Rząd Niemiec uchwalił nową ustawę o ochronie klimatu! Niższe koszty dla najemców

    Rząd federalny zgodził się na bardziej surowe przepisy dotyczące ochrony klimatu. Niemcy stawiają sobie w ten sposób za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2045 roku. Najemcy odczują ulgę w zakresie opłat związanych z emisją CO2.

    Dwa etapy w drodze do neutralności klimatycznej

    Rząd federalny uchwalił nową ustawę o ochronie klimatu. Niemcy mają się stać neutralni dla klimatu do 2045 r. Ustawa przewiduje dwa etapy na drodze do neutralności klimatycznej: do 2030 r. emisja CO2 ma zostać zmniejszona o 65% w porównaniu z 1990 r. Do 2040 roku powinna spaść o 88% – również w porównaniu z 1990 r.

    Neutralność klimatyczna zostanie osiągnięta pięć lat wcześniej

    Pierwotnie rząd federalny postawił sobie za cel neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jeśli chodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych, to planowane wartości były niższe również w celach pośrednich: na 2030 r. zaostrzone przepisy ustawy zwiększyły redukcję emisji CO2 z 55% do 65%. Cel na 2040 rok został wyznaczony ponownie.

    „Dzięki tej ustawie tworzymy większą sprawiedliwość między pokoleniami, większe bezpieczeństwo planowania i zdecydowaną ochronę klimatu, która nie dławi gospodarki, ale ją odbudowuje i modernizuje” – powiedziała minister środowiska Svenja Schulze, chwaląc zaostrzone przepisy. Przedstawiła kluczowe punkty ustawy tydzień temu wraz z federalnym ministrem finansów Olafem Scholzem.

    Federalny Trybunał Konstytucyjny wezwał do określenia bardziej szczegółowych celów

    Pierwotna ustawa klimatyczna wymagała ponownej rewizji po orzeczeniu Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Sędziowie z Karlsruhe wezwali do bardziej szczegółowego uregulowania celów redukcji emisji gazów cieplarnianych na okres po 2030 r.

    Największa odpowiedzialność spoczywa na przemyśle i energetyce

    Przyjęte regulacje przewidują również indywidualne roczne emisje dla poszczególnych sektorów gospodarki w latach 2023-2030. Przede wszystkim sektor energetyczny i przemysł muszą emitować mniej CO2, aby cel klimatyczny na 2030 r. mógł zostać osiągnięty.

    W nadchodzącym tygodniu rząd federalny chce również uruchomić natychmiastowy program z pierwszymi wytycznymi, służącymi realizacji celów klimatycznych.

    Niższe koszty dla najemców

    Rezolucja towarzysząca ustawie o ochronie klimatu, przewiduje również większe zwolnienie najemców z opłat związanych z emisją CO2. W związku z tym, właściciele mieszkań będą w przyszłości ponosić połowę kosztów w zakresie ceny CO2 na ropę i gaz, która obowiązuje od 1 stycznia.

    Politycy kłócili się o tą kwestię już od tygodni. SPD i Zieloni żądali, aby najemcy ponosili mniejsze koszty. Z drugiej strony Unia sprzeciwiała się obarczaniu właścicieli nieruchomości większą odpowiedzialnością finansową za zużycie energii elektrycznej i ogrzewania.

    Źródło: www.tagesschau.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x