Pandemia koronawirusa niestety jeszcze się nie skończyła. Chociaż liczba nowych przypadków zakażeń w Niemczech jest nadal niska, to od pewnego czasu stale rośnie. W porównaniu z ubiegłym tygodniem liczba nowych zakażeń koronawirusem wzrosła dwukrotnie. W poniedziałek poszybowała w górę. Jeszcze tydzień wcześniej odnotowano 324 przypadki nowych zakażeń COVID-19. W ten poniedziałek ich liczba wyniosła 546. Z kolei w dniu dzisiejszym odnotowano 1.183 nowe zakażenia koronawirusem, podczas gdy jeszcze w zeszły wtorek było ich znacznie mniej – 646.
Ponura prognoza Lauterbacha na jesień
Karl Lauterbach z niepokojem obserwuje ten dynamiczny wzrost. Odsetek osób zaszczepionych w Niemczech jest nadal zbyt niski, aby powstrzymać koronawirusa, zwłaszcza wariant Delta. Zbyt wcześnie nastąpił gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków zakażeń, nie da się już zapobiec bardzo wysokiej liczbie zachorowań jesienią, napisał na Twitterze epidemiolog i ekspert ds. zdrowia SPD.
Czy konieczne będzie przywrócenie obostrzeń?
Według Karla Lauterbacha, konsekwencją będą dyskusje na temat tego, czy przywrócić obostrzenia, czy też bagatelizować fakt, że duża część osób, które przeszły COVID-19, boryka się z długofalowymi skutkami infekcji.
Utrzymujące się przez wiele tygodni dolegliwości powiązane z przechorowaniem COVID-19 dotyczą nawet najmłodszych. Wysoki odsetek osób zaszczepionych zapewnia ochronę osobom, które nie poddały się szczepieniu, a także młodszym. Według Instytutu Roberta Kocha (IRK) ze względu na wariant Delta musiałby on jednak wynieść co najmniej 80 procent. Aktualnie w Niemczech w pełni zaszczepionych jest 46,4 procent społeczeństwa.
Dzieci do dwunastego roku życia są na razie jeszcze wyłączone z programu szczepień przeciwko koronawirusowi. W Europie, a więc również w Niemczech, dopuszczona została jedynie szczepionka dla osób powyżej dwunastego roku życia. Lauterbach już w maju 2021 r. ostrzegał przed tzw. long COVIDEM u dzieci.
Zdaniem ekspertów zbyt mało uwagi poświęca się tematowi long COVID u dzieci
Daniel Vilser ze Szpitala Uniwersyteckiego w Jenie uważa, że za mało mówi się o problemie długotrwale utrzymujących się objawów COVID-19 (tzw. long COVID). „Nawet dzieci cierpią na tzw. zespół zmęczenia, czyli obniżoną odporność” – wyjaśnia ekspert. Przejawia się to bólami głowy, żołądka, problemami z koncentracją i snem.
Według IRK, w Niemczech prowadzone są badania nad długofalowymi skutkami COVID-19 u dzieci i młodzieży. Badania nie dają na razie jednoznacznych rezultatów. Te przeprowadzone w USA nie wykazały żadnych długoterminowych konsekwencji zakażenia koronawirusem u dzieci. Badanie przeprowadzone we Włoszech na grupie 129 dzieci wykazało z kolei, że u ponad połowy z nich po upływie czterech miesięcy od zachorowania na COVID-19 nadal występowały pewne dolegliwości. W Anglii natomiast wykazano, że dzieci w wieku od dwóch do dwunastu lat rzadziej odczuwają długotrwałe skutki przebytej infekcji (dotyczy to 7 procent z nich).
Pytanie Lauterbacha dotyczące efektu long COVID i ewentualnego przywrócenia ograniczeń jest materiałem do obszernej dyskusji. Politycy za wszelką cenę chcą uniknąć kolejnego lockdownu. Nawet premier Bawarii Markus Söder wypowiedział się ostatnio przeciwko tej koncepcji. Ale same słowa nie wystarczą, by powstrzymać koronawirusa. Do jesieni pozostało jednak jeszcze trochę czasu.
Źródło: www.merkur.de