Premier Szlezwika-Holsztynu Daniel Günther (CDU) poinformował dziś rano o dalszym luzowaniu obostrzeń wprowadzonych z powodu pandemii COVID-19. Nowe przepisy mają wejść w życie od najbliższego poniedziałku (31 maja). Oto przegląd decyzji podjętych przez rząd tego kraju związkowego.
Ograniczenia dotyczące kontaktów społecznych zostaną złagodzone
Od najbliższego poniedziałku w pomieszczeniach zamkniętych będzie mogło spotykać się do 10 osób – tak jak do tej pory na świeżym powietrzu. Nie będzie ograniczeń co do liczby gospodarstw domowych.
Maski w klasie, ale nie na przerwie
Zapowiedziano również zmiany dla uczniów. Nie będzie już obowiązku stosowania maseczek na zewnątrz. A zatem od poniedziałku dzieci i młodzież wychodzące podczas przerw na dwór nie będą już musiały zasłaniać ust i nosa. Nadal jednak będzie wymagane noszenie maseczki w salach lekcyjnych. Premier Szlezwika-Holsztynu poinformował ponadto, że znów będzie można organizować imprezy z okazji ukończenia szkoły. Także kluby i obozy młodzieżowe będą miały wkrótce więcej możliwości działania.
Rozgrywki amatorskie znów z udziałem widzów
Premier Daniel Günther zapowiedział też, że znów będzie można uprawiać sport, zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu. „Wszystkie obiekty sportowe w kraju będą otwarte, dotyczy to również siłowni i klubów fitness”. Jeżeli grupa liczy więcej niż dziesięciu uczestników, istnieje obowiązek poddania się testowi na obecność koronawirusa, ale nie w przypadku grupy dzieci i młodzieży liczącej do 25 uczestników. Günther podkreślił, że możliwe będą również rozgrywki amatorskie z udziałem widzów. Jeśli będą one organizowane na zewnątrz, może w nich brać udział do 50 zawodników, bez konieczności wykonywania testu na COVID-19. Na basenach i w siłowniach wymagane będzie okazanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.
Spektakle teatralne, kina, koncerty
Rząd Szlezwika-Holsztynu zapowiedział również zmiany dotyczące organizacji imprez: eventy bez wyznaczonych miejsc siedzących będą mogły odbywać się z udziałem do 25 osób w pomieszczeniach zamkniętych i do 50 osób na wolnym powietrzu, pod pewnymi warunkami. Dotyczy to również przestrzeni prywatnej. Jeżeli wyznaczone są miejsca siedzące, we wnętrzach będzie mogło przebywać do 125 osób, na świeżym powietrzu – do 250. Dotyczy to na przykład koncertów, spektakli teatralnych oraz sal kinowych. W Szlezwiku-Holsztynie znów będzie można organizować targi oraz pchle targi. Będzie na nich mogło przebywać maksymalnie 250 osób na zewnątrz i do 125 wewnątrz. Zostanie też zniesiona godzina policyjna. Oznacza to, że restauracje nie będą już musiały zamykać się o 23.00.
Duże imprezy będą się mogły odbywać prawdopodobnie od początku września
Najprawdopodobniej od września znów będą mogły się odbywać duże imprezy. Jako przykład podano Tydzień Kiloński (Kieler Woche). Konieczne jest jednak opracowanie jasnych koncepcji higieny.
Więcej osób będzie mogło uczestniczyć w wydarzeniach religijnych
Od poniedziałku będzie można ponownie korzystać z sauny i jacuzzi pod pewnymi warunkami – indywidualnie lub z członkami własnego gospodarstwa domowego. Obiekty rekreacyjne i kulturalne będą wkrótce mogły otworzyć swoje sale dla publiczności, pod warunkiem okazania negatywnego wyniku testu na koronawirusa. W wydarzeniach religijnych odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach będzie mogło brać udział do 125 osób. Dozwolony będzie również śpiew (obowiązkowe maseczki). Podczas ceremonii pogrzebowych i pochówków na cmentarzach będzie mogło w przyszłości uczestniczyć do 250 osób na świeżym powietrzu oraz do 125 osób wewnątrz budynku.
Od przyszłego tygodnia w Szlezwiku-Holsztynie będą mogły zostać otwarte domy publiczne, w ścisłym reżimie sanitarnym. Wymagane będzie gromadzenie danych kontaktowych, koncepcja higieny oraz testy dla klientów i prostytutek.
Garg: otwarcie jest możliwe dzięki odpowiedzialnej postawie mieszkańców
Na konferencji prasowej premier Günther pochwalił zachowanie mieszkańców Szlezwika-Holsztynu, zachowywanie przez nich dystansu społecznego, stosowanie się do wymogu noszenia maseczek. W ciągu ostatnich tygodni ani jeden krok luzowania przepisów związanych z COVID-19 nie spowodował wzrostu liczby zachorowań. Minister spraw społecznych Heiner Garg dodał, że aktualnie w pełni zaszczepionych jest 18,3% mieszkańców landu.
W przyszłości decyzje w sprawie obostrzeń mają być podejmowane co dwa tygodnie, powiedział Günther. Kolejne kroki luzowania przepisów będą uzależnione od wskaźników zachorowalności, odsetka osób zaszczepionych i sytuacji w szpitalach. W ostatnim czasie wskaźnik zapadalności na COVID-19 liczony jako liczba nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni uległ w Szlezwiku-Holsztynie dalszemu obniżeniu i wynosi obecnie 21,8.
Źródło: www.ndr.de