Komisja Europejska wynegocjowała z amerykańskim producentem, firmą Moderna, umowę na dostawę do 300 milionów dodatkowych dawek szczepionki. Poinformowała o tym szefowa Komisji Ursula von der Leyen. Według informacji podanych przez KE, w tym roku ma zostać dostarczonych 150 milionów dawek. Dodatkowo umowa z Moderną przewiduje opcję dokupienia kolejnych 150 milionów dawek w 2022 roku. W ubiegłym roku Komisja Europejska zamówiła w firmie Moderna 160 mln dawek szczepionki. Nowa umowa została już zatwierdzona przez kolegium komisarzy. Teraz państwa UE mają kilka dni na zgłoszenie ewentualnych zastrzeżeń.
Skuteczność szczepionki firmy Moderna wynosi około 90 procent
Szczepionka firmy Moderna jest jedną z trzech szczepionek, które zostały do tej pory dopuszczone do obrotu w UE. Europejska Agencja Leków EMA zatwierdziła ją 6 stycznia. Od tego czasu jest ona stosowana również w Niemczech. Podobnie jak preparat opracowany przez firmy Biontech i Pfizer, jest to szczepionka mRNA. Obie mają skuteczność na poziomie ponad 90 procent. W porównaniu ze szczepionką Pfizer/Biontech, preparat firmy Moderna jest uważany za nieco łatwiejszy w użyciu, ponieważ nie wymaga tak ekstremalnie niskiej temperatury przechowywania. Producent ma siedzibę w Cambridge w stanie Massachusetts, ale produkuje również w UE.
Pierwsza dostawa do końca marca
Od czasu rozpoczęcia kampanii szczepień w UE w dniu 27 grudnia pojawiają się głosy krytyki – również w Niemczech – że dostępnych jest zbyt mało dawek szczepionek. Dzięki zwiększeniu zamówienia rośnie szansa na to, że sytuacja w tym względzie będzie się stopniowo poprawiać. Moderna sygnalizowała wprawdzie tymczasowe ograniczenia w dostawach, jednak obiecane na pierwszy kwartał 10 milionów dawek ma być dostarczone do końca marca. Aby preparat był w pełni skuteczny, należy przyjąć dwie dawki szczepionki w odstępie czterech tygodni.
Źródło: www.n-tv.de
To chyba dla fermy norek lub lisów te szczepionki,bo ludziom chyba tego nie podadzą?Szczepionki dla ludzi,zanim trafią na rynek,powinny przejść wieloletnie co najmniej czteroetapowe testy.