Od poniedziałku darmowe szybkie testy na koronawirusa w Berlinie, pozostałe kraje związkowe wciąż nieprzygotowane

    Berlin ogłosił, że od poniedziałku będzie w stanie zaoferować wszystkim chętnym wykonanie bezpłatnego szybkiego testu na koronawirusa. Z kolei w innych krajach związkowych brakuje testów i odpowiedniej infrastruktury. Wiele z nich obwinia za to ministra zdrowia Jensa Spahna.

    Berlińczycy zachęcani do poddawania się bezpłatnym testom na Covid-19 raz w tygodniu, aby chronić siebie i innych

    Przynajmniej jeden kraj związkowy Niemiec wydaje się być dobrze przygotowany: od najbliższego poniedziałku berlińczycy będą mogli bezpłatnie poddać się testom na obecność koronawirusa. Jak ogłosił w niedzielę wydział zdrowia publicznego, w każdej dzielnicy do dyspozycji mieszkańców będzie specjalny punkt, w którym będzie można wykonać szybki test. Dla ochrony własnej i najbliższego otoczenia zachęca się mieszkańców do poddawania się testom raz w tygodniu. Ich przeprowadzenie będzie potwierdzone stosownym zaświadczeniem.

    W weekend Nadrenia-Palatynat poinformowała, że 300 z planowanych 450 punktów przeprowadzania testów na Covid-19 będzie gotowych do pracy od poniedziałku. Wśród nich jest między innymi 88 aptek i gabinetów lekarskich oraz duża część miejskich punktów poboru próbek. W innych krajach związkowych sytuacja jest jeszcze gorsza: na przykład rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego poinformował, że w nadchodzącym tygodniu przeprowadzanie szybkich testów będzie możliwe jedynie w ograniczonym zakresie. „Obecnie trwają rozmowy ze stowarzyszeniem farmaceutów i zrzeszeniem lekarzy posiadających umowę z publicznymi kasami chorych, jak konkretnie będzie to realizowane w naszym kraju związkowym”, powiedział w niedzielę minister zdrowia Harry Glawe (CDU).

    Również Dolna Saksonia oświadczyła, że na razie nie będzie możliwości przeprowadzania darmowych szybkich testów na koronawirusa na terenie całego kraju. Rzeczniczka rządu w Hanowerze powiedziała, że rząd robi wszystko, co w jego mocy, aby zaoferować obywatelom bezpłatny dostęp do szybkich testów, ale nie uda się tego w pełni zrealizować w nadchodzącym tygodniu. Krajowa strategia testowania ma być wdrażana stopniowo do początku kwietnia.

    Dreyer: Spahn rozbudził oczekiwania, których nie mógł spełnić

    Bezpłatne szybkie testy wykonywane przez przeszkolony personel mają być dostępne w aptekach, centrach testowych, a także w gabinetach lekarzy rodzinnych. Rząd federalny zapłaci za co najmniej jeden szybki test tygodniowo dla wszystkich obywateli. Tak zadecydowali przedstawiciele rządu federalnego i władz wszystkich niemieckich landów podczas spotkania na szczycie, które odbyło się w minioną środę. Za zapewnienie odpowiedniej infrastruktury odpowiedzialne są poszczególne kraje związkowe.

    W wielu landach odpowiedzialnością za opóźnienia w udostępnianiu obywatelom bezpłatnych szybkich testów obarcza się rząd federalny, a w szczególności ministra zdrowia Jensa Spahna (CDU). Premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer powiedziała w wywiadzie dla grupy medialnej Funke: „W połowie lutego minister zdrowia Jens Spahn obiecał darmowe szybkie testy dla wszystkich”. Spahn twierdził, że zapewni Niemcom 500 milionów testów. „To była wielka obietnica i rozbudziła bardzo wysokie oczekiwania, których nie był w stanie dotrzymać”. Dreyer powiedziała, że w związku z tym jej kraj związkowy sam załatwił testy dla swoich mieszkańców.

    Także CSU wyraziła swoje niezadowolenie. Sekretarz generalny Markus Blume skrytykował Spahna, mówiąc w wywiadzie dla „Bild am Sonntag”, że nie powinien on zrzucać odpowiedzialności za testy na kraje związkowe, uznając, że on sam w ogóle za tę kwestię nie odpowiada.

    Schwesig nie kryje irytacji – Aldi sprzedawał testy do samodzielnego użytku już w ten weekend

    W sobotę do pierwszych supermarketów dotarły również pierwsze testy dla laików do samodzielnego wykonania w domu – i natychmiast zostały wykupione. Testy w połączeniu ze szczepieniami stanowią środek, dzięki któremu można przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się mutacjom koronawirusa, a tym samym zapobiec trzeciej fali i ostatecznie powstrzymać pandemię.

    Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig (SPD) ostro skrytykowała fakt, że sprzedawcy otrzymują testy do samodzielnego użytku zanim rząd federalny udostępni je krajom związkowym. „Nie będę ukrywać, że jestem bardzo zła, że rząd federalny dopuszcza do tego, by w pierwszej kolejności Aldi sprzedawał za grosze testy do użytku domowego, podczas gdy my otrzymamy je dopiero w połowie marca”, powiedziała Schwesig w sobotę w Schwerinie. Meklemburgia-Pomorze Przednie zamówiła dwa miliony takich testów jeszcze przed konferencją premierów landów, ponieważ – jak stwierdziła Schwesig – „podejrzewaliśmy, że nie możemy polegać na rządzie federalnym”. Meklemburgia-Pomorze Przednie liczy około 1,6 mln mieszkańców.

    Powiedziała, że w czasie pandemii koronawirusa nie może być tak, że to rynek decyduje o ochronie dzieci i młodzieży. To zadanie powinno być realizowane przez państwo, podkreśliła Schwesig. Dzięki większej liczbie testów do samodzielnego wykonania w warunkach domowych, można by było wcześniej znieść ograniczenia w funkcjonowaniu szkół i placówek dziennej opieki nad dziećmi.

    Spahn broni się

    Federalny minister zdrowia Jens Spahn (CDU) bronił strategii rządu federalnego dotyczącej testowania przed krytyką. „Nigdy nie uzgodniono, że to rząd federalny załatwi te testy”, powiedział Spahn w minioną sobotę. Jak stwierdził, ustalono jedynie, że rząd federalny pomoże zapewnić ich dostępność, tak, aby nie było problemu z ich dostawami.

    W sobotę rozpoczęła się masowa sprzedaż testów na koronawirusa do samodzielnego użytku w niemieckich sklepach. „Zgodnie z oczekiwaniami, artykuły, które mieliśmy na stanie w naszych sklepach stacjonarnych, zostały wyprzedane w większości już przed południem”, poinformowały Aldi Süd i Aldi Nord. Kolejne dostawy spodziewane są w nadchodzącym tygodniu. Dyskonty już wcześniej zwracały uwagę na to, że zapasy tych produktów mogą zostać wyczerpane już pierwszego dnia promocji. W Lidlu doszło nawet do przeciążenia serwera służącego do obsługi strony internetowej przeznaczonej do składania zamówień online.

    Źródło: www.t-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Ile papierosów można przewieźć z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski?

    Z Polski do Niemiec można przywieźć 800 sztuk papierosów. W tej kwestii nic się nie zmieniło i takie ograniczenie dotyczy prawie wszystkich państw w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x