Wkrótce wszyscy obywatele będą mieli prawo do szybkiego testu na koronawirusa którego koszt pokryje rząd federalny. Niebawem mają się również pojawić oprócz tego testy na koronawirusa, które można wykonać samemu w domu.
Darmowe testy na koronawirusa już od 1 marca?
Aby ograniczyć niebezpieczeństwo ponownego rozprzestrzenienia się infekcji koronawirusa podczas planowanego otwarcia, federalny minister zdrowia Jens Spahn chce od 1 marca zaoferować wszystkim obywatelom bezpłatne szybkie testy na koronawirusa. Informację tę polityk CDU podał we wtorek na Twitterze:
Ab 1. März sollen alle Bürger kostenlos von geschultem Personal mit Antigen-Schnelltests getestet werden können. Sie sind mittlerweile ausreichend am Markt verfügbar. Die Kommunen können ihre Testzentren oder Apotheken mit solchen Angeboten beauftragen. (1/2)
— Jens Spahn (@jensspahn) February 16, 2021
W związku z tym władze lokalne powinny mieć możliwość zlecania lokalnym ośrodkom testowym lub aptekom takich ofert, których koszty pokryje rząd federalny. Dodał, że wkrótce powinny być również dostępne testy na koronawirusa, które nie będą wymagały już przeszkolonego personelu.
Ministerstwo podkreśliło, że zatwierdzenie autotestów, które są już stosowane w Austrii, spodziewane jest na początku marca. Zanim to nastąpi, Instytut Paula Ehrlicha ma sprawdzić jakość tych testów. „Te opcje testowania mogą przyczynić się do bezpiecznego życia codziennego, zwłaszcza w szkołach i ośrodkach opieki dziennej” – zatweetował Spahn. „Prowadzone są negocjacje z kilkoma producentami”, dodał polityk.
Auch Laien-Selbsttests sollen nach ihrer bald erwarteten Zulassung durch das BfArM für alle zugänglich sein. Diese Testmöglichkeiten können zu einem sicheren Alltag beitragen, gerade auch in Schulen & Kitas. Das @BMG_Bund steht dazu in Verhandlungen mit versch. Herstellern. (2/2)
— Jens Spahn (@jensspahn) February 16, 2021
Próbki nie muszą trafiać do laboratorium
Instytut Roberta Kocha (IRK) poinformował we wtorek, że po raz pierwszy od dłuższego czasu odnotowano zwiększoną liczbę nowych zakażeń koronawirusem w porównaniu z poprzednim tygodniem. Kilka krajów związkowych zapowiedziało ponowne otwarcie szkół podstawowych i ośrodków opieki dziennej od 22 lutego.
Rząd federalny już wcześniej rozszerzył zastosowanie szybkich testów na koronawirusa w kilku etapach. Można je już stosować w domach opieki, klinikach, a w razie wystąpienia zakażeń np. także w szkołach – ale na razie z udziałem przeszkolonego personelu. Próbki nie muszą być wysyłane do laboratorium w celu analizy. Jednakże testy antygenowe nie są uważane za tak dokładne jak zwykle stosowane testy PCR. Według Instytutu Roberta Kocha, pozytywny wynik szybkiego testu musi być potwierdzony testem PCR.
źródło: www.t-online.de