Niemcy: wpłynęło już 65 skarg w związku z wprowadzeniem „federalnego hamulca bezpieczeństwa”

    Do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło już 65 skarg dotyczących ustawy o ochronie przed zakażeniami (niem. Infektionsschutzgesetz). Czasem są one skierowane przeciwko całej ustawie, niekiedy przeciwko konkretnym środkom, takim jak godzina policyjna. Rzecznik sądu w Karlsruhe nie wypowiedział się na temat tego, kiedy można spodziewać się orzeczeń w tych sprawach.

    Od zeszłego tygodnia obowiązuje w Niemczech budzący wiele kontrowersji „hamulec bezpieczeństwa”

    Wraz ze skargami konstytucyjnymi złożono wiele wniosków w trybie pilnym. Ich celem jest to, by ustawa została zawieszona do czasu podjęcia przez sędziów ostatecznej decyzji. W tym celu Federalny Trybunał Konstytucyjny musiałby zarządzić zastosowanie środków tymczasowych. Jednakże Trybunał uwzględnia takie wnioski tylko w wyjątkowych przypadkach, jeżeli – w razie ich nieuwzględnienia – zachodziłaby realna obawa wyrządzenia skarżącemu poważnej i nieodwracalnej szkody.

    W ubiegłym tygodniu Bundestag i Bundesrat uchwaliły kontrowersyjne zmiany w ustawie o ochronie przed zakażeniami. Przewidują one jednolite przepisy dla regionów, w których przekroczone zostaną określone progi nowych zakażeń koronawirusem. Zgodnie z tymi przepisami, w miastach lub powiatach, w których w ciągu tygodnia odnotowano 100 lub więcej nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców, obowiązywać będzie m.in. godzina policyjna (od 22:00 do 5:00).

    FDP zapowiedziała złożenie skargi

    Wprowadzony w zeszłym tygodniu „federalny hamulec bezpieczeństwa” spotkał się z dużą krytyką. Niektóre skargi skierowane są przeciwko całemu pakietowi środków, inne jedynie przeciwko określonym jego elementom. Swoją skargę konstytucyjną planowała w poniedziałek wnieść FDP. Wielokrotnie stwierdzała, że środki takie jak godzina policyjna i inne ingerencje w prawa podstawowe są nieproporcjonalne, a po części również nieskuteczne.

    Wśród pozywających jest także stowarzyszenie Gesellschaft für Freiheitsrechte, adwokaci i politycy z różnych partii. Pozwy złożyli na przykład posłowie do Bundestagu z trzech frakcji parlamentarnych. Są to poseł SPD Florian Post, poseł partii Zielonych Canan Bayram oraz jeden z posłów partii AfD.

    Skargi konstytucyjne i wnioski w trybie pilnym nie mają skutku zawieszającego. Ustawa o ochronie przed zakażeniami przewidująca wprowadzenie „hamulca bezpieczeństwa” w razie przekroczenia określonej liczby zakażeń koronawirusem ma zatem cały czas moc obowiązującą.

    Źródło: www.n-tv.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    5 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    5 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Fuks

    Ogólnie cała Europa unijna jest rządzona obostrzeniami które nic nie mają wspólnego z podstawowymi prawami człowieka .Obwieszcza się coś a potem konstruuje się odpowiednią ustawę ..po za tym żaden lockdown nie przyniósł określonych rezultatów , jest tak samo a może i nawet gorzej ,dożyliśmy czasów w których pierwszy raz od dekad nie stwierdzono przypadku grypy .Pomijając wszystkie teorie spiskowe , myślę że mamy do czynienia z czymś nad wyraz rozdmuchanym , gdy odwiedzam ten sam sklep dwa razy w tygodniu ,te same miłe panie pracujące „na kasie” wciąż tam są i uśmiechają się jak zawsze choć maska przysłania im twarze… Czytaj więcej »

    Prawda

    Georga Sorosa vel.Schwartz postawić przed Trybunał dla Zbrodniarzy .Od Niego należy zacząć.

    Lukasz

    I to jest ta demokracja i wolność? Do rodziny nie można pojechać bo powrót wiąże się z kwarantanną. Ahhh te szfaby jeszcze trochę i powrót na stałe do Polski

    Bartek

    to jedz, tylko pamietaj ze w polsce musisz na zewnatrz w maseczce lazic, no i jest wiekszy chaos niz tutaj 😉

    Mateusz

    Naród niemiecki to stado owiec, od zawsze.

    5
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x