Z zakupem, a później utrzymaniem nieruchomości wiążą się duże koszty. W Niemczech dostępne są jednak dotacje na zakup i remont domu. Od 2021 roku nastąpiły też zmiany w zakresie wspierania termomodernizacji.
Dodatki, ulgi podatkowe, preferencyjne oprocentowanie, a nawet bezzwrotne dotacje…
W 2021 roku, podobnie jak w latach poprzednich, można skorzystać z różnych dotacji: na budowę, przebudowę, termomodernizację oraz zakup nieruchomości.
„Obok dotacji z niemieckiego państwowego banku rozwoju z siedzibą we Frankfurcie nad Menem (niem. Kreditanstalt für Wiederaufbau, KfW), w grę wchodzi również tzw. Wohn-Riester, a także środki wsparcia oferowane przez poszczególne kraje związkowe i gminy”, mówi Florian Becker, dyrektor zarządzający Bauherren-Schutzbund w Berlinie.
Przyznanie niektórych dotacji jest uzależnione od spełnienia pewnych warunków dotyczących dochodów i wieku wnioskodawcy. „Każdy, kto planuje budowę domu, powinien odpowiednio wcześnie zasięgnąć informacji o dostępnych dla niego możliwościach. A to dlatego, że o prawie wszystkie dotacje trzeba się ubiegać przed rozpoczęciem prac.” Wsparcie przybiera formę dodatków i ulg podatkowych, preferencyjnego oprocentowania lub bezzwrotnych dotacji. Oto przegląd.
Wsparcie finansowe na termomodernizację
Z dniem 1 stycznia 2021 roku w Niemczech zaczęły obowiązywać nowe zasady dofinansowania przez rząd federalny termomodernizacji budynków (Bundesförderung für effiziente Gebäude, BEG). BEG łączy w sobie kilka programów dotychczasowych instytucji finansujących: państwowego banku rozwoju KfW i Federalnego Urzędu ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu (niem. Bundesamt für Wirtschaft und Ausfuhrkontrolle, BAFA), dzięki czemu system wsparcia finansowego stał się bardziej przejrzysty.
„W przyszłości właściciele domów będą mogli uzyskać środki finansowe składając jeden wniosek, nawet jeśli ubiegają się o możliwość skorzystania z kilku form wsparcia”, wyjaśnia Frank Hettler z programu informacyjnego Zukunft Altbau. „Dodatkowo otrzymają oni wyższe dopłaty. To sprawia, że wsparcie działań termomodernizacyjnych w budynkach jest dziś bardziej atrakcyjne niż kiedykolwiek wcześniej.”
Tak jak dotychczas, osoby zainteresowane uzyskaniem wsparcia finansowego na termomodernizację mogą wybierać pomiędzy dotacją a kredytem z dotacją. Nowa opcja kredytowa będzie dostępna dopiero od 1 lipca 2021 roku. Do tego czasu obowiązywać będą dotychczasowe zasady finansowania państwowego banku rozwoju KfW.
Dotacje BAFA: inwestycje w energie odnawialne
Właściciele i osoby zainteresowane kupnem domu mogą ubiegać się w Federalnym Urzędzie ds. Gospodarki i Kontroli Eksportu (niem. Bundesamt für Wirtschaft und Ausfuhrkontrolle, BAFA) o dotacje na inwestycje w odnawialne źródła energii. W styczniu 2021 roku rozpoczął się proces przyznawania przez BAFA dotacji na poszczególne działania w tym zakresie.
Dofinansowaniem objęte są koszty zmian dotyczących przegród zewnętrznych budynku, instalacji, ogrzewania domu za pomocą odnawialnych źródeł energii, podłączenia do sieci grzewczej wykorzystującej energię odnawialną oraz modernizacji systemów grzewczych.
Dotacje z niemieckiego państwowego banku rozwoju (niem. Kreditanstalt für Wiederaufbau, KfW)
Przedsięwzięcia termomodernizacyjne wspiera także KfW. W przypadku budownictwa o wysokim standardzie energetycznym istnieje na przykład możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji na spłatę. Dzięki temu obniża się kwota kredytu do spłacenia.
Wysokość dotacji na spłatę kredytu zależy od standardu efektywności energetycznej domu. Im niższe zużycie energii, tym wyższa dotacja. Dofinansowanie przysługuje jednak również na różne działania modernizacyjne w już istniejących domach.
KfW-Wohneigentumsprogramm
W ramach programu wsparcia budowy lub zakupu własnego domu, KfW udziela niskooprocentowanych kredytów lub dotacji na spłatę odsetek. Oprócz korzystnego oprocentowania, KfW oferuje również odroczenie spłaty rat w pierwszych latach po zaciągnięciu pożyczki”, mówi Björn Pätzold z Dr.Klein-Baufinanzierung. Okres karencji wynosi od jednego roku do pięciu lat, w trakcie których płaci się jedynie odsetki od kredytu.
Środki na przebudowę mającą na celu dostosowanie budynku do potrzeb związanych z wiekiem
Bank KfW oferuje także preferencyjne pożyczki i dotacje na przebudowę mającą na celu dostosowanie domu do potrzeb związanych z wiekiem oraz na zabezpieczenia przed włamaniem. Wsparcie to nie jest uzależnione od wieku wnioskodawcy. Może się o nią ubiegać każdy, kto chce, aby dom, w którym mieszka był domem bez barier i aby było w nim bezpiecznie. „Ponieważ doświadczenie pokazuje, że pula środków finansowych przeznaczonych na to wsparcie dość szybko się wyczerpuje, zaleca się złożenie wniosku o środki pomocowe jak najwcześniej w danym roku” – radzi Becker.
Baukindergeld, czyli dofinansowanie dla rodzin na budowę lub zakup nieruchomości
Program wsparcia dla rodzin oferowany przez KfW zakończył się 31 marca 2021 roku. To był ostateczny termin na podpisanie umowy kupna domu i uzyskania pozwolenia na budowę.
Wohn-Riester
Obok licznych programów pomocowych, państwo niemieckie wspiera przyszłych właścicieli nieruchomości tak zwanym „Wohn-Riester”. Chodzi o to, że własny dom może na starość stanowić ważne zabezpieczenie finansowe. Państwo wspiera tą formę zabezpieczenia na emeryturę wypłacając dodatki i ulgi podatkowe – podobnie jak w przypadku standardowej umowy Riester. Jeśli chcecie zbudować lub kupić dom, możecie wykorzystać zaoszczędzony w umowie Riester kapitał jako wkład własny przy finansowaniu budowy.
Wiele regionów oferuje własne dotacje
Często warto zapytać w gminie o dostępne formy wsparcia lub skorzystać z pomocy oferowanej przez dany kraj związkowy. „Celem takich dotacji jest przyciągnięcie młodych rodzin do regionu lub zatrzymanie ich tam” – mówi Becker.
Dofinansowanie może mieć postać niskooprocentowanych pożyczek, dotacji oraz subwencji na zakup terenu pod zabudowę. Aby przyciągnąć rodziny do danej miejscowości, niektóre gminy oferują również pomoc finansową przy zakupie starszych nieruchomości lub pokrywają opłaty za przedszkole. Podobnie jak w przypadku większości dotacji na zakup domu, wnioski powinny być składane możliwie jak najwcześniej.
Zakup nieruchomości w Niemczech – 10 złotych zasad
Jeśli chcecie nieco bardziej zgłębić temat zakupu nieruchomości w Niemczech, to zachęcamy do przeczytania: Zakup nieruchomości w Niemczech – 10 złotych zasad! (dojczland.info).