Poznaj 12 najpiękniejszych parków i ogrodów w Berlinie!

    Parki i ogrody w Berlinie, zwane również zielonymi płucami stolicy odgrywają niezwykle istotną rolę. Z jednej strony filtrują z powietrza drobny pył i zanieczyszczenia i dostarczają nam tlen, z drugiej strony są doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu. Mieszkańcy Berlina mają do wyboru wiele wyjątkowych, pełnych zieleni miejsc, idealnych na spotkania z przyjaciółmi, grillowanie, rodzinne pikniki i sport na powietrzu. Przedstawiamy najpiękniejsze parki i ogrody w Berlinie.

    Ogród Botaniczny (Botanischer Garten)

    Ogród botaniczny znajdujący się w dzielnicy Steglitz jest jednym z największych i najbardziej różnorodnych ogrodów botanicznych na świecie. Na powierzchni 43 hektarów można zobaczyć około 22 000 gatunków starannie zasadzonych i zadbanych roślin. Ogród botaniczny został zbudowany w latach 1897–1910 według planów berlińskiego architekta Alfreda Koernera i składa się z trzech obszarów – parkowa część dendrologiczna, pełna różnego rodzaju drzew i pięknych róż; park geograficzny, w którym rośliny zaprezentowane są w warunkach typowych dla różnych części świata; oraz obszar, w którym znaleźć można ponad 1500 gatunków roślin.

    Dodatkowo na początku lat 80. ogród został powiększony o „Ogród zapachu i dotyku” o powierzchni 3000 m², który może być niezwykłym przeżyciem dla osób niedowidzących. Podczas budowy obiektu uwzględniono także potrzeby osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

    Ogród Botaniczny w Berlinie posiada 15 szklarni, które znajdują się we wschodniej części parku. Na szczególną uwagę zasługuje zadaszony budynek przeznaczony dla roślin tropikalnych. Wysoka konstrukcja zbudowana pod koniec XIX wieku do tej pory jest jedną z największych na świecie szklano-stalowych budowli.

    Adres: Königin-Luise-Str. 6, 14195 Berlin

    Godziny otwarcia ogrodu botanicznego: styczeń, listopad i grudzień: od 9:00 do 16:00; luty: od 9:00 do 17:00; marzec i październik: od 9:00 do 18:00; wrzesień: od 9:00 do 19:00; kwiecień i sierpień: od 9:00 do 20:00; maj, czerwiec i lipiec: od 9:00 do 21:00.

    Godziny otwarcia Muzeum Botanicznego: od 10:00 do 18:00 (z wyjątkiem 24 grudnia)

    Lustgarten

    Lustgarten to piękny obszar znajdujący się na berlińskiej Wyspie Muzeów. Dawniej należał do berlińskiego pałacu miejskiego, dziś plac ten jest popularnym miejscem spotkań mieszkańców Berlina i turystów z całego świata.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von botaniqueberlin (@botaniqueberlin)

    Historia Lustgarten rozpoczyna się w XVII w., kiedy po zarośnięciu dawnego ogrodu kuchennego dworscy ogrodnicy Michael Hans i Johann Sigismund Elsholtz urządzili Lustgarten na wzór holenderski. Powstał ogród kwiatowy, oranżeria i obszar, w którym uprawiano nawet ziemniaki. Następnie zbudowano fontanny i liczne rzeźby, a park otwarto dla zwiedzających. Za panowania Fryderyka Wilhelma I Lustgarten przekształcono w plac do odbywania parad oraz pokazów musztry. Dopiero pod koniec XVIII wieku, a dokładnie w 1790 roku, ponownie zasiano w piasku trawniki i drzewa. Później, w czasach Republiki Weimarskiej, berliński Lustgarten był miejscem wielkich wieców politycznych i miejscem spacerów mieszkańców Berlina. W 1934 r. NSDAP wybrukowało plac i przekształciło go w forum defiladowe.

    Adres: Am Lustgarten 1, 10178 Berlin

    Tiergarten – ogród zoologiczny

    Jogging, jazda na łyżwach, długie spacery – to tylko część aktywności, które świetnie sprawdzą się w berlińskim ogrodzie zoologicznym. Zielone serce stolicy znajduje się między Postdamer Platz, dzielnicą rządową (niem. Regierungsviertel), Bramą Brandenburską i stacją kolejową Zoo i ma 3 km długości i 1 km szerokości.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Silvio (@silvio_aus_berlin)

    Dawniej obszar ten był terenem łowieckim, jednak Fryderyk III zdecydował, aby utworzyć tu miejsce rozrywki dla mieszkańców okolicy. Z biegiem lat park zyskał nowy kształt: między 1833 a 1838 rokiem zoo przypominało angielskie parki publiczne. Bardzo popularny wśród mieszkańców Berlina park bardzo ucierpiał podczas II Wojny Światowej, a jego rekonstrukcja rozpoczęła się dopiero w 1949 roku.

    Poza pięknymi drzewami i krzewami ogród zoologiczny w Berlinie słynie z wielu atrakcji – Kolumna Zwycięstwa, Ogród Angielski i Biuro Prezydenta Federalnego o tylko najpopularniejsze budowle, które można podziwiać podczas spaceru. Jezioro znajdujące się na południu parku (Neue See) jest także doskonałym miejscem, aby cieszyć się słońcem podczas letniego weekendu.

    Adres: Straße des 17. Juni, 10557 Berlin

    Park pałacowy Charlottenburg

    Bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miejsc w stolicy jest Park pałacowy Charlottenburg. Park nigdy nie wydaje się przepełniony, a wszyscy odwiedzający są niezwykle ostrożni. W tym niezwykle zadbanym miejscu obowiązuje zakaz hucznego świętowania i głośnych zabaw podczas spędzania wolnego czasu.

    Ogród barokowy powstał wraz z pałacem Charlottenburg, którego budowę rozpoczęto w 1697 roku. Podobnie jak w przypadku pałacu wersalskiego, geometria pałacu opiera się na środkowej osi podłużnej, która ciągnie się na południe od pałacu przy Charlottenburger Schloßstraße na północ.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Jinbeom (@jinbeom513)

    Park i pałac zostały ukończone w 1699 roku i były wykorzystywane do wielkich uroczystości, przedstawień teatralnych i pokazów. Kiedy styl Ogrodów Angielskich dotarł do Berlina, park pałacowy uznano go za staromodny, w następstwie czego został usunięty przez zwolenników nowoczesnych ogrodów. Dopiero w latach 1952-1968 ogrodnicy i konserwatorzy zabytków zrekonstruowali arcydzieło baroku, po którym znów mogą spacerować berlińczycy i turyści.

    Adres: Spandauer Damm 10, 14059 Berlin

    Godziny otwarcia Pałacu Charlottenburg:

    Od listopada do marca: od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00

    Od kwietnia do października: od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00

    Bilet normalny: 10 euro, ulgowy: 7 euro

    Godziny otwarcia parku: codziennie od 8:00 do zmroku

    Tempelhof Park

    Tam gdzie dawniej było duże lotnisko, dziś rośliny, ptaki i inne zwierzęta czują się jak w domu. Po zaprzestaniu operacji lotniczych na dawnym lotnisku Tempelhof, 300 hektarowe lotnisko zostało otwarte jako miejsce spędzania wolnego czasu. Miejsce jednak nie jest jeszcze ukończone. W maju 2014 roku odbyło się w tej sprawie referendum, w wyniku którego weszła w życie ustawa Tempelhofera Feld. Plany przyszłego wykorzystania Tempelhof Park opracowywane są wspólnie z mieszkańcami Berlina. Stopniowo obszar „Tempelhofer Feld” ma się rozwijać w wielofunkcyjny park.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von marisa2019 (@marisa.ll2019)

    Tempelhofer Park już teraz funkcjonuje jako ostoja dla wielu zagrożonych gatunków ptaków, które znalazły miejsca lęgowe na rozległych naturalnych łąkach. W piękne dni spacerowicze, rolkarze i rowerzyści, którzy chcą na chwilę uciec od miejskiego zgiełku, wykorzystują dawniej wykorzystywany asfalt znajdujący się na tych pięknych terenach. Tempelhofer Park jest również popularnym miejscem wydarzeń. W budynku lotniska znajdującym się na liście zabytków odbywały się już targi, imprezy muzyczne i inne ciekawe eventy.

    Adres: Columbiadamm 10, 12101 Berlin

    Więcej informacji na: www.gruen-berlin.de

    Godziny otwarcia: styczeń i grudzień: 7:30 do 17:00; luty i listopad: 7:00 do 18:00; marzec: 6:00 do 19:00; kwiecień i wrzesień: 6:00 do 20:30; maj i sierpień: 6:00 do 21:30; czerwiec i lipiec: 6:00 do 22:30; październik: 7:00 do 19:00

    Mauerpark

    Berliński Mauerpark to historyczne miejsce między Prenzlauer Berg a Wedding. Dawny pas muru jest popularnym miejscem spotkań przy grillu, a także miejscem na pchle targi i imprezy karaoke. Nie tylko historia NRD sprawia, że ​​Mauerpark jest historyczną lokalizacją. W XIX wieku znajdował się tu plac apelowy, później terminal i dworzec towarowy Berlińskiej Kolei Północnej. Dopiero w 1961 roku, po wybudowaniu muru stał się granicą, a tym samym psem wielu ludzkich tragedii.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Mauerpark (@mauerpark)


    Od czasu otwarcia granic berliński Mauerpark jest popularnym terenem rekreacyjnym. Wieże strażnicze jeszcze przez długie lata rzucały cień na okoliczne łąki, jednak w 1992 roku zdecydowano się na przebudowę parku. Niezwykle popularny jest tu cotygodniowy pchli targ w Mauerpark, który odbywał się regularnie od 2004 roku.

    Adres: Eberswalder Strasse 1, 10437 Berlin

    Volkspark

    Volkspark we Friedrichshain to najstarszy park w stolicy i zielona oaza popularnej modnej dzielnicy Berlina. Niezliczone obiekty sportowe i place zabaw, wspaniałe kawiarnie ogrodowe oraz wszechobecna zieleń drzew i krzewów sprawiają, że Volkspark jest popularnym terenem rekreacyjnym dla każdego, bez względu na wiek.

    Podczas spaceru po Volkspark można też przypomnieć sobie historię demokracji w Niemczech, dzięki pomnikom upamiętniającym rewolucję marcową w 1848 roku i pokojową rewolucję w NRD. Sam park również przeszedł do historii jako pierwszy miejski teren rekreacyjny stworzony wyłącznie dla obywateli, a nie dla rodziny królewskiej i szlachty.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von QIEZ – Dein Stadtmagazin (@qiez.de)

    Fontanna Märchenbrunnen to jeden z najpopularniejszych zabytków w Volkspark Friedrichshain. Wokół niej znajdują się słynne postaci z bajek; w tym Kopciuszek, Śpiąca Królewna, Czerwony Kapturek, Kot w butach, a także Jaś i Małgosia.

    Adres: Am Friedrichshain 1, 10407 Berlin

    Viktoriapark Kreuzberg

    Viktoriapark – największe wzniesienie śródmiejskie jest jednym z najpopularniejszych terenów rekreacyjnych stolicy. W słoneczne, letnie dni centralny ogródek piwny jest popularnym miejscem spotkań, w deszczowe dni Viktoriapark ze wspaniałym wodospadem kusi pięknymi, romantycznymi widokami.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein von @d.g.76 geteilter Beitrag

    Nazwa parku pochodzi od Wiktorii, żony cesarza Fryderyka III i córki słynnej brytyjskiej królowej Wiktorii. Na jej cześć nazwano projekt terenów zielonych w Kreuzbergu. Oprócz wodospadu jako „głównej atrakcji” Viktoriapark oferuje piękne krajobrazy, niczym w niemieckim Schwarzwaldzie.

    Adres: Kreuzbergstrasse 15, 10965 Berlin

    Görlitzer Park

    Również w Kreuzbergu znajduje się park Görlitzer, również jeden z najpopularniejszych terenów zielonych w mieście. Na początku lat 90. park powstał na terenie dawnej stacji kolejowej Görlitz – Köpenicker Feld. Obecnie na 14 hektarach znajdują się zielone trawniki, obiekty sportowe i place zabaw dla wszystkich grup wiekowych, a także popularne gospodarstwo dla dzieci.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von marc nutsch (@twoboysandabook)

    W 1981 roku budowa Parku Görlitzer została na krótko wstrzymana po tym, jak w wodach gruntowych znaleziono duże ilości ropy naftowej. Lata eksploatacji kolei spowodowały znaczne szkody w środowisku. Mimo że problem został rozwiązany, to gleba w tym miejscu nie była najlepsza, dlatego w parku zasadzono rodzime rośliny, o niskim zapotrzebowaniu na wodę i składniki odżywcze.

    Adres: Skalitzer Straße 47, 10997 Berlin

    Britzer Garten

    Britzer Garten w berlińskiej dzielnicy Neukölln jest dosyć młody w porównaniu do innych berlińskich parków. Postał w ramach Federalnej Wystawy Ogrodniczej w latach 80. Fakt ten sprawia, że ​​jest to jeden z najbardziej różnorodnych ogrodów w stolicy. Prawie żaden inny obszar zieleni w Berlinie nie jest tak różnorodny. Każdej wiosny i późnego lata odbywają się tu specjalne wystawy, na których zwiedzający mogą podziwiać kolorowe morze kwitnących tulipanów i dalii.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Britzer Garten Berlin (@britzer.garten)

    Jednak nie tylko miłośnicy ogrodów znajdą coś dla siebie w Britzer Garten. Spacerowicze i osoby szukające ciszy i odpoczynku od miejskiego zgiełku doskonale odnajdą się wokół 10-hektarowego jeziora w centrum parku. Jezioro główne połączone jest urokliwymi kładkami i mostkami z trzema mniejszymi jeziorami.

    Uwaga: w parku obowiązuje zakaz jazdy na rowerze i wprowadzania psów. W jeziorze natomiast nie można pływać. W Britzer Garten znajduje się wiele restauracji i kawiarni.

    Adres: Sangerhauser Weg 1, 12349 Berlin

    Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do zmroku

    Bilet normalny: 2 euro, bilet ulgowy: 1 euro

    Podczas„Tulipan im Britzer Garten” (kwiecień/maj), „Zauberblüten im Rhododendronhain“ (maj/czerwiec) lub „Dahlienfeuer” (od sierpnia do października) obowiązują ceny:

    Bilet normalny: 3 euro, bilet ulgowy: 1,50 euro

    Gärten der Welt

    W parku rekreacyjnym Marzahn odwiedzający mogą poznać style ogrodowe z różnych kultur. Dzięki temu berliński park zyskał przydomek „Ogrody Świata” (niem. Gärten der Welt). Imponująco łączą się tutaj różne epoki sztuki ogrodniczej orientalnej, azjatyckiej, balijskiej i europejskiej. Park został otwarty z okazji 750-lecia Berlina według planów ówczesnego dyrektora miejskiego ogrodu w Berlinie Wschodnim. Miał niejako reprezentować, wschodni odpowiednik Britzer Garten w Berlinie Zachodnim.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von free_m4n (@free_m4n)

    Do tej pory dziewięć bogato zaprojektowanych części w Gärten der Welt zapraszało gości w ogrodniczą podróż dookoła świata na 43 hektarach. Dziesiąty ogród tematyczny – Ogród angielski został otwarty 13 kwietnia 2017 roku w ramach Międzynarodowej Wystawy Ogrodniczej Berlin 2017 (IGA).

    Adres: Eisenacher Str. 99, 12685 Berlin

    Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 22:00

    Park am Gleisdreieck

    W sercu stolicy znajduje się park Gleisdreieck o łącznej powierzchni 31,5 hektara. Przez lata bez wątpienia stał się jednym z ulubionych miejsc zarówno berlińczyków, jak i wielu turystów. Przed 100 laty znajdował się tu przemysłowy węzeł kolejowy. Dziś to doskonałe miejsce na codzienne spacery po pięknych uliczkach, rodzinne pikniki i eksplorowanie miast „od środka”. Entuzjaści technologii z pewnością znajdą coś dla siebie pośród eksponatów muzeum techniki Ostpark.

     

    Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

     

    Ein Beitrag geteilt von Worldcity Berlin (@weltstadtbummler)

    W 2013 r. Park am Gleisdreieck otrzymał Berlińską Nagrodę Architektoniczną, w 2014 r. Nagrodę Specjalną za rozwój miast w Niemczech, a w 2015 r. nagrodę za architekturę krajobrazu.

    Adres: Möckernstrasse 26, 10963 Berlin

    Godziny otwarcia: Park otwarty jest przez cały czas, a wejście do niego jest ogólnodostępne.

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x