Niemcy: Ministerstwa przeciwne zasadzie 3G w pociągach

    Niemieckie ministerstwa zdrowia, spraw wewnętrznych i transportu sprzeciwiają się zasadzie 3G w ruchu kolejowym. Ich zdaniem istniejące wymagania dotyczące maseczek są wystarczające i w pociągach nie ma zwiększonego ryzyka zarażenia się.

    Zasada 3G – „getestet, geimpft, genesen” w pociągach nie ma sensu?

    Zasada 3G w pociągach? Oznaczałoby to, że do pociągu w Niemczech wsiądzie jedynie osoba posiadająca negatywny test na koronawirusa (niem. getestet), zaszczepiona (niem. geimpft) lub ozdrowieniec (niem. genesen). Kilka ministerstw federalnych odrzuca tę propozycję. Taka regulacja nie jest ani konieczna ze względów zdrowotnych, ani wykonalna, jak wynika z oświadczenia Ministerstwa Zdrowia, Spraw Wewnętrznych i Transportu dla urzędu Kanclerza Federalnego, z którego cytuje agencja Reuters:

    „Wprowadzenie regulacji 3G, która najwyraźniej nie może być kontrolowana, a przynajmniej może być kontrolowana tylko w bardzo ograniczonym zakresie, a tym samym egzekwowana, nie ma sensu”. Istotną cechą lokalnego i dalekobieżnego transportu publicznego jest nieograniczony dostęp. Kontrola przy wejściu do pociągu jest wykluczona z powodu krótkich czasów postoju. „Nawet jeśli około 20 milionów ludzi nie korzysta już na co dzień z lokalnego transportu publicznego – tak jak w poprzednich latach – pełna kontrola nad wszystkimi pasażerami jest nadal niemożliwa”.

    Ministerstwa uznają obowiązek noszenia maseczki za wystarczający

    Ministerstwa odwołują się również do istniejącego wymogu noszenia maseczek. W kilku badaniach naukowych stwierdzono, że ani personel, ani pasażerowie nie są narażeni na szczególne ryzyko zarażenia. „Zaostrzone środki ochronne są zatem –dopóki nie ma innych informacji na ten temat– nieadekwatne”.

    Wczoraj federalny minister zdrowia Jens Spahn był bardzo sceptyczny w telewizji Bild: „Nie widzę, żeby to miało nadejść”. Odniósł się w ten sposób do badań przeprowadzonych przez wydziały specjalistyczne, dotyczących kwestii, czy zasada 3G w pociągach ma podstawę prawną, czy jest wykonalna oraz czy jest konieczna ze względów zdrowotnych.

    Seibert za, EVG przeciwko temu

    Rzecznik rządu Steffen Seibert powiedział w piątek, że badana jest regulacja 3G. „Mamy bardzo silny wzrost liczby przypadków” – powiedział, odnosząc się do wskaźnika zachorowań. „Testy zapewniają dodatkową ochronę”. Seibert zwrócił również uwagę, że we Francji istnieje już wymóg testów dla dalekobieżnych podróży pociągiem.

    Związek kolejowy EVG wypowiedział się przeciwko przepisom 3G w pociągach. Kolej chce zredukować personel pociągów, „co i tak doprowadzi do większego obciążenia pracowników”, powiedział członek zarządu, Kristian Loroch. Ponadto „masowo” wzrosła liczba ataków na pracowników.

    „Kontrola 3G pogorszyłaby tę sytuację i dlatego jest dla nas niemożliwa do wprowadzenia”. Już przy wprowadzaniu wymogu noszenia maseczek w pociągach, EVG zwróciło uwagę, że przestrzeganie przepisów jest trudne do kontrolowania.

    Źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x