Ze względu na wciąż niewystarczające ilości dawek szczepionki przeciwko Covid-19, kampania szczepień postępuje powoli. Lider CSU Söder ma najwyraźniej tego dość. Po środowym posiedzeniu swojego rządu poinformował o zawarciu przedwstępnej umowy na produkcję rosyjskiej szczepionki Sputnik V w bawarskim Illertissen. Ponadto, gdy tylko szczepionka ta zostanie dopuszczona do obrotu w UE, Bawaria ma otrzymać 2,5 miliona dawek.
Badania kliniczne potwierdzają wysoką skuteczność szczepionki Sputnik V
Europejska Agencja Leków (EMA) rozpatruje obecnie wniosek o dopuszczenie preparatu Sputnik V do obrotu w Unii Europejskiej. Eksperci z EMA mają odwiedzić Rosję w kwietniu, aby ocenić produkcję i przechowywanie szczepionki. Rosja dopuściła preparat do obrotu już w połowie sierpnia 2020 roku jako pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko koronawirusowi do stosowania na szeroką skalę. Dane publikowane w prasie medycznej potwierdzają wysoką skuteczność tego preparatu.
Decyzja bawarskiego rządu wywołała poruszenie
Inicjatywę Södera poparł zastępca przewodniczącego FDP, Wolfgang Kubicki. Uważa on, że dzięki takim ruchom uda się wreszcie zapewnić lepsze zaopatrzenie w szczepionki. Krytycznie wypowiedział się pod adresem niemieckiego rządu federalnego, uznając jego działania na rzecz większej dostępności szczepionek za nieudolne i opieszałe. Stwierdził, że rozumie, iż CSU nie chce już dłużej pozwalać na to, by przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen dyktowała tempo.
Z kolei lider lewicy Dietmar Bartsch ostro skrytykował plany Wolnego Państwa i wezwał rząd federalny do reakcji. „Potrzebujemy ogólnokrajowego wysiłku na rzecz szczepień, ale nie bawarskiego pokazu siły” – powiedział Bartsch w rozmowie z Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND).
Źródło: www.n-tv.de