Zakupy, wizyta u fryzjera, spotkanie z rodziną – a wszystko to bez ryzyka. Wiele osób polega w tym zakresie na bezpłatnych szybkich testach na koronawirusa, które są w Niemczech oferowane w centrach testowych, gabinetach lekarskich i aptekach lub w sprzedaży w drogeriach i supermarketach.
Ale jak wiarygodne są te testy w rzeczywistości? Jaka jest różnica między szybkim testem a testem do samodzielnego wykonania? Czy mogę iść do fryzjera w Niemczech z samodzielnie wykonanym testem? Jak długo ważny jest szybki test?
Gdzie w Niemczech można wykonać bezpłatny test na koronawirusa?
Niemcy stosują strategię zakrojonych na szeroką skalę testów.
▶︎ Bezpłatne testy na koronawirusa wykonywane są w wielu szkołach, domach opieki, ośrodkach opieki dziennej i wielu firmach.
▶︎Oprócz tego bezpłatne szybkie testy na koronawirusa można wykonać w aptekach. Na portalu www.mein-apothekenmanager.de po wpisaniu kodu pocztowego można znaleźć odpowiednią aptekę w okolicy, która oferuje bezpłatny test.
Ważne: Z reguły należy wcześniej umówić się na wizytę w danej aptece za pośrednictwem jej strony internetowej. W niektórych aptekach jest to możliwe również przez telefon lub nawet w przypadku spontanicznej wizyty w aptece.
Oprócz wyżej wymienionych placówek, testy na koronawirusa w Niemczech można wykonać również w:
▶︎ Niektóre oddziały drogerii dm – na przykład w Stuttgarcie, Karlsruhe, Ettlingen, Moguncji, Tybindze, Frankfurcie nad Menem i Ludwigshafen – posiadają centra testowe z bezpłatnymi testami na koronawirusa. Ponadto dyskonty Lidl i Kaufland zamierzają utworzyć na swoich parkingach w całych Niemczech centra szybkich testów na koronawirusa.
► W licznych centrach testowych na koronawirusa, które działają na terenie całych Niemiec, można bezpłatnie zrobić szybki test. Terminy można rezerwować online, a w niektórych przypadkach nie trzeba się nawet umawiać na wizytę.
Liczba takich ośrodków różni się w zależności od kraju związkowego. Adresy centrów testowych na koronawirusa w Waszej okolicy można znaleźć na stronach internetowych poszczególnych landów:
- Bawaria
- Berlin
- Brandenburgia
- Meklemburgia-Pomorze Przednie
- Saksonia
- Turyngia
- Saksonia-Anhalt
- Szlezwik-Holsztyn
- Badenia-Wirtembergia
- Hesja
- Kraj Saary
- Nadrenia-Palatynat
- Nadrenia Północna-Westfalia
- Dolna Saksonia
- Brema
- Hamburg
Jak często można wykonać bezpłatny test w Niemczech?
W zasadzie każda osoba ubezpieczona w Niemczech ma prawo do co najmniej jednego bezpłatnego szybkiego testu w tygodniu. Doświadczenia z bezpłatnymi testami w Danii, Austrii i Bawarii pokazują jednak, że tylko ułamek populacji korzysta z tej oferty – czytamy na stronie Federalnego Ministerstwa Zdrowia.
Jak dokumentowane są wyniki badań?
Każdy ośrodek testowy posiada system dokumentacji do rejestrowania pozytywnych wyników testów. Po przeprowadzeniu szybkiego testu osoba badana otrzymuje zaświadczenie stwierdzające m.in. kto, z kim, kiedy i z jakim wynikiem został przebadany. Podobne zaświadczenia posiadają apteki i gabinety lekarskie.
Czy istnieje wymóg zgłaszania szybkich testów na obecność antygenów?
Tak, pozytywne wyniki szybkich testów antygenów PoC podlegają zgłoszeniu. Osoby, które stosują te testy na innych w szkołach lub innych instytucjach są również objęte obowiązkiem raportowania zgodnie z ustawą o ochronie przed zakażeniami.
Jaka jest różnica między szybkimi testami a testami do samodzielnego wykonania?
Szybkie testy (niem. Schnelltest) są przeprowadzane przez przeszkolony personel – na przykład w centrach testowych lub gabinetach lekarskich. W tym celu pobiera się wymaz z nosa lub gardła. Następnie próbkę umieszcza się na pasku, który reaguje odbarwieniem. Wynik jest dostępny w ciągu 15 do 20 minut.
Testy do samodzielnego wykonania (niem. Selbsttest) są przeznaczone do użytku przez osoby prywatne. Dlatego też zbieranie i ocena próbek jest odpowiednio prosta. Test może być przeprowadzony na przykład za pomocą wymazu z nosa lub śliny.
Szybkie testy i testy do samodzielnego wykonania mają wyższy wskaźnik błędu niż testy PCR. Dlatego po każdym pozytywnym wyniku szybkiego i samodzielnego testu, należy zawsze wykonać test PCR w celu potwierdzenia. Pozwala to na wykrycie materiału genetycznego wirusa i zapewnia najdokładniejszy wynik.
Jak wiarygodne są szybkie testy?
Klasyczne szybkie testy, tzw. testy antygenowe, mają tę zaletę, że wynik testu można odczytać już po 10-30 minutach. Są one jednak mniej czułe niż tzw. testy PCR, które są skuteczne już przy niskim stężeniu wirusa i których wyniki muszą być oceniane w laboratorium. Dlatego też, aby wynik testu był pozytywny, potrzebna jest większa ilość wirusa.
Jeśli wynik testu jest negatywny, prawdopodobieństwo zarażenia kogoś w ciągu najbliższych kilku godzin jest raczej niskie.
Jak przechowywać test na koronawirusa?
Zimno i ciepło nie lubią testów! Nieprawidłowe przechowywanie i stosowanie może szybko doprowadzić do uzyskania fałszywych wyników. Z tego powodu wirusolog Jan Felix Drexler ze szpitala Charité w Berlinie ostrzega, aby podczas przeprowadzania testów przestrzegać zalecanych temperatur przechowywania i otoczenia.
„Wystarczy nawet kilka minut w temperaturze ponad 30 stopni Celsjusza, by testy znacząco straciły czułość, czyli to, ile wirusa są w stanie wykryć. A to prowadzi do fałszywie negatywnych wyników” – powiedział naukowiec w rozmowie z „Radioeins”. To, powiedział, zostało udowodnione przez badania Charité, które Drexler prowadził. Szczególnie w gorące letnie dni należy zwracać uwagę na informacje dotyczące temperatury na wkładkach do opakowań, powiedział Drexler.
Zimna pogoda może również wpłynąć na wynik. W zimie kilka ośrodków badawczych przekazało wyniki fałszywie pozytywne. Grupa robocza kierowana przez wirusologa zbadała zatem zachowanie się testów w temperaturze od 2 do 4 stopni Celsjusza. Wynik: Jeżeli test jest przeprowadzany w zbyt niskiej temperaturze, może to prowadzić do wyników fałszywie dodatnich. Użytkownik myśli więc, że jest zarażony koronawirusem, ponieważ wynik jest wyświetlany nieprawidłowo.
Jako idealną temperaturę przechowywania testów na koronawirusa przyjmuje się temperatury pomiędzy 2 i 30 stopni i temperatury stosowania pomiędzy 15 i 30 stopni.
Jak długo ważny jest szybki test?
Często jest to tylko kwestia godzin. Nie wiadomo, jak długo wynik negatywny jest ważny. Według Instytutu Roberta Kocha, ważność takich szybkich testów jest ograniczona w czasie. Może się zdarzyć, że u osoby, u której test dał wynik negatywny, następnego dnia wystąpi wynik pozytywny, pod warunkiem, że jest ona zakażona wirusem Covid-19, a wiremia w nosogardle wzrosła.
Strona niemieckiego rządu federalnego na temat szybkich testów mówi, że jeśli wynik jest negatywny, jest bardzo mało prawdopodobne, że ktoś zostanie zarażony w ciągu najbliższych kilku godzin. Wynik negatywny należy zatem rozumieć jako taki dopiero po upływie kilku godzin. Idealnie byłoby więc przeprowadzać nowy szybki test przed każdym spotkaniem z innymi ludźmi, aby utrzymać ryzyko infekcji na jak najniższym poziomie.
Przy okazji, odnosi się to również do testu PCR. Jest on bardziej dokładny i daje pozytywny wynik nawet przy niskiej wiremii, ale ponieważ na wynik trzeba czekać dłużej, odległość czasowa może znów oznaczać różnicę między brakiem zakażenia a zakażeniem. Ponieważ próbka do testu PCR musi być pobrana przez wykwalifikowany personel, możliwe jest oczywiście, że ktoś zarazi się w drodze do domu.
źródło: www.bild.de
A co jeżeli jadę z Polski do Niemiec do pracy. Muszę mieć test. Czy ja mogę przejechać no do najbliższego miasta za granica i zrobić test. Co w takich przypadkach z kontrolami granicznymi
Ostatnio jechaliśmy z Polski do Niemiec (11.04.) – przejście graniczne w Zgorzelcu. Test zrobiliśmy już po stronie niemieckiej na stacji Aral w Kodersdorf (Siedlerweg 1). Wcześniej zrobiliśmy termin na 15minutentest.de. Wprawdzie spóźniliśmy się na niego jakieś 4 minut, ale nie było problemu. Ruch na miejscu był niewielki, wogóle nie czekaliśmy na swoją kolej. Na stronie można znaleźć wszystkie lokalizacje: Standorte 😷 Corona Schnelltest (15minutentest.de). W razie kontroli tuż za granicą, można powiedzieć, że ma się już termin i właśnie na niego jedzie. Po zapisaniu się na termin przychodzi bowiem mail z potwierdzeniem, które można pokazać funkcjonariuszom.
A czy mógł by mi ktoś polecić gdzie zrobić test gdy jadę przez przejście graniczne przy Olszynie/Forst bo ja słabo kojarzę mapę niby szukałem ale albo nic nie ma albo ja nie znalazłem. Moje miejsce docelowe to Torgau zjeżdżam na zjeździe z autostrady w Duben koło Luckau.
Mam pytanie, jak wyglada sprawa jezeli ktos nie ma meldunku a chce zrobic szybki test na podroz do polski ?