Berlin: Od środy bez testu nie pójdziesz do fryzjera ani na zakupy

    Berlin nie stosuje hamulca bezpieczeństwa, na który zdecydowały się rządy federalne i stanowe. Zamiast tego Senat Berlina poszukuje własnej drogi, która przewiduje również nowe wymogi dla obywateli i przedsiębiorstw.

    Bez testu nie pójdziesz do fryzjera ani na zakupy

    Testy, testy, i jeszcze raz testy – te staną się od najbliższej środy nowym wymogiem w Berlinie przy wizytach u fryzjera, na zakupach, w muzeach. Berlin jest również jedynym krajem związkowym, który wymaga od pracodawców w stolicy, aby oferowali każdemu pracownikowi dwie możliwości testowania w tygodniu.

    Pomimo rosnącej liczby zakażeń Berlin nie zaciąga hamulca bezpieczeństwa, nie wycofuje się z poluzowań. Zamiast tego poprzednie rozluźnienia są jeszcze bardziej zabezpieczane.

    Nie będzie się trzeba umawiać na termin w sklepie

    Kombinacja umówienie terminu plus szybki test w przypadku zakupów nie powiodła się w weekend Poczdamie. „Sklepy były puste”, mówi Nils Busch-Petersen z organizacji branżowej. W Berlinie zastosowano inne podejście: nie trzeba już rezerwować przedziału czasowego. Jednak nowym wymogiem podczas zakupów przykładowo ubrań będzie negatywny wynik testu na koronawirusa. Ponadto wprowadzona zostanie aplikacja Luca do cyfrowego śledzenia kontaktów. I oczywiście nadal będą obowiązywać limity liczby klientów na metr kwadratowy.

    W domach towarowych i centrach handlowych mają powstać stacje testowe, ale w całym mieście są już 192 możliwości bezpłatnych testów – każdy berlińczyk ma tam prawo do jednego bezpłatnego testu tygodniowo. Oczywiście nadal można bez badania pójść do piekarni czy supermarketu – ale już nie na usługi związane z ciałem, takie jak strzyżenie, kosmetyki czy tatuaże.

    Maski częścią strategii wychodzenia z lockdownu

    Również maski są częścią rozszerzonej strategii. Maski FFP2 powinny być noszone we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych (gabinety lekarskie, środki transportu publicznego, kultura, itp.) – w miarę możliwości również w domu, gdy przychodzą goście z innego gospodarstwa domowego (maks. 5 osób).

    Homeoffice o ile to możliwe

    Berlin stawia również na pracę zdalną. Połowa wszystkich stanowisk pracy „przed monitorem” musi pozostać pusta. „Nie możemy zawsze ograniczać się tylko do domu i szkoły. Najbardziej niebezpieczne są obszary wewnętrzne, gdzie przebywa się dłużej bez ochrony”, powiedział wieczorem na konferencji prasowej rządzący Michael Müller (56, SPD). W styczniu Senat jedynie apelował do pracodawców i wysyłał inspektorów – mimo to frekwencja pracowników biurowych spadła jedynie z 70 do 67 procent.

    Przez dobre pięć godzin Senat prowadził specjalne posiedzenie w sprawie tzw. hamulca bezpieczeństwa z powodu rosnącej liczby infekcji (trzydniowa zachorowalność powyżej 100, wczoraj 138,6). „Nie chcielibyśmy kolejnego efektu jo-jo”, powiedziała senator Ramona Pop (Partia Zielonych).

    Dalsze złagodzenia (np. otwarcie gastronomii na świeżym powietrzu) nie będą na razie realizowane, projekty modelowe z teatrami i spektaklami operowymi zostaną odwołane i przesunięte w czasie.

    źródło: www.bz-berlin.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    3 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    3 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Mike

    Juz to widze, goscie ktorzy przyjda do mnie beda w maskach.Sklepy splajtuja, ludzie beda robic zakupy w necie.W urzedach pracy zrobia sie kolejki bezrobotnych, ktorzy straca prace w sklepach po zasilki, ciekawe skad rzad wezmie na to kase.Powodzenia, Miliarderzy ktorzy zainwestowali w maski i testy sie niestety nie dorobia.

    Adam

    😂 🤣 😂 🤣

    Manipulacja

    Różnych sposobów się chwytają, byle tylko sprzedać towar pod dziwnie modną ostatnio nazwą:”szczypionka na kowit”.

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    3
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x