Dni stają się coraz krótsze, noce chłodniejsze, a w polityce dotyczącej koronawirusa pojawiły się kolejne zmiany: bezpłatne szybkie testy wkrótce staną się przeszłością dla większości Niemców. Ponadto jesienią wiele osób będzie musiało zapłacić więcej za ogrzewanie: różni dostawcy podnoszą ceny. Poniżej znajdziecie podsumowanie wszystkich najważniejszych zmian, które wejdą w życie w Niemczech już w październiku.
Szybkie testy na koronawirusa nie będą już bezpłatne
Od 11 października szybkie testy na koronawirusa trzeba będzie w większości przypadków opłacić samemu. Jest to określone w nowym rozporządzeniu Federalnego Ministerstwa Zdrowia. Testy będą na ogół bezpłatne dla osób, które nie mogą być zaszczepione oraz dla dzieci poniżej 12 roku życia.
Rozporządzenie określa również pewne przepisy przejściowe. Dzieci w wieku od 12 do 17 lat oraz kobiety w ciąży będą mogły wykonać co najmniej jeden bezpłatny test tygodniowo – do 31 grudnia. Powodem jest to, że ogólne zalecenie Stałej Komisji ds. Szczepień (Stiko) dostępne jest dopiero od niedawna – więc powinien być przewidziany wydłużony czas na wykonanie szczepienia. Szybki test pozostaje bezpłatny między innymi dla osób, które potrzebują go w celu zakończenia kwarantanny z powodu infekcji koronawirusowej. Mówi się również, że w Hamburgu ma być więcej takich wyjątków.
Aby nadal móc wykonywać bezpłatne szybkie testy, należy przedstawić w miejscu testowania oficjalny dowód tożsamości ze zdjęciem – w przypadku dzieci można w ten sposób udowodnić wiek. Dodatkowe dokumenty, takie jak zaświadczenie lekarskie, są wymagane, jeśli nie możecie zostać zaszczepieni z powodów medycznych – według ministerstwa diagnoza nie musi być postawiona. Aby udowodnić ciążę, wystarczy przedstawić kartę ciąży (niem. Mutterpass).
Elektroniczne zwolnienie chorobowe
Elektroniczne zaświadczenie o niezdolności do pracy (eAU) zaczyna obowiązywać 1 października. Oznacza to, że ubezpieczony nie musi już sam wysyłać swojego zwolnienia do kasy chorych, ale zakontraktowani lekarze. Wydruk papierowy dla pracodawcy będzie początkowo nadal dostępny w uproszczonej formie, a za przekazanie go nadal odpowiada pacjent.
Ponieważ ze względów technicznych, nie będzie to w październiku opcja dostępna we wszystkich gabinetach, Krajowe Stowarzyszenie Lekarzy Ubezpieczeń Zdrowotnych uzgodniło przejściowe porozumienie z towarzystwami ubezpieczeń zdrowotnych. Jeśli technologia na to nie pozwala, lekarze mogą nadal do końca 2021 r. drukować, podpisywać i wręczać pacjentowi zwykłe papierowe formularze. Ta zasada dotyczy do odwołania również pacjentów, którzy nie są ustawowo ubezpieczeni.
Deklaracja podatkowa: termin upływa 31.października
Koronawirus bardzo zmienił niektóre przepisy– w tym m. in. termin złożenia zeznania podatkowego za rok 2020. Normalnie deklaracje powinny dotrzeć do urzędu skarbowego najpóźniej do końca lipca, ale w tym roku przeznaczono na to dodatkowe trzy miesiące ze względu na szczególne okoliczności pandemii. Tak więc zeznanie podatkowe należy złożyć do 31 października.
Ponieważ 31 października przypada w niedzielę, dokumenty muszą wpłynąć do urzędu skarbowego do poniedziałku, 1 listopada. W Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary 1 listopada jest świętem państwowym (Wszystkich Świętych), co oznacza, że ostateczny termin przesunięto na 2 listopada.
Wyjątek: jeśli deklarację przygotowują doradcy podatkowi lub stowarzyszenia pomocy podatkowej, wtedy na jej złożenie jest jeszcze czas – do 31 maja 2022 r.
Wyższe ceny gazu
Ceny hurtowe gazu ziemnego gwałtownie rosną już od kilku miesięcy. W niektórych miejscach konsumenci już to odczuwają: według portali porównawczych Verivox i Check24, wielu regionalnych dostawców gazu ogłosiło podwyżki cen na jesień. Wg. portalu Verivox, w przypadku 32 regionalnych dostawców gazu, ceny wzrosną średnio o 12,6% za wrzesień i październik, według wyliczeń portalu Check24 wzrost będzie rzędu 11,5%. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego prowadzi to do dodatkowych kosztów w wysokości 188 euro lub 172 euro rocznie.
Gaz ziemny jest obecnie głównym powodem gwałtownego wzrostu cen energii, które w sierpniu były średnio o prawie jedną czwartą wyższe niż rok wcześniej.
Zmiana czasu
Jak co roku, w ostatnią niedzielę października, ponownie przestawiamy zegarki – tym razem 31 października. W nocy z 30 na 31 października cofamy wskazówki o godzinę – z 3:00 na 2:00. Czyli: dodatkową godzinę snu dostajemy „za darmo”, rano robi się wcześniej jasno, za to wieczorem szybciej się ściemnia.
Ułatwiony wjazd do Anglii
Aby wjechać do Anglii z Niemiec, do tej pory konieczne było wykonanie kilku testów na koronawirusa: jeden przed wjazdem, drugiego dnia i ósmego dnia po wjeździe. Od 4 października, dla tych, którzy zostali całkowicie zaszczepieni, nie będzie obowiązkowego testu przed wjazdem do Anglii oraz ósmego dnia.
Drugiego dnia po przyjechaniu do Anglii, konieczny był dotychczas test PCR, który wielu certyfikowanych dostawców oferuje po wysokich cenach (co najmniej około 50 funtów, równowartość około 58 euro). Teraz rząd chce to znieść: od końca października ma wystarczyć jeden tańszy szybki test; nie podano jeszcze konkretnej daty.
Nowe zasady początkowo dotyczą tylko Anglii. Rządy Szkocji, Walii i Irlandii Północnej niezależnie decydują o restrykcjach związanych z koronawirusem.
Czas na opony zimowe
„Von O bis O” to dobrze znana zasada dotycząca opon zimowych – od października do Wielkanocy (niem. von Oktober bis Ostern). „W tym okresie temperatury spadają i w wielu regionach Niemiec należy spodziewać się oblodzeń, marznącej wilgoci, a później deszczu ze śniegiem lub śniegu” – wyjaśnia Thomas Müther, rzecznik ADAC North Rhine. „W takich warunkach pogodowych lepszym wyborem są opony zimowe”.
Jednak zasada „O-bis-O” nie jest oficjalnym zaleceniem – zwłaszcza, że po wczesnej Wielkanocy może jeszcze raz przyjść zima. „Zalecamy korzystanie z aktualnych nocnych temperatur i prognoz pogody jako wskazówek” – mówi Müther. Gdy w nocy nie ma już mrozu, a temperatury stale przekraczają siedem stopni Celsjusza, należy przestawić się z powrotem na opony letnie.
Więcej lotów TUI nad Morze Śródziemne
Jesienią wielu Niemców korzysta z urlopów w krajach śródziemnomorskich – zwłaszcza ze względu na ułatwiony wjazd i wyjazd oraz usunięcie Hiszpanii i ostatnich kilku regionów Grecji z listy obszarów wysokiego ryzyka. Zgodnie z rosnącym popytem, firma turystyczna TUI jesienią zwiększa swoje możliwości. Planowane jest zwiększenie liczby miejsc w samolotach o 16.000 – dotyczy to lotów z Düsseldorfu, Frankfurtu, Hanoweru, Monachium i Stuttgartu. Popularne kierunki, takie jak Wyspy Kanaryjskie i Hurghada w Egipcie, będą również częściej obsługiwane od października tego roku. Wyspy Zielonego Przylądka też są popularnym kierunkiem – loty planowane są dwa razy w tygodniu z Düsseldorfu.
Ponadto na Maderę, Baleary i do Grecji polecą dodatkowe samoloty – zdolności przewozowe zwiększą się do listopada, co oznacza, że TUI wydłuża letni rozkład lotów.
Nowe prawo windykacyjne – ochrona dłużników przed kosztami monitu
Już w marcu rząd federalny podjął decyzję o zreformowaniu systemu windykacji, aby chronić konsumentów przed zbyt wysokimi kosztami, jeśli nie płacą terminowo rachunków. Część ustawy wejdzie w życie 1 października 2021 r.
Nowe przepisy ułatwią życie przede wszystkim tym dłużnikom, którzy płacą należności bezpośrednio po pierwszym wezwaniu do zapłaty. W ich przypadku ma obowiązywać jedynie stawka 0,5 zamiast 1,1, którą dotychczas średnio pobierali windykatorzy. Ogólnie rzecz biorąc, opłata handlowa ma być ograniczona do stawki 0,9 w przypadku uzasadnionych roszczeń. W szczególności małe należności do 50 euro stawały się dotychczas dużo droższe właśnie w związku z wysokimi kosztami windykacji. Nowy system wartości ma polepszyć sytuację dłużników: opłata wyniesie już tylko 18 do 36 euro zamiast dotychczasowych 45 euro.
Według rządu federalnego, wszystkie zmiany w prawie powinny doprowadzić do obniżenia opłat o około 20%. „Przyniesie to korzyści konsumentom, a opłaty będą ponoszone głównie przez windykatorów”.
Źródło: www.rtl.de
Prezydent Chorwacji powiedzial ze koniec ze szczepionkami,koniec pandemii!!!! 50% narodu zaszczepieni!!! Zadna unia jemu nie bedzie mowic co ma robic!!!! Brav przyklad z tego kraju,a nie wymyslac!!!!
Marta najpierw pomysl ,a potem pisz!!!!!!