FDP chce sprowadzać do Niemiec 500 000 imigrantów rocznie w celu zabezpieczenia emerytur

    Na krótko przed wyborami do Bundestagu emerytury znów znalazły się w centrum uwagi. Jak dotąd CDU/CSU i SPD nie przedstawiły rozwiązania. Teraz polityk finansowy z FDP zaproponowała reformę.

    Stablizacja emerytur przede wszystkim

    Zdaniem FDP Niemcy potrzebują pół miliona imigrantów rocznie, aby zapewnić sobie bezpieczne emerytury. „Potrzebujemy fundamentalnego przemyślenia polityki migracyjnej”, powiedział Christian Dürr, wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej i polityk finansowy, dla Deutsche Presse-Agentur. „Jeśli uda nam się uczynić z Niemiec otwarty, nowoczesny kraj imigracyjny, a jednocześnie ustabilizować emerytury, zyskamy jako społeczeństwo więcej, niż możemy sobie dziś wyobrazić”.

    „CDU/CSU i SPD odłożyły finansowanie emerytur na dalszy plan – to fatalny błąd”, skrytykował Dürr. Dla następnego rządu federalnego starzejące się społeczeństwo będzie poważnym wyzwaniem. „Pięćdziesiąt lat temu czterech płatników składek finansowało emeryturę, dziś jest ich dwóch”. Coraz więcej osób przechodzi na emeryturę, ale coraz mniej osób rozpoczyna karierę zawodową.

    Konieczna reforma finansowania emerytur

    „Już dziś państwo musi dotować ubezpieczenia emerytalne dużymi sumami pieniędzy” – krytykował Dürr. „Na dłuższą metę nie możemy sobie na to pozwolić”. Dlatego też FDP proponuje reformę finansowania emerytur opartą na większej migracji na rynek pracy oraz na emeryturze udziałowej, w ramach której fundusze emerytalne inwestują w akcje w celu osiągnięcia wyższych zysków.

    „Jeśli chcemy ustabilizować nasze finanse publiczne i zmniejszyć poziom zadłużenia, nasz kraj potrzebuje co najmniej 500 tys. imigrantów rocznie” – powiedział Dürr. W przeliczeniu na liczbę ludności i w porównaniu z innymi krajami imigracyjnymi, to niewiele, powiedział. FDP zakłada, że jego koncepcja umożliwi przestrzeganie hamulca zadłużenia w ustawie zasadniczej, redukcję poziomu zadłużenia i jednoczesną poprawę poziomu emerytur.

    W celu zwiększenia imigracji należy wprowadzić system punktowy oparty na modelu kanadyjskim. Tam chętni do imigracji są klasyfikowani według wykształcenia, doświadczenia zawodowego, znajomości języka i wieku. Równocześnie powinno być łatwiejsze uznawanie kwalifikacji zawodowych.

    Szef Federalnej Agencji Pracy wzywa do zwiększenia imigracji

    Szef Federalnej Agencji Pracy, Detlef Scheele, również wezwał do zwiększenia imigracji. Powiedział on, że Niemcy potrzebują około 400 000 imigrantów rocznie – ukierunkowanej imigracji, aby wypełnić luki na rynku pracy. Ze względu na rozwój demograficzny liczba potencjalnych pracowników w typowym wieku produkcyjnym zmniejszy się już w tym roku o prawie 150 000.

    W rundach dyskusyjnych czołowych kandydatów do Bundestagu kontrowersje budzi ostatnio także finansowanie emerytur. Również Annalena Baerbock, kandydatka Zielonych na kanclerza, opowiedziała się za większą imigracją wykwalifikowanych pracowników. Liderka Partii Lewicy Janine Wissler wezwała polityków i urzędników do wpłacania składek na ustawowy fundusz emerytalny. Kandydaci na kanclerza, Olaf Scholz (SPD) i Armin Laschet (CDU/CSU), spierali się o to, czy należy zagwarantować młodym ludziom stabilność wieku emerytalnego i wysokości emerytur. Scholz opowiadał się za taką gwarancją, Laschet nazwał ją niepoważną.

    źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Oficjalnie 2,5 mln „syryjskich lekarzy” tzn kobiet z dziećmi przypłynęło w 2015, powinno wystarczyć na wiele emerytur. Ale jak na razie to oni zabierają emerytom te pieniądze za siedzenie na leniwych tyłkach. No i za co dostają emerytury ludzie żyjący na zasiłkach? Emerytura za lenistwo?

    Ostatnio edytowane 3 lat temu przez Tomek
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x