użytku – nieważne, czy są plastikowe czy szklane – dostaje się zwykle 15 centów, za butelki po piwie jest to zwykle tylko 8 centów. Butelki wielokrotnego użytku są następnie czyszczone i ponownie napełniane. Według Kotschika, pojedyncza butelka wielokrotnego użytku może osiągnąć nawet 50 cykli zanim zostanie poddana recyklingowi. „Butelki wielokrotnego użytku wykonane z PET nie mają tylu cykli, co butelki szklane” – mówi ekspert ds. opakowań.

    Z drugiej strony, butelki jednorazowe, takie jak te wykonane z PET, wchodzą do obiegu tylko raz, a następnie są poddawane bezpośrednio recyklingowi. „Do recyklingu PET potrzeba jednak mniej energii niż do recyklingu szkła” – wyjaśnia Kotschik. Ogólnie rzecz biorąc, produkcja butelek szklanych jest bardzo zasobochłonna. „Ale w przypadku butelek wielokrotnego użytku nie ma to większego znaczenia, ponieważ taka butelka jest używana wiele razy”.

    Dlaczego na niektórych butelkach nie ma w Niemczech kaucji?

    „Obowiązkowa kaucja weszła w Niemczech w życie wiele lat temu” – wyjaśnia Kotschik. W segmencie opakowań istniało jednak wiele wyjątków, np. w przypadku wina, wina musującego, napojów spirytusowych, mleka, soków owocowych lub warzywnych. „Wyjątki zostaną zniesione od przyszłego roku” – mówi ekspert. Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie butelki PET i puszki będą podlegały w Niemczech kaucji. Dla mleka i mieszanych napojów mlecznych do 1.1.2024 roku będzie obowiązywał jednak okres przejściowy. Szczegółowo reguluje to ustawa o opakowaniach, § 31.

    Czy sklepy, które sprzedają butelki zwrotne, muszą również przyjmować puste opakowania?

    „Właściwie tak, choć trzeba rozróżniać butelki jednorazowe i wielokrotnego użytku” – mówi ekspert ds. opakowań. W sklepach o powierzchni większej niż 200 metrów kwadratowych należy przyjąć wszystkie opakowania po napojach jednorazowych z materiału, który jest również w nich oferowany. Kotschik wyjaśnia: „Jeśli sprzedajesz tylko puszki, musisz przyjąć tylko puszki”. Z kolei przyjmowanie butelek wielokrotnego użytku nie jest uregulowane w ustawie o opakowaniach. Z reguły można je oddać tam, gdzie są one również sprzedawane. Butelki wielokrotnego użytku lub skyrznki, których sklep nie posiada w swoim asortymencie, zazwyczaj nie są przyjmowane. „W końcu ta butelka też musi wrócić do rozlewni”.

    źródło: www.myhomebook.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    14 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    14 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Bcsvjgcv

    U nas tak być powinno

    Dorota

    „… obowiązek będzie dotyczył prawie wszystkich bez wyjątku….” Masło maślane. Albo wszystkich bez wyjątku, albo prawie wszystkich.

    Jakub

    A OLEJ, ocet, środki chemiczne? W końcu one też wykonane są z PET. Tak samo sloiki. Niedługo żeby nie tracić mnóstwa pieniędzy co miesiąc na kaucję trzeba będzie wynająć garaż na zbieranie opakowań. Ochrona środowiska ok, ale to doprowadzi w końcu do absurdu.

    Grazyna

    To oddawaj je przy kolejnych zakupach, a nie magazynuj. Niemcy tak robią.

    Marta

    Zamiast walczyc z plandemia,cos zaczac robic bo caly swiat sie z niemiaszkow smieje,bo jak to Niemcy mowia-wir Schafen alles,aber langsam 🙄🙄🙄.To sie fantami zajmuja po ile butelusie 🤔🙄.. A

    Marek

    Mieliśmy już możliwość oddawania opakowań ale oczywiście nie potrafiliśmy sobie z tym poradzić. Takich zachowań i przykładów jest o wiele więcej i powinniśmy brać przykład z zachodnich sąsiadów.

    Tomasz

    W Polsce od kilkudziesięciu lat istnieje problem skupu butelek. Niby jest ustawa, która nakazuje sklepom przyjmowanie szklanych butelek wielokrotnego użytku, to w praktyce to nie działa. Jak nie masz paragonu to nie oddasz butelki.

    Robert

    Ostatnio edytowane 3 lat temu przez Robert
    Krajowy

    Brawo Niemcy a u nas do lasu z” Petami”

    Ostatnio edytowane 3 lat temu przez Krajowy
    Monika

    Mieszkam w NRW.Uważam,że jest to świetnie rozwiązanie.W Niemczech nie znajdziemy plastikowych butelek,rzuconych gdzie bądź.Nie ma też porozrzucanych butelek czy puszek po piwie.Ludzie przeważnie kupują tzw.kisty butelek z wodą,napojami, piwem w szklanych butelkach,lub twardych, plastikowych, wielokrotnego użytku.Miękki plastik sprzedawany jest(jak wyżej podano po 25centów za butelkę).Zdecydowanie Polska powinna iść w ślady Niemiec.Zbieranie butelek nie jest uciążliwe,a paragon drukowany w automacie można zrealizować podczas zakupów lub odebrać pieniądze w informacji.W moim gospodarstwie(5osób) oddajemy butle raz na dwa tygodnie i jest to kwota między 25-50 euro w zależności od pory roku.Pozdrawiam.

    Marta

    Teraz wszedzie MASKI leza🤣🤣🤣,a pod sklepami najwiecej 👍

    Lusi

    W kaczogrodzie może za 20 lat tez tak będzie

    olo

    Tam idzie wszystko od tak wprowadzić. Tu się nie da przez pół wieku nawet na jedną rzecz.

    Karol

    Czy wy ludzie nie rozumiecie że ta tzw kaucja to jest dodatkowy koszt i tylko zawracanie gitary w worami śmierdzących butelek? To nie jest zwrot pieniędzy za butelkę. Producent wlicza cenę butelki w cenę napoju i z to płacisz a dopiero sklep nalicza dodatkowo 25 centów za potencjalnego śmiecia . Jak odniesiesz butelkę to ci 25 centów zwrócą, ale za butelkę zapłaciłeś! A ludzie się cieszą ze dostają swoje pieniądze 😆Oby to nigdy u nas nie weszło!

    14
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x