Wiele osób błędnie myśli, że to Instytut Roberta Kocha uznaje dany kraj/region za obszar ryzyka. Nic bardziej mylnego. Instytut Roberta Kocha publikuje wprawdzie listę krajów i regionów uznanych przez Niemcy za obszar ryzyka, ale nie decyduje o tym, które z nich się na niej znajdą.
Klasyfikacja jako obszar ryzyka następuje bowiem po wspólnej analizie i decyzji Federalnego Ministerstwa Zdrowia, Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Spraw Wewnętrznych.
Na jakiej podstawie Niemcy decydują o klasyfikacji danego kraju jako obszaru ryzyka?
Klasyfikacja jako obszar ryzyka opiera się na dwuetapowej ocenie. Najpierw ustala się, w których krajach/regionach w ciągu ostatnich siedmiu dni było więcej niż 50 nowo zakażonych osób na 100 000 mieszkańców. W drugim etapie stosuje się kryteria jakościowe i inne, aby określić, czy na przykład państwa/regiony, które nominalnie przekraczają lub nie przekraczają wyżej wymienionego progu, mimo wszystko stwarzają niezwiększone lub zwiększone ryzyko zakażenia. W przypadku państw członkowskich UE uwzględnia się mapę Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) z podziałem na regiony. Mapa ta zawiera dane dotyczące liczby nowych zakażeń SARS-CoV-2, pozytywnych wyników testów oraz liczby przeprowadzonych testów.
Oprócz tego w drugim etapie Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec przedstawia sprawozdania jakościowe na temat sytuacji w danym miejscu, oparte na sprawozdaniach niemieckich misji zagranicznych, jak również Federalnego Ministerstwa Zdrowia oraz Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Spraw Wewnętrznych, które w stosownych przypadkach przyglądają się środkom podejmowanym w danych krajach w celu opanowania pandemii koronawirusa. Ocena opiera się w szczególności na liczbie zakażeń i rodzaju ogniska (lokalne lub powszechne), możliwościach testowania i testach przeprowadzonych na mieszkańca, a także na środkach podjętych w poszczególnych krajach w celu opanowania zakażenia (przepisy dotyczące higieny, śledzenie kontaktów itp.). Jeśli dla niektórych państw nie są dostępne wiarygodne informacje, zostanie to także wzięte pod uwagę.
Klasyfikacja jako obszar wysokiego ryzyka
Obszary o wysokiej zachorowalności to obszary ryzyka o szczególnie wysokiej liczbie przypadków. Podobnie jak w przypadku „zwykłych” obszarów ryzyka, klasyfikacja jako obszar wysokiego ryzyka opiera się na dwuetapowej ocenie. Najpierw ustala się, w których krajach/regionach w ciągu ostatnich siedmiu dni było ponad 200 nowo zakażonych osób na 100 000 mieszkańców. Na podstawie dalszych kryteriów jakościowych i ilościowych można ustalić w drugim etapie, czy szczególnie podwyższone ryzyko zakażenia jest uzasadnione.
Klasyfikacja jako obszar szczególnego ryzyka ze względu na występowanie wariantów wirusa
Czynnikiem decydującym o zaklasyfikowaniu danego kraju jako obszaru szczególnego ryzyka ze względu na występowanie wariantu wirusa (obszar występowania wariantu wirusa) jest rozprzestrzenianie się wariantu (mutacji) wirusa, który nie jest jednocześnie szeroko rozpowszechniony w tym kraju i w stosunku do którego można przyjąć, że stanowi szczególne zagrożenie (np. w odniesieniu do podejrzewanej lub udowodnionej łatwiejszej zdolności przenoszenia lub innych cech, które przyspieszają rozprzestrzenianie się zakażenia, zwiększają ciężkość przebiegu choroby lub przeciwko którym osłabia się efekt odporności uzyskanej w wyniku szczepienia lub przejścia przez zakażenie).
Listę krajów uznawanych przez Niemcy za obszary ryzyka, znajdziecie na stronie IRK: www.rki.de.