Wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie liderów koalicji w 2021 roku. SPD i Unia chcą w większym stopniu wesprzeć finansowo osoby z zabezpieczeniem podstawowym, rodziny i firmy.
Wielka koalicja chce złagodzić negatywne konsekwencje pandemii koronawirusowej dla rodzin, osób o niskich dochodach oraz dla gospodarki i kultury w Niemczech – dzięki olbrzymim nakładom finansowym.
150 euro na dziecko w Niemczech oraz wsparcie dla firm i kultury
Dodatek na dzieci (niem. Kinderbonus): Podobnie jak w roku poprzednim, rodziny z dziećmi otrzymają dodatek na dziecko jako dodatek do zasiłku rodzinnego. W 2021 roku dodatek wyniesie 150 euro na dziecko. Wlicza się on do kwoty wolnej od podatku na dziecko, ale nie jest wliczany do zabezpieczenia podstawowego. W rezultacie osoby o niskich dochodach odniosą większe korzyści.
Dotacja z tytułu koronawirusa: Dorośli odbiorcy zabezpieczenia podstawowego również otrzymają jednorazową dotację z tytułu koronawirusa w wysokości 150 euro.
Zabezpieczenie podstawowe: dla osób samozatrudnionych i pracowników o niskich dochodach, którzy nagle znaleźli się w potrzebie, uproszczony dostęp do zabezpieczenia podstawowego zostanie przedłużony do końca 2021 roku. Oznacza to, że oceny aktywów przeprowadzane będą tylko w ograniczonym zakresie, a tymczasowe świadczenia będą łatwiejsze do zatwierdzenia.
Pomoc podatkowa dla przedsiębiorstw: przeniesienie straty podatkowej zostanie rozszerzone do maksymalnie 10 mln euro na 2020 i 2021 r. (łącznie 20 mln euro). Firmy mogą to wykorzystać na większą skalę do kompensacji strat związanych z koronawirusem z zyskami z poprzedniego roku, co w krótkim okresie tworzy płynność finansową.
VAT w gastronomii: do końca 2022 r. podatek VAT od posiłków w restauracjach i barach pozostanie na obniżonym poziomie 7%.
„Neustart Kultur”: dalsze wsparcie otrzymają również firmy działające w branży kultury. Zgodnie z decyzją koalicji, uruchomiony zostanie kolejny program ratunkowy „Neustart Kultur” o wartości miliarda euro.
Według SPD, pakiety pomocowe związane z koronawirusem mogą być finansowane w ramach istniejących środków finansowych bez dodatkowego budżetu. Pomoc finansowa z tytułu koronawirusa dla odbiorców podstawowego zabezpieczenia podstawowego i dodatek na dziecko kosztowały państwo około trzech miliardów euro, niższy podatek VAT w gastronomii około 3,5 miliarda rocznie – powiedzieli Saskia Esken i Norbert Walter-Borjans po spotkaniu w środę, w Berlinie. Ponadto miliard został przeznaczony na branżę kulturalną. Natomiast obecnie trudno jest oszacować finansowy wpływ ulgi podatkowej na przedsiębiorstwa.
Zadowolenie u liderów partii
Liderzy SPD byli bardzo zadowoleni z negocjacji. „Uzyskaliśmy wiele korzyści dla rodzin, dla osób w trudnej sytuacji dochodowej, ale także dla handlowców i restauracji” – powiedział Walter-Borjans. Najważniejsza jest „pomoc” dla osób, które znalazły się pod presją w czasie pandemii. Esken podkreślił, że w żadnym momencie rozmów nie doszło do sporów wśród koalicjantów.
Unia wyciągnęła również pozytywny wniosek ze spotkania. To była „bardzo harmonijna komisja koalicyjna”, powiedział w poniedziałek wieczorem w Berlinie przewodniczący ugrupowania parlamentarnego Unia, Ralph Brinkhaus (CDU), po mniej więcej pięciogodzinnych obradach. „To pokazuje, że koalicja jest całkiem zdolna do wspólnego działania w czasie kryzysu”.
Przewodniczący regionu z CSU Alexander Dobrindt podkreślił, że były to „bardzo udane negocjacje”. Narada została przeprowadzona w bardzo dobrej atmosferze. „Niekoniecznie było to do przewidzenia, ponieważ niektóre wypowiedzi sprawiały wrażenie, że znajdujemy się w trybie kampanii wyborczej”. To podejrzenie jednak „się nie potwierdziło” – powiedział Dobrindt.
Söder chwali postanowienia
Szef CSU, Markus Söder, wyraźnie pochwalił podjęte decyzje. Premier Bawarii napisał w środę wieczorem po zakończeniu obrad, na Twitterze, że to „dobra wiadomość” w kryzysie koronawirusowym, która zapewnia środki do życia, tworzy niezbędną płynność finansową i przynosi korzyści osobom szczególnie dotkniętym pandemią.
Podczas, gdy pomoc dla gospodarki była przede wszystkim przedmiotem troski Unii, SPD nalegała na komponenty społeczne. Chodzi o ludzi, którzy „muszą sobie radzić z wyjątkowo napiętym budżetem w tych czasach” – powiedzieli w środę liderzy partii Saskia Esken i Norbert Walter-Borjans, tuż przed rozpoczęciem spotkania z kanclerz Angelą Merkel (CDU). Nowy przewodniczący CDU Armin Laschet również brał udział w spotkaniu, po raz pierwszy. Prawie pięciogodzinna komisja koalicyjna była pierwszym tego tupu spotkaniem na szczycie od sierpnia ubiegłego roku.
W jedynym temacie niezwiązanym z koronawirusem, jakim jest planowany euro-dron, CDU / CSU i SPD zgodziły się na podjęcie niezbędnych uchwał, aby kontrakty na rozwój i zamówienia mogły zostać podpisane w marcu. Jak wynika z dokumentu decyzyjnego, kontrakt nie obejmuje uzbrojenia drona.
Źródło: www.t-online.de