Czołowi niemieccy politycy coraz częściej dyskutują na temat możliwości stopniowego wychodzenia z lockdownu. Jednocześnie wciąż żywe są obawy o to, że przedwczesne odmrożenie życia społecznego i gospodarczego mogłoby znów doprowadzić do wzrostu liczby zakażeń. 3 marca premierzy krajów związkowych spotkają się z kanclerz Angelą Merkel, aby przedyskutować dalsze działania w obliczu pandemii. Kilka krajów związkowych już zapowiedziało złagodzenie restrykcji. Inne z kolei są przeciwne znoszeniu obostrzeń, a nawet planują zaostrzyć niektóre z nich. Oto jakie zasady będą obowiązywać w poszczególnych landach od przyszłego tygodnia.
Badenia-Wirtembergia
W najbliższy poniedziałek w Badenii-Wirtembergii zostaną otwarte szkółki ogrodnicze i sklepy ogrodnicze oraz kwiaciarnie. Z dniem 1 marca będą mogły także wznowić działalność zakłady fryzjerskie.
Bawaria
Oprócz otwarcia sklepów z materiałami budowlanymi, Bawaria chce również umożliwić od przyszłego poniedziałku prowadzenie indywidualnych lekcji w szkołach muzycznych – tam, gdzie liczba zakażeń na 100.000 mieszkańców w ciągu 7 dni jest mniejsza niż 100.
Premier Markus Söder zapowiedział też otwarcie szkółek i sklepów ogrodniczych. Od dnia 1 marca będzie można korzystać z usług związanych z pielęgnacją ciała. A zatem będzie można np. udać się do fryzjera, czy na pedicure.
Według bawarskiego ministra gospodarki Huberta Aiwangera, od Wielkanocy hotele i restauracje powinny znów móc przyjmować gości, którzy będą w stanie przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa.
Berlin
Poza otwarciem szkół podstawowych i placówek dziennej opieki nad dziećmi od początku tygodnia oraz otwarciem zakładów fryzjerskich od przyszłego poniedziałku, Berlin nie ma na razie w planach łagodzenia żadnych innych obostrzeń.
Senat Berlina prawdopodobnie zaproponuje przedłużenie lockdownu na okres po 7 marca. W przyszłości, w zależności od liczby zakażeń i sytuacji w szpitalach, możliwe byłoby jego zdaniem ostrożne otwieranie gospodarki. Burmistrz Michael Müller zaapelował o cierpliwość wskazując na ryzyko związane z luzowaniem obostrzeń w sytuacji rozprzestrzeniających się mutacji koronawirusa.
Brandenburgia
Od poniedziałku w Brandenburgii będą mogły być ponownie otwarte szkółki ogrodnicze i sklepy ogrodnicze oraz kwiaciarnie, jak również salony fryzjerskie. Premier Dietmar Woidke powiedział, że zdaje sobie sprawę z tego, że oczekiwania różnych sektorów gospodarki są znacznie większe, ale póki co nie ma konkretnego harmonogramu wychodzenia z lockdownu. Być może w okolicach Wielkanocy zostaną podjęte jakieś decyzje w zakresie obostrzeń dotyczących handlu detalicznego, muzeów, wystaw, uprawiania sportów na świeżym powietrzu, imprez plenerowych, ale – jak podkreślił Woidke – będzie to zależało od liczby zakażeń, akcji szczepień i sytuacji w szpitalach.
Hamburg
Podczas rozmów zaplanowanych na 3 marca burmistrz Hamburga Peter Tschentscher (SPD) prawdopodobnie będzie reprezentował najtwardsze stanowisko. Zamiast o luzowaniu obostrzeń, Senat Hamburga debatował we wtorek nad zaostrzeniem przepisów. W rezultacie od najbliższego weekendu we wszystkich ruchliwych miejscach miasta będzie trzeba nosić maseczkę. Dotyczy to również biegaczy. Rzecznik Senatu Marcel Schweitzer zalecił nawet, aby obywatele zakładali maskę zawsze wtedy, gdy opuszczają własne domy. Zapowiedział, że policja będzie kontrolowała przestrzeganie obowiązku zasłaniania ust i nosa w ruchliwych miejscach miasta.
Zaostrzenie obowiązku zakrywania ust i nosa jest konsekwencją m.in. incydentów z minionego weekendu, kiedy to przy sprzyjającej pogodzie w wielu miejscach Hamburga pojawili się ludzie bez maseczek, nie zachowujący odpowiedniego dystansu.
W ciągu ostatnich kilku dni liczba nowych zakażeń koronawirusem w Hamburgu ponownie wzrosła. Coraz większą rolę odgrywają przy tym nowe warianty wirusa.
Hesja
Szef Kancelarii Hesji Axel Wintermeyer (CDU) podkreślił ostatnio, że coraz szybsze rozprzestrzenianie się nowych wariantów koronawirusa w Niemczech może znów postawić pod znakiem zapytania planowane kroki w kierunku otwarcia gospodarki.
Jak powiedział, głównym zadaniem jest zapobieżenie wielkiej trzeciej fali Covid-19, która zniweczyłaby dotychczasowe sukcesy. Dlatego też nadal potrzebny jest kompromis pomiędzy ochroną zdrowia a luzowaniem restrykcji.
Premier Volker Bouffier (CDU) prawdopodobnie zaproponuje więc ponownie dopuszczenie możliwości zakupów online i ich odbioru w sklepie (tzw. usługa „click and collect”). Będzie też optował za tym, aby klienci mogli przymierzyć zamówione towary przy okazji ich odbioru w domach towarowych.
Meklemburgia-Pomorze Przednie
Premier Manuela Schwesig (SPD) apeluje o ostrożność w kwestii ewentualnego luzowania obostrzeń.
W środę rząd landu chce przedyskutować z przedstawicielami gmin, stowarzyszeń społecznych i gospodarki perspektywy otwarcia, które mogłoby stopniowo następować w sytuacji spadku wskaźnika zachorowalności poniżej poziomu 35. Wypracowane propozycje chce przedstawić na spotkaniu z kanclerz Angelą Merkel zaplanowanym na 3 marca.
Dolna Saksonia
W Dolnej Saksonii już od 13 lutego otwarte są sklepy z materiałami budowlanymi i centra ogrodnicze. Dealerzy samochodowi mogą znów oferować jazdy próbne. Premier Stephan Weil przedstawił na początku lutego plan zawierający propozycje działań w zależności od rozwoju sytuacji epidemiologicznej (chodzi zarówno o łagodzenie jak i zaostrzenie przepisów). Zdaniem wielu ekspertów wymaga on jednak dopracowania.
Nadrenia Północna-Westfalia
Premier Armin Laschet (CDU), mimo postępujących szczepień, nadal wzywa do zachowania ostrożności w walce z pandemią koronawirusa. Podkreślił znaczenie masowego wykorzystania szybkich testów i testów do samodzielnego wykonania jako narzędzia, które może ułatwić w przyszłości stopniowe otwieranie życia publicznego. Wspomniał także o nowej aplikacji umożliwiającej śledzenie kontaktów.
Minister rodziny Joachim Stamp (FDP) powiedział z kolei, że ważnym krokiem w kierunku stopniowego powrotu do normalności była decyzja o przyspieszeniu szczepień pracowników szkół i placówek dziennej opieki nad dziećmi.
Nadrenia-Palatynat
Od 1 marca oprócz zakładów fryzjerskich będą mogły być otwarte także kwiaciarnie, szkoły nauki jazdy, gabinety pielęgnacji stóp i ogrody zoologiczne. Sklepy ogrodnicze i markety budowlane będą mogły sprzedawać „asortyment typowy dla centrów ogrodniczych”, ale tylko na zewnątrz, zapowiedziała premier Malu Dreyer (SPD).
Od poniedziałku znów będą mogły się odbywać indywidualne lekcje w szkołach muzycznych – z wyjątkiem instrumentów dętych. Sklepy będą mogły również wpuszczać pojedynczych klientów do swoich sklepów, na przykład w celu przymierzenia ubrań, po uprzednim umówieniu terminu. Do sklepu będą mogły wejść jednocześnie osoby należące do tylko jednego gospodarstwa domowego, przy czym będzie wymagane noszenie maseczki i podanie danych kontaktowych. W przypadku kilku wizyt umówionych na dany dzień, powinno się zachować przynajmniej 15-minutowe przerwy pomiędzy kolejnymi wizytami na potrzeby wykonania czynności higienicznych i przewietrzenia pomieszczenia.
Saara
Według premiera Saary Tobiasa Hansa (CDU) ewentualnemu wyjściu z lockdownu musi towarzyszyć szeroko zakrojona akcja testowania. Zalecił ostrożność, unikanie pośpiechu i stopniowe wprowadzanie zmian. Jak stwierdził, Niemcy znajdują się teraz w trudnym punkcie. Z jednej strony udało się zahamować gwałtowny przyrost zakażeń, w związku z czym duża części społeczeństwa oczekuje złagodzenia restrykcji. Z drugiej strony, zbyt szybkie tempo wyjścia z lockdownu mogłoby skutkować gwałtownym rozprzestrzenianiem się nowych wariantów koronawirusa. Konieczne jest wyważone podejście.
Saksonia
Rząd Saksonii nie widzi obecnie większych możliwości złagodzenia obowiązujących restrykcji. Uzasadnia to przede wszystkim wzrostem liczby zakażeń nowymi wariantami koronawirusa. W marcu mogą one gwałtownie wzrosnąć, jeśli nie zostaną podjęte żadne środki zaradcze. Należy spodziewać się cotygodniowego podwojenia liczby zachorowań. W dalszym ciągu podkreśla się kluczową rolę śledzenia kontaktów.
Saksonia-Anhalt
W Saksonii-Anhalt, oprócz szkół i zakładów fryzjerskich, od marca będą mogły wznowić działalność szkółki i sklepy ogrodnicze, kwiaciarnie, a także markety budowlane, szkoły nauki jazdy i pilotażu.
Ponadto, osoby uprawiające sport wyczynowo powinny mieć możliwość powrotu do treningów, powiedział szef rządu. Oprócz szkół ogólnokształcących mają więc wznowić działalność także szkoły sportowe.
Dwa tygodnie temu w Saksonii-Anhalt zakończono prace grupy roboczej składającej się z przedstawicieli różnych ministerstw. Stworzono plan, który przewiduje stopniowe otwieranie również innych obszarów życia społecznego i gospodarczego. Jego założenia będą teraz przedmiotem dyskusji z partnerami gospodarczymi i społecznymi. Ma on brać pod uwagę nie tylko statystyki zakażeń, ale także postępy w szczepieniach, rozprzestrzenianie się nowych wariantów wirusa oraz obciążenie szpitali. Do przyszłego wtorku – na dzień przed spotkaniem kanclerz Angeli Merkel z przedstawicielami krajów związkowych – rząd Saksonii-Anhalt ma nadać mu ostateczny kształt.
Szlezwik-Holsztyn
Również w Szlezwiku-Holsztynie od dnia 1 marca będą mogły być ponownie otwarte sklepy ogrodnicze i markety budowlane.
Szlezwik-Holsztyn obstaje przy planie, zgodnie z którym kolejne etapy otwarcia mają być ściśle związane z liczbą nowych zakażeń, wartością współczynnika R i obciążeniem szpitali. Celem jest warunkowe otwarcie sklepów detalicznych w dniu 8 marca, a następnie ewentualnie lokali gastronomicznych i hoteli na początku kwietnia.
Turyngia
Od piątku obowiązuje w Turyngii nowe rozporządzenie, które zasadniczo przedłuża lockdown do połowy marca, ale w niektórych kwestiach łagodzi obostrzenia. Na przykład, szkoły podstawowe i placówki dziennej opieki nad dziećmi mogą ponownie rozpocząć regularną działalność w ograniczonym zakresie, szkoły nauki jazdy mogą znów prowadzić zajęcia, a od 1 marca fryzjerzy mogą ponownie oferować swoje usługi. Również przedsiębiorstwa ogrodnicze i szkółki będą mogły od poniedziałku sprzedawać swoje towary.
W ostatnim czasie liczba zachorowań w Turyngii nieco spadła. Jednak poziom 120 nowych infekcji na 100.000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni oznacza, że jest to kraj związkowy Niemiec w największym stopniu dotknięty pandemią.
Źródło: www.welt.de