Facebook zmienia nazwę na „Meta” – oto co się za tym kryje!

    Brzmi to trochę jak science fiction: Facebook buduje „Metaverse”, złożoną wirtualną rzeczywistość. Szef Facebooka Mark Zuckerberg (37 l.) przedstawił w środę projekt jako „następcę mobilnego internetu”. Firma należąca do Zuckerberga, do której należy między innymi Facebook, WhatsApp czy Instagram, nazywa się teraz Meta, a nie jak dotychczas Facebook. Oczywiście Facebook jako platforma społecznościowa będzie funkcjonowała nadal pod nie zmienioną nazwą.

    Co planuje Zuckerberg? Oto czym jest Metaverse!

    Metaverse ma być równoległym wszechświatem wirtualnej rzeczywistości. Tak naprawdę pomysł takiego cyberświata pochodzi z powieści science fiction. W 1992 roku Neal Stephenson napisał w „Snow Crash” o mrocznym świecie, w którym ludzie uciekają od rzeczywistości do światów wirtualnych: do Metaverse.

    Podobny pomysł został zrealizowany już lata temu. Niektórzy z Was mogą pamiętać „Second Life”, wczesną wirtualną rzeczywistość, która wystartowała w 2003 roku. Tam ludzie mogą się spotykać cyfrowo, handlować ze sobą i wirtualnie żyć drugim, cyfrowym życiem. Powstanie „Second Life” wywołało swego czasu duże kontrowersje, ale i gigantyczny szum w sieci. Meta, firma parasolowa, do której należą teraz Facebook, WhatsApp i Instagram, przyjmuje teraz podobne podejście.

    Mówiąc wprost: Meta chce połączyć fizyczną rzeczywistość z wirtualnym światem za pomocą nowoczesnych technologii, takich jak okulary wirtualnej rzeczywistości i rozszerzonej rzeczywistości.

    Nie ma ustalonej definicji tego, czym właściwie jest Metaverse. W Mecie mają istnieć wirtualne pokoje, w których ludzie będą mogli spotykać się z przyjaciółmi i rodziną. Pokoje mają istnieć na stałe, nawet jeśli użytkownik nie jest online. Obiekty z realnego świata mają być skanowane i w ten sposób przenoszone do Metaverse. Prawdziwe rzeczy mają istnieć również w świecie wirtualnym.

    10 000 nowych miejsc pracy w samej Europie

    Meta nazwała oprogramowanie, na którym działa Metaverse „Horizon”. W celu zbudowania tego wirtualnego, równoległego świata w ciągu najbliższych pięciu lat w Europie ma powstać 10 000 nowych miejsc pracy.

    Dlaczego Meta (Facebook) postanowił stworzyć wirtualny świat?

    Firma Facebook ma w ostatnim czasie problem z wizerunkiem. Sieć społecznościowa o tej samej nazwie pozostaje mimo to nadal największą na świecie. W ostatnim czasie można zaobserwować jednak trend, zwłaszcza wśród młodych ludzi, poszukiwania nowych „placów zabaw”.

    Metaverse może być postrzegane jako rodzaj ataku Meta (Facebook): „Tak długo, jak można sprawić, że technologia wygląda świeżo i fajnie, można uniknąć regulacji rządowych” – twiedzi na łamach Washington Post Joan Donovan, dyrektor Harvard University’s Shorenstein Centers for Media, Politics and Public Policy.

    Ponadto koncern stoi w obliczu pozwu ze strony amerykańskiego Wydziału Antymonopolowego, który zarzuca firmie posiadanie pozycji monopolistycznej.

    Na Metaverse można zarobić dużo pieniędzy

    Jak lukratywny może być handel przedmiotami w wirtualnym świecie pokazuje rynek gier wideo, na którym handel tzw. ingame items to wielomilionowy biznes. Meta, jako pośrednik, mogłaby w przyszłości wyciągnąć rękę, gdy wirtualne obiekty będą zmieniać właściciela.

    Oprócz tego Facebook jest już teraz lukratywną maszyną do zbierania danych dla Meta Group. Dzięki Metaverse firma może teraz zbierać jeszcze więcej danych od użytkowników, które Meta może następnie wykorzystać do ukierunkowanego odtwarzania reklam.

    Mark Zuckerberg wierzy w Metaverse jako rodzaj kolejnego etapu w rozwoju internetu. Do tej pory Facebook podobno wyłożył już na ten projekt 10 miliardów dolarów. Dzięki swoim zasobom i sile rynkowej firma mogłaby również zapewnić sobie pozycję monopolisty w tym zakresie poprzez wczesne wejście w nową technologię.

    Czy jest to odejście od realnego życia w stronę cyfrowego?

    Nie. Plany Marka Zuckerberga dotyczące Metaverse są ambitne, ale dalekie od realizacji. To, co Facebook zaprezentował do tej pory, nie jest niczym więcej, niż spojrzeniem na plany firmy.

    Pozostaje ekscytujące zobaczyć, jak wygodne i łatwe Meta może uczynić zanurzenie w nowym wirtualnym świecie. Do tego potrzebny jest przecież sprzęt, taki jak przykładowo okulary wirtualnej rzeczywistości. Technologia, która istnieje na rynku gier wideo od lat, ale nigdy tak naprawdę nie dotarła do mas.

    Jeśli Mark Zuckerberg dopnie swego, do 2030 roku Metaverse powinno mieć już miliard użytkowników.

    Reakcje w sieci są druzgocące

    Oprócz wyśmiewania nowego projektu Zuckerberga, w internecie można znaleźć również ostrzeżenia. Pedagodzy zwracają uwagę, że dzieci są znacznie bardziej narażone na niebezpieczeństwo w świecie wirtualnym niż np. na Instagramie.

    Psychologowie ostrzegają, że Metaverse sprzyja przestępczości i psychozom. Eksperci technologiczni obawiają się, że Facebook chce doprowadzić internet przyszłości pod swoją kontrolę.

    Ale być może najbardziej zdecydowane ostrzeżenie pochodzi od lidera myśli VR, Jarona Laniera, który pisze o tej technologii: „Metaverse może stać się najbardziej szatańskim wynalazkiem wszech czasów”.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x