Działania mające na celu walkę z pandemią koronawirusa, polityka klimatyczna, polityka mieszkaniowa: na krótko przed końcem swojej kadencji kanclerz Niemiec po raz ostatni odpowiadała dziś na pytania posłów do Bundestagu.
O pandemii: „Wciąż stąpamy po cienkim lodzie”
Angela Merkel (CDU) wyraziła uznanie dla całego społeczeństwa za wysiłek podjęty w związku z pandemią koronawirusa. Podkreśliła przy tym szczególne zasługi personelu medycznego, który podczas trzech fal pandemii musiał pracować na granicy swoich możliwości. „Dlatego z głębi serca im dziękuję” – powiedziała Merkel w środę podczas tury pytań w Bundestagu. Kanclerz podkreśliła konieczność dalszego stosowania środków ochronnych, takich jak noszenie maseczek i zachowanie dystansu. Podkreśliła, że pandemia jeszcze się nie skończyła: „Wciąż stąpamy po cienkim lodzie”. Powiedziała też, że jest jeszcze zbyt wcześnie na to, aby móc dokonać ostatecznej oceny działań podjętych w celu walki z pandemią.
Szczepienia szansą na pokonanie pandemii
„Kluczem do pokonania pandemii” są „oczywiście szczepienia”, dodała kanclerz Niemiec. Celem rządu jest to, aby wszyscy obywatele mogli skorzystać z oferty szczepień do końca lata. Zgodnie z dostępną wiedzą szczepionka jest obecnie najlepszą ochroną przed wariantem Delta koronawirusa – dodała Merkel.
Kanclerz powiedziała, że widać poprawę sytuacji pandemicznej również po tym, że prognozy dla gospodarki i rynku pracy są dobre, a analitycy spodziewają się silnego wzrostu gospodarczego.
Zapytana o proporcjonalność środków zastosowanych w związku z pandemią COVID-19, Merkel podkreśliła, że celem rządu była zawsze dbałość o system opieki zdrowotnej i ochrona życia ludzkiego. Przyznała, że przełom roku był trudnym okresem. Ogólnie rzecz biorąc wyraziła jednak zadowolenie z wielu podjętych działań, również gdy spojrzy się na nie z perspektywy międzynarodowej.
Odnosząc się do pytania Amiry Mohamed Ali z Partii Lewicy dotyczącego oferty szczepień dla młodych ludzi w wieku powyżej 12 lat, Merkel stwierdziła, że nie jest to sprawa priorytetowa dla rządu, również dlatego, że Stała Komisja ds. Szczepień (Stiko) nie uważa tej kwestii za warunek konieczny do tego, by móc rozpocząć naukę w szkołach po przerwie wakacyjnej.
Padły pytania o politykę klimatyczną, mieszkaniową i cyfryzację
Kanclerz Niemiec przyznała również, że w kwestii polityki klimatycznej jest jeszcze dużo do zrobienia. I dodała, że rozumie niecierpliwość młodych ludzi, jeśli chodzi o tę kwestię.
Lewicowa polityk Caren Lay zabrała głos w sprawie polityki mieszkaniowej. Powiedziała, że wysokość czynszów wzrosła o 50 procent w czasie urzędowania Merkel, a podaż mieszkań socjalnych zmniejszyła się prawie o połowę. „Czy jest Pani zadowolona?” – zapytała Lay. Merkel odpowiedziała, że rząd federalny postanowił zainwestować w budownictwo socjalne „choć nie było to zadaniem rządu federalnego, ale zadaniem poszczególnych krajów związkowych”. Wspomniała też o ulgach budowlanych, Mietendeckel, czyli maksymalnej wysokości czynszów i tzw. „hamulcu czynszowym” (niem. Mietpreisbremse).
Zapytana o to, w jakich obszarach Niemcy mogą jeszcze nadrobić zaległości w cyfryzacji, Merkel powiedziała: „Trudno w to uwierzyć, ale kiedy zostałam kanclerzem, iPhone jeszcze nie istniał”. W tym zakresie, jak stwierdziła, udało się już bardzo wiele osiągnąć. Powiedziała, że bardzo ważną sprawą jest europejska tożsamość cyfrowa, tj. funkcja dowodu osobistego w telefonie komórkowym. Wyraziła też nadzieję na to, że w przyszłości jeszcze więcej spraw urzędowych będzie można załatwić w sposób elektroniczny.
Źródło: www.welt.de