Oto jakie obostrzenia planują wprowadzić kraje związkowe Niemiec dla niezaszczepionych przeciwko COVID-19

    W Niemczech wzrasta liczba nowych zakażeń koronawirusem, natomiast odsetek osób zaszczepionych nie ulega już istotnym zmianom. Obecnie w pełni zaszczepionych jest w Niemczech niecałe 67 procent ludności. Kanclerz Angela Merkel wzywa do wprowadzenia większych ograniczeń dla osób niezaszczepionych. Nie wyklucza więc, że będą one musiały codziennie przeprowadzać testy na obecność koronawirusa w miejscu pracy, a ograniczenia wykroczą poza model 2G. Niektóre kraje związkowe już idą własną drogą. Oto przegląd (lista nie jest kompletna i zawiera kraje związkowe, co do których udało nam się znaleźć pewne informacje).

    Badenia-Wirtembergia

    W Badenii-Wirtembergii od środy obowiązuje stan ostrzegawczy. Liczba pacjentów z COVID-19 na oddziałach intensywnej terapii przekroczyła we wtorek drugi dzień roboczy z rzędu wartość 250, jak poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia w Stuttgarcie. Oznacza to zaostrzenie przepisów, zwłaszcza w odniesieniu do osób niezaszczepionych.

    Minister zdrowia Manne Lucha (Zieloni) powiedział we wtorek: „Obecnie mamy do czynienia z pandemią osób niezaszczepionych. Widzimy to nie tylko na podstawie odrębnie raportowanych przypadków zachorowań, ale także na oddziałach intensywnej terapii.” Minister Lucha stwierdził, że przebywają tam niemal bez wyjątku niezaszczepieni pacjenci z ciężkim przebiegiem choroby. Jego zdaniem stanowi to uzasadnienie dla wprowadzenia ograniczeń odnoszących się do osób niezaszczepionych, gdyż to one odpowiadają za obciążenie systemu ochrony zdrowia.

    Dla osób niezaszczepionych stan ostrzegawczy oznacza większe wymogi w zakresie przeprowadzania testów na koronawirusa oraz przywrócenie ograniczeń dotyczących kontaktów społecznych. Osoby, które nie są zaszczepione i nie są ozdrowieńcami będą musiały okazać negatywny wynik testu PCR udając się np. do restauracji, kina czy na basen. Szybki test już nie wystarczy. Jeśli chodzi o kontakty międzyludzkie, osoby z jednego gospodarstwa domowego będą się mogły spotykać z maksymalnie pięcioma innymi osobami. Nie dotyczy to osób zaszczepionych, ozdrowieńców oraz osób, które nie mogą być zaszczepione z powodów medycznych. Limit ten nie obejmuje również dzieci i młodzieży do 17. roku życia.

    Berlin

    W związku z rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem, berlińska senator ds. zdrowia Dilek Kalayci (SPD) zapowiedziała zaostrzenie kontroli w branży gastronomicznej. Senatorowie dyskutowali o tym, jakie dodatkowe działania należy podjąć w związku z nadchodzącą zimą. Kalayci powiedziała we wtorek po posiedzeniu Senatu, że konieczne są również wzmożone kontrole przestrzegania tych obostrzeń pandemicznych, które już obowiązują.

    Kalayci skrytykowała fakt, że restauratorzy nie zawsze sprawdzają, czy np. goście są zaszczepieni. Jej zdaniem kontrole ze strony urzędów ds. porządku i bezpieczeństwa publicznego oraz policji powinny zostać zintensyfikowane. Szczegóły mają zostać ustalone na posiedzeniu Senatu w przyszłym tygodniu.

    Meklemburgia-Pomorze Przednie

    Meklemburgia-Pomorze Przednie intensyfikuje działania na rzecz ochrony mieszkańców domów opieki przed zakażeniem koronawirusem. Premier Manuela Schwesig (SPD) powiedziała we wtorek po posiedzeniu rządu w Schwerinie, że w przyszłości zasady 3G mają tam być konsekwentnie stosowane wobec wszystkich. Pracownicy, którzy nie są zaszczepieni, będą w przyszłości musieli być może nawet codziennie poddawać się testom na koronawirusa. Do tej pory normą były dwa testy tygodniowo. Osoby odwiedzające, które nie są zaszczepione, ani nie są ozdrowieńcami, będą musiały przedstawić aktualne negatywne wyniki testu na koronawirusa. W Meklemburgii-Pomorzu Przednim ogółem zaszczepionych jest około 75 procent personelu pielęgniarskiego.

    Dolna Saksonia

    Projekt rozporządzenia przewiduje utrzymanie obowiązku noszenia masek w klasie przez większość uczniów w Dolnej Saksonii. Z wymogu tego będą zwolnieni tylko uczniowie pierwszej i drugiej klasy. Obecne rozporządzenie, w którym jest mowa również o obostrzeniach dotyczących szkół, jest ważne do przyszłej środy. Oczekuje się, że nowelizacja tegoż rozporządzenia będzie gotowa na początku przyszłego tygodnia.

    Nadrenia-Palatynat

    Rząd landu Nadrenia-Palatynat podjął decyzję o złagodzeniu obostrzeń pandemicznych obowiązujących na świeżym powietrzu. Pochody na dzień św. Marcina i jarmarki bożonarodzeniowe będą mogły odbywać się bez konieczności stosowania maseczek ochronnych, zachowywania dystansu i zbierania danych kontaktowych, ogłosili we wtorek premier Malu Dreyer i minister zdrowia Clemens Hoch (SPD). Nowe rozporządzenie mające na celu walkę z pandemią koronawirusa, które wejdzie w życie w najbliższy poniedziałek (8 listopada), przewiduje również obowiązek codziennego przeprowadzania testów na koronawirusa przez niezaszczepiony personel szpitali, domów opieki i podobnych instytucji.

    Saksonia

    W związku z drastycznie rosnącą liczbą nowych zakażeń koronawirusem, rząd Saksonii chce zaostrzenia obostrzeń pandemicznych i wprowadzenia zasady 2G (zaszczepiony lub ozdrowieniec) w odniesieniu do gastronomii, imprez w pomieszczeniach zamkniętych lub wydarzeń masowych (w tym meczów piłki nożnej). We wtorek rząd dyskutował na temat nowego rozporządzenia mającego na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19. W środkach transportu publicznego ma zostać wprowadzony obowiązek noszenia maseczek FFP2. Ostateczne decyzje mają zapaść w piątek. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie w najbliższy poniedziałek.

    Saksonia-Anhalt

    Saksonia-Anhalt planuje nowelizację przepisów, zgodnie z którą powiaty i miasta na prawach powiatu mają być zobowiązane do ponownego wprowadzenia obowiązku przeprowadzania testów na koronawirusa w przypadku przekroczenia określonych wartości granicznych. Powiedziała o tym minister zdrowia Petra Grimm-Benne (SPD) we wtorek po posiedzeniu rządu w Magdeburgu. Zgodnie z założeniami, wskaźnik zapadalności na COVID-19 (liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni) musi utrzymywać się powyżej 100 przez jeden tydzień. Jeżeli w tym samym czasie liczba przyjęć do szpitali na 100.000 mieszkańców w ciągu tygodnia przekroczy poziom 5, wówczas powróci obowiązek przedkładania wyników testu na koronawirusa w przypadku aktywności odbywających się w pomieszczeniach zamkniętych.

    Już teraz powiaty i miasta na prawach powiatu mogą zdecydować się na wprowadzenie obowiązkowych testów gdy zapadalność na COVID-19 przekracza poziom 35, powiedziała Grimm-Benne. Nie są jednak do tego zobowiązane.

    Fani piłki ręcznej i nożnej będą musieli przygotować się na większe obostrzenia podczas dużych imprez. Rząd tego kraju związkowego planuje w przyszłym tygodniu wprowadzić zmiany do rozporządzenia w sprawie pandemii. W zamkniętych pomieszczeniach, w których obowiązuje zasada 3G, kibice będą musieli zachowywać dystans społeczny oraz zasłaniać usta i nos. Uniemożliwiłoby to pełne wykorzystanie dostępnych miejsc. Alternatywnie można rozważyć „opcję 2G”, powiedziała Petra Grimm-Benne (SPD). W takim przypadku można byłoby zrezygnować z obowiązku dystansu społecznego.

    W przypadku wariantu 2G w imprezie mogą brać udział tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, w przypadku zasady 3G także osoby dysponujące negatywnym wynikiem testu na koronawirusa. Zaostrzone przepisy mają obowiązywać również na stadionach piłkarskich, np. nakaz stosowania maseczek na trybunach w przypadku wydarzeń organizowanych w oparciu o zasadę 3G.

    Dolna Bawaria

    W związku ze stałym wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusem, od środy w Dolnej Bawarii obowiązują zaostrzone przepisy. Tam, gdzie do tej pory trzeba było nosić maskę medyczną, obowiązkowa staje się maska FFP2. Dotyczy to na przykład supermarketów, sklepów detalicznych, transportu publicznego i obiektów rekreacyjnych. Tam, gdzie wcześniej obowiązywała zasada 3Gplus, odtąd stosowana jest zasada 2G. Na przykład do dyskotek i klubów mogą teraz wchodzić tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Osoby, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, muszą odbyć dziesięciodniową kwarantannę.

    Powyższe regulacje będą obowiązywały od środy w powiatach Kelheim, Landshut, Straubing-Bogen, Dingolfing-Landau, Deggendorf, Rottal-Inn, Passau, Freyung-Grafenau i Regen, jak również w miastach Landshut, Straubing i Passau. Oprócz nowych regulacji zapowiadane są wzmożone kontrole.

    Źródło: www.t-online.de; www.br.de, www.dojczland.info

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    5 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    5 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Fuck spahn

    I tak się nie zaszczepię!

    Krzysztof

    Test PCR, który nota bene jest ekstremalnie niedokładny, żeby wejść do restauracji. Europa XXI wiek.

    Tomek

    Przecież Bill Gates i Angela Merkel osobiście uznali te testy jako bardzo wiarygodne. Kto jak kto, ale oni akurat się znają na medycynie i mikrobiologii

    Jestem

    W pompe mnie pocalujcie i to dodatkowo z mlasknięciem.

    coalaa

    Przy tak wysokim poziomie zastrzepienia, dwoch latach stosowania obostrzen sanitarnych i maseczek ochronych ? Obludnicy i oszusci. Wszechobecna walka interesow.

    5
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x