Twardy lockdown w Niemczech – czy wyjazdy urlopowe w okresie wielkanocnym są w ogóle możliwe?

    Kilkudniowy urlop nad morzem, wyjazd do innego miasta lub do domku letniskowego na wsi: w tym roku podróżowanie w okresie wielkanocnym jest bardzo utrudnione. W związku z rosnącą liczbą zakażeń rząd federalny i władze poszczególnych krajów związkowych Niemiec uzgodniły podczas ostatniego spotkania na szczycie, że będą nadal odradzać odbywanie podróży w celach turystycznych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Nie oznacza to wprawdzie, że wyjazd w tym okresie w ogóle nie będzie możliwy. Ale dostępne opcje są mocno ograniczone.

    Urlop w Niemczech – dokąd pojechać?

    Podróżowanie po Niemczech jest w zasadzie możliwe wszędzie. Problem jest z noclegiem. Hotele i mieszkania wakacyjne pozostaną bowiem zamknięte dla turystów we wszystkich krajach związkowych także w okresie Wielkanocy. Zakwaterowanie jest wciąż dozwolone tylko w szczególnych przypadkach, np. podczas podróży służbowej. W większości krajów związkowych nie wolno również nocować w hotelach, gdy chce się odwiedzić krewnych. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy jest ku temu pilny powód. Zasada ta ma zastosowanie również w okresie Wielkanocy. Szczegóły regulują przepisy obowiązujące w danym landzie.

    Czy wolno odwiedzać krewnych?

    W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby w okresie Wielkanocy odwiedzić rodzinę. Jednak liczba uczestników takiego spotkania została ograniczona do pięciu osób z dwóch gospodarstw domowych, przy czym dzieci do 14. roku życia nie są wliczane do tej liczby. Nie przewiduje się złagodzenia ograniczeń dotyczących kontaktów społecznych w okresie świąt – jak miało to miejsce w okresie Bożego Narodzenia. Ponadto, zachęca się obywateli do skorzystania z oferty bezpłatnych testów przed planowanym spotkaniem w gronie rodzinnym.

    Gdzie można przenocować w Niemczech?

    Ci, którzy chcą wyjechać na Wielkanoc, będą musieli znaleźć prywatne zakwaterowanie, na przykład u członków rodziny lub przyjaciół. Kraje związkowe Szlezwik-Holsztyn, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Dolna Saksonia, Saksonia-Anhalt i Nadrenia-Palatynat opowiadały się za umożliwieniem mieszkańcom Niemiec w okresie wielkanocnym pobytu np. w domku letniskowym z wyżywieniem we własnym zakresie w swoim kraju związkowym, ale ta propozycja nie została zaakceptowana podczas spotkania na szczycie.

    Co z wycieczkami jednodniowymi?

    Dozwolone są wycieczki jednodniowe, ale i tu rząd federalny i władze krajów związkowych zalecają ostrożność. Restauracje i kawiarnie pozostaną zamknięte. W kilku wybranych regionach o niskich wskaźnikach zachorowalności niektóre obszary życia publicznego mogą być otwarte. Warunkiem jest zachowanie ścisłego reżimu sanitarnego i szerokie korzystanie z testów na koronawirusa.

    Czy Majorka nadal jest alternatywą dla urlopu w Niemczech?

    W zasadzie tak. Jednak powracający do kraju turyści mają być teraz badani na obecność koronawirusa, zanim wejdą na pokład samolotu. W przyszłości ma to zasadniczo dotyczyć wszystkich lotów do Niemiec i wszystkich podróżnych – niezależnie od tego, czy wyruszają z obszarów ryzyka, czy też nie, oraz w jakim celu przybywają do Niemiec. Ponadto rząd federalny i władze poszczególnych landów oczekują, że linie lotnicze nie będą oferować dodatkowych lotów na ulubioną wyspę Niemców w czasie świąt wielkanocnych. Nie zostanie natomiast ponownie wprowadzona kwarantanna dla podróżnych powracających z Majorki. Obowiązek ten został zniesiony odkąd wyspa została usunięta z listy krajów zaliczanych do obszarów ryzyka w dniu 14 marca.

    Dokąd jeszcze można wyjechać za granicę?

    Nie ma zakazu podróżowania do żadnego kraju. W zasadzie można podróżować do wszystkich państw, w których nie obowiązują ograniczenia wjazdu dla podróżnych z Niemiec i do których istnieją połączenia lotnicze. Jednak w przypadku około 160 z około 200 krajów na świecie po powrocie do Niemiec trzeba poddać się kwarantannie ze względu na to, że są one zaliczane do obszarów ryzyka. Poza Majorką i innymi wyspami Balearów, takimi jak Ibiza, Minorka i Formentera, tylko kilka kierunków wakacyjnych w Europie nie znajduje się obecnie na liście krajów klasyfikowanych jako obszary ryzyka. Należą do nich chorwacki półwysep Istria, część kontynentalnej Hiszpanii i portugalskie wybrzeże Algarve. Jednak hotele w Algarve, podobnie jak w Niemczech, nie mogą przyjmować turystów.

    Czy można spędzić urlop w kraju zaliczanym do obszarów ryzyka?

    To też nie jest zabronione. Istnieją również połączenia lotnicze z tymi obszarami. Można na przykład wybrać się na Wyspy Kanaryjskie. Wiele hoteli jest tam otwartych. Po powrocie do Niemiec trzeba jednak poddać się kwarantannie, a być może także stawić czoła krytycznym uwagom pracodawcy i współpracowników.

    Dlaczego wakacje za granicą budzą kontrowersje?

    Wirusolodzy ostrzegają, że zwiększona mobilność i wakacyjna beztroska powodują wzrost liczby zakażeń. Zwiększona aktywność turystyczna przyczyni się ich zdaniem do wzrostu liczby zachorowań na Covid-19. Na wakacjach chce się odpocząć i zapomnieć o pandemii. A to sprawia, że zapomina się o środkach ostrożności. Taki efekt zaobserwowano już zeszłego lata. Organizatorzy wycieczek twierdzą natomiast, że przestrzeganie zasad dystansu społecznego i wprowadzony reżim sanitarny sprawiają, że oferowane przez nich pobyty wakacyjne są stosunkowo bezpieczne.

    Czy w związku z nową falą pandemii ktoś w ogóle chce podróżować?

    Zdecydowana większość Niemców nie. W sondażu przeprowadzonym w ubiegłym tygodniu przez instytut badania opinii publicznej YouGov na zlecenie Niemieckiej Agencji Prasowej, 79% respondentów stwierdziło , że nie chce wyjeżdżać. W momencie przeprowadzania ankiety (16-18 marca) tylko 2% badanych planowało wakacje za granicą, kolejne 4% chciało wyjechać na urlop w kraju, a 10% nie podjęło jeszcze decyzji w tej sprawie.

    Źródło: www.welt.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Krzysztof

    Podróżowanie za granicę zwiększa transmisję wirusa? A to ciekawe. Jakieś wiarygodne badania na to istnieją, czy „tak bo tak”? Poza tym, czy da się ją jeszcze zwiększyć ponad to, jakie liczby mamy dziś, po tylu lokdałnach?

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x