Światowe media podsumowują 16 lat rządów Angeli Merkel

    Światowe media podsumowują kadencję kanclerz Angeli Merkel (CDU) – i spodziewają się zmian. Brytyjski tygodnik „The Observer” pisze, że rozmowy o koalicji mogą się ciągnąć miesiącami – przez ten czas Merkel będzie w praktyce nadal pełnić swoją funkcję. „Niepewność co do tego, kto ją zastąpi, jest wielką zmianą w stosunku do często przewidywalnej polityki ostatnich 16 lat. Ale nie należy się tym zbytnio ekscytować.”

    Ani kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz, ani jego przeciwnik z CDU Armin Laschet, nie oferują radykalnie różnych programów: „Obaj panowie stawiają na kontynuację, opowiadając się jednocześnie za niewielkimi, stopniowymi zmianami. To jest problem” – pisze „The Observer”. W kampanii wyborczej ujawniły się ważne kwestie, które były ignorowane za rządów Merkel.

    Charakterystyczne ułożenie dłoni

    Jak pisze szwajcarski tygodnik „SonntagsZeitung”, „romb Merkel” (charakterystyczne dla Angeli Merkel ułożenie dłoni) stał się symbolem „nowej niemieckiej skromności”, a tym samym symbolem „triumfu zarządzania reputacją”. Niemcy zakochali się w tego rodzaju nacjonalizmie. Co pozostanie po odejściu Merkel? „Kraj? Zmęczony, jeśli nie pogrążony w depresji. Jego gospodarka: kwitnie, jakby nic się nie stało. Jeżeli mielibyśmy wskazać jedną rzecz, za którą my Szwajcarzy podziwiamy Niemców, to byłby nią fakt, że udało im się przetrwać każdy reżim.”

    Mediolański dziennik „Corriere della Sera” z nostalgią spogląda na lata urzędowania Angeli Merkel. Niemcy żegnają się z „matką narodu, która ochraniała go przez prawie dwie dekady, zapobiegała niebezpieczeństwom i zagrożeniom, gwarantowała dobrobyt i bezpieczeństwo”. Merkel stworzyła „historyczny przykład moralności publicznej i etycznej”. Ale trzeba też patrzeć w przyszłość, aby zostawić za sobą epokę, która była „szczęśliwa, ale nie dało się jej dłużej utrzymać”.

    „Rzeczowy, pragmatyczny styl”

    Również „New York Times” opisuje (pozytywne) zmiany, jakie zaszły w Niemczech w ciągu 16 lat urzędowania kanclerz Angeli Merkel. Kraj ten jest jednym z najbogatszych na świecie, wykształciła się w nim liczna i zadowolona z życia klasa średnia. Między innymi dzięki przyjęciu uchodźców w 2015 i 2016 roku udało jej się uczynić Niemcy krajem nieco mniej „zdeterminowanym przez historię”. Zabrakło jednak konkretnych działań na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju.

    „Rzeczowy, pragmatyczny styl” Merkel kształtował politykę przez ostatnie 16 lat – pisze hiszpański dziennik „El País”. Kanclerz pozostała jednak „blisko codziennego życia swoich rodaków”. Przedstawicielka politycznego centrum prawie zawsze prowadziła „rozsądną politykę unikającą skrajności”.

    „Guardian” uważa, że ostatnie sondaże sugerują, że w Niemczech mogą przeciągać się negocjacje dotyczące koalicji. Nawet jeśli nie dojdzie do takiej sytuacji jak w Holandii, gdzie po marcowych wyborach do parlamentu weszło 17 partii, Niemcy muszą przygotować się na zmianę politycznego krajobrazu. „Washington Post” donosi z Berlina m.in. o niezdecydowanych wyborcach. Ktokolwiek zastąpi Merkel, stanie przed niezliczonymi wyzwaniami w polityce wewnętrznej i zagranicznej, pisze gazeta.

    Źródło: www.zeit.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x