Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała podjęcie zdecydowanych działań przeciwko kontrowersyjnej węgierskiej ustawie ograniczającej informacje na temat homoseksualizmu i transseksualizmu. „Ustawa ta dyskryminuje ludzi ze względu na ich orientację seksualną i narusza podstawowe wartości Unii Europejskiej” – powiedziała von der Leyen w Brukseli. „Ta węgierska ustawa to hańba”.
Komisja Europejska wyśle pismo do węgierskiego rządu
Według szefowej KE obawy prawne zostaną teraz omówione w piśmie do rządu węgierskiego. Powinno to nastąpić przed wejściem w życie nowych przepisów, powiedziała polityk. Jeżeli Węgry nie będą w stanie rozwiać tych obaw, Komisja Europejska prawdopodobnie rozpocznie oficjalne postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko temu krajowi po wejściu w życie ustawy.
Ustawa, zatwierdzona w zeszłym tygodniu przez węgierski parlament, obejmuje zakaz publikacji książek, filmów i innych treści dostępnych dla dzieci i młodzieży, które przedstawiają seksualność odbiegającą od heteroseksualności. Ponadto zakazane mają być reklamy, w których homoseksualiści lub transseksualiści występują jako element normalności.
Orban zaprzecza dyskryminacji
Premier Węgier Viktor Orban zaprzecza, że prawo jest wymierzone w homoseksualistów i że mniejszości seksualne są dyskryminowane w jego kraju. „W komunistycznych Węgrzech osoby homoseksualne były prześladowane. Dziś państwo nie tylko gwarantuje prawa homoseksualistom, ale aktywnie ich chroni. Wolność jednostki jest najwyższym dobrem”. „Każdy człowiek musi mieć prawo do swobodnego wyboru swojej drogi życiowej” – powiedział. Edukacja dorastających dzieci należy jednak do domu rodzicielskiego. „Chronimy to zadanie rodziców” – powiedział Orban.
Część krajów UE wezwało Komisję Europejską do działania
Z drugiej strony wiele państw UE skrytykowało ustawę jako dyskryminującą. Około połowa z 27 państw UE, w tym Niemcy, wezwała Komisję Europejską do podjęcia natychmiastowych działań przeciwko niej. Władze muszą wykorzystać „wszystkie instrumenty, jakimi dysponują” przeciwko „dyskryminującej” ustawie – wynika z opublikowanego we wtorek oświadczenia, którego inicjatorami są Belgia, Luksemburg i Holandia.
Kilka postępowań KE przeciwko Węgrom
Komisja Europejska podejmuje działania przeciwko Węgrom w związku z kilkoma domniemanymi naruszeniami wartości podstawowych. Na przykład Bruksela wszczęła postępowanie przeciwko Budapesztowi, ponieważ rząd węgierski odebrał częstotliwości ostatniemu niezależnemu nadawcy w tym kraju, Klubradio. W ostatnich latach Komisja z powodzeniem wniosła kilka spraw przeciwko Węgrom do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Sprawy te często dotyczyły polityki azylowej i migracyjnej. W połowie lutego Bruksela wszczęła kolejną procedurę, ponieważ Budapeszt nie wykonał orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Sprawa dotyczyła kontrowersyjnej węgierskiej ustawy o organizacjach pozarządowych, która narusza prawo UE. Stanowi ona, że organizacje pozarządowe muszą zgłaszać darowizny zagraniczne i zobowiązuje je do ujawniania danych darczyńców.
Niemcy zawiedzeni decyzją UEFA
W Niemczech decyzja UEFA o odmowie oświetlenia stadionu w Monachium wywołała ostrą krytykę i rozczarowanie. Burmistrz Monachium nazwał to „haniebnym”. Inni politycy, jak premier Bawarii Markus Söder (CSU) i sekretarz generalny SPD Lars Klingbeil, również wyrazili gniew z powodu zakazu. Kandydatka na kanclerza Annalena Baerbock z Partii Zielonych napisała na Twitterze: „Wyślijmy silny sygnał różnorodności i przenieśmy tęczę przez cały kraj.
Wiele innych niemieckich stadionów piłkarskich i budynków użyteczności publicznej ma być dziś wieczorem oświetlonych w tęczowych kolorach. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Niemczech wywiesiło tęczową flagę w swojej berlińskiej siedzibie. Bawarski Związek Lesbijek i Gejów zapowiedział akcję protestacyjną przed monachijską Areną. Organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International zapowiedziała, że we współpracy z Christopher Street Day Germany rozda na stadionie 10 000 tęczowych flag. Niemiecki Związek Piłki Nożnej ogłosił, że będzie wspierał tę akcję. Liczne stadiony w Niemczech chcą dziś zabłysnąć tęczowymi kolorami.
źródło: www.tagesschau.de