Niesłusznie pobrane opłaty za konta. Banki w Niemczech przygotowują się na falę reklamacji z żądaniem zwrotu pieniędzy

    Federalny Trybunał Sprawiedliwości ogłosił wyrok już jakiś czas temu, teraz szacuje się, jak kosztowne może to być dla banków. Klienci mogą bowiem dochodzić zwrotu niesłusznie naliczonych opłat za prowadzenie konta pobieranych przez instytucje finansowe od 2018 roku.

    Jeszcze nie wiadomo jakie koszty poniosą banki w Niemczech w związku z orzeczeniem Trybunału

    Wiele niemieckich banków przygotowuje się na lawinę reklamacji, w których klienci zażądają zwrotu pieniędzy. Na razie trudno oszacować, jak dużym obciążeniem finansowym okaże się dla banków niekorzystne dla nich orzeczenie Federalnego Trybunału Sprawiedliwości wydane pod koniec kwietnia (AZ: XI ZR 26/20). Należy przypuszczać, że dopiero za kilka tygodni pojawi się przegląd konkretnych skutków tej decyzji sądu.

    Liczne grono prawników analizuje obecnie pisemne uzasadnienie wyroku, które otrzymały banki. Zarówno Deutsche Bank i Commerzbank, jak i kasy oszczędnościowe oraz banki spółdzielcze jak dotąd nie ujawniły oficjalnych szacunków.

    Klienci będą mogli ubiegać się o zwrot opłat pobranych co najmniej od 2018 roku

    Organizacja niemieckiego sektora bankowego Deutsche Kreditwirtschaft (DK) stwierdziła, że nie jest możliwe udzielenie ogólnej odpowiedzi na pytanie, w jakim zakresie i w jakim okresie czasu klienci będą mogli otrzymać zwrot. Jest to kwestia indywidualnej umowy z klientem.

    Federalny Związek Central Konsumenckich (niem. Bundesverband Verbraucherzentrale) wezwał banki do szybkiego zwrotu niesłusznie pobranych pieniędzy oraz do anulowania niektórych zmian w umowach. Według portalu branżowego »Finanz-Szene«, klienci mogą żądać zwrotu opłat naliczonych co najmniej od 2018 roku. Rzecznicy konsumentów pracują nad standardowymi formularzami, którymi będą mogli posłużyć się klienci chcący ubiegać się o zwrot pieniędzy.

    Trybunał Federalny orzekł pod koniec kwietnia w sprawie przeciwko Postbankowi, że banki nie mogą tak po prostu zmieniać swoich opłat, jeśli klient w ciągu dwóch miesięcy nie złoży sprzeciwu. Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych mówił wówczas o poważnych konsekwencjach dla całego sektora i ostrzegał przed tym, że w najgorszym przypadku decyzja sądu może kosztować banki równowartość połowy ich rocznych zysków. Urząd nie chciał komentować pisemnego uzasadnienia wyroku. Nie jest również jasne, czy orzeczenie będzie miało wpływ na inne sektory.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x