Linie energetyczne, woda pitna, komunikacja mobilna: infrastruktura na wielu dotkniętych powodzią obszarach została zniszczona. Federalna minister środowiska Svenja Schulze wzywa do większej prewencji.
Skala szkód jest olbrzymia
Odbudowa zniszczonych przez powódź regionów Nadrenii-Palatynatu i Nadrenii Północnej-Westfalii potrwa, zdaniem niemieckiej branży budowlanej, kilka lat. „Po powodzi na Łabie w 2002 r. naprawa największych szkód trwała około trzech lat, a poszkodowane tereny znów wyglądały porządnie po pięciu latach” – powiedział Reinhardt Quast, prezes Centralnego Związku Niemieckiego Przemysłu Budowlanego (niem. w skrócie ZDB). Skala szkód w na zachodzie Niemiec jest ogromna, ale nie można ich jeszcze dokładnie określić ilościowo.
Konieczna jest „olbrzymia siła ze strony polityki i gospodarki”, powiedział Quast. Jako największe wyzwania wymienił zapracowane firmy budowlane i brak materiałów. „Firmy budowlane i rzemieślnicy mogą zwiększyć swoje zdolności produkcyjne od 120 do 130%”, powiedział Quast w wywiadzie dla niemieckiej agencji prasowej dpa.
Trwają prace porządkowe
Ci, którzy przeżyli powódź i pomocnicy nadal są zajęci sprzątaniem błota i gruzu. Służby ratownicze kontynuują poszukiwania osób zaginionych. Jak napisała na Twitterze policja w Koblencji, do wszystkich hoteli, restauracji i kwater prywatnych w powiecie Ahrweiler wysyłane są obecnie zapytania w celu porównania istniejących list gości z raportami o zaginionych osobach. Policja prosi lokale, z którymi policja jeszcze się nie skontaktowała, o kontakt ze służbami ratunkowymi.
W wielu miejscach zniszczona została infrastruktura drogowa, kolejowa, mosty, maszty telefonii komórkowej, linie elektryczne i gazowe oraz wodociągi. Rząd federalny spodziewa się wydatków rzędu co najmniej około dwóch miliardów euro na samą odbudowę infrastruktury kolejowej i dróg, jak informuje niemiecka agencja prasowa dpa.
Svenja Schulze wzywa do wzmożenia działań prewencyjnych
Tymczasem federalna minister środowiska Svenja Schulze wezwała do większej prewencji w przypadku ekstremalnych zjawisk pogodowych spowodowanych zmianą klimatu. „Obecne wydarzenia w tak wielu miejscach w Niemczech pokazują siłę, z jaką konsekwencje zmian klimatycznych mogą dotknąć nas wszystkich” – powiedziała polityk SPD w wywiadzie dla Augsburger Allgemeine. „Adaptacja klimatyczna musi stać się stałym zadaniem państwa” – powiedziała Schulze i powtórzyła swoje żądanie szybkiej zmiany konstytucji.
„Do tej pory zdolność rządu federalnego do wspierania środków zapobiegawczych przed powodziami i suszami była ograniczona przez konstytucję” – powiedziała. „Dlatego opowiadam się za wprowadzeniem adaptacji klimatycznej jako nowego wspólnego zadania rządu federalnego i rządów krajów związkowych do ustawy zasadniczej”.
Źródło: www.zeit.de