Zeznania podatkowe, zakupy online, aplikacje… Zbliża się luty, a wraz z nim wejdą w życie nowe przepisy prawne. Oto najważniejsze zmiany, jakie zaczną obowiązywać w Niemczech od nowego miesiąca.
1. Najprawdopodobniej przedłużony zostanie termin składania rocznych deklaracji podatkowych
Z powodu trwającej pandemii koronawirusa termin składania deklaracji podatkowych za 2019 rok ma zostać przedłużony do 31 sierpnia – ale tylko w przypadku gdy podatnicy korzystają z usług doradcy podatkowego lub stowarzyszeń pomagających w rozliczeniu podatku dochodowego (niem. Lohnsteuerhilfeverein). Tak wynika z projektu ustawy autorstwa CDU/CSU i SPD, który wprawdzie nie został jeszcze uchwalony, ale wydaje się to tylko formalnością. W normalnych okolicznościach podatnicy w Niemczech mają czas na złożenie zeznania podatkowego do 28 lutego.
2. Rusza drugi etap uwierzytelniania dwuskładnikowego przy płatnościach kartą kredytową
Wielu konsumentów robi dziś zakupy przez internet, płacąc za nie kartą kredytową – między innymi dlatego, że jest to tak szybkie i proste: wystarczy podać numer karty, kod CVV i datę ważności, by zapłacić za towary i usługi przy wirtualnej kasie. Jest jednak pewien problem: przestępcy i hakerzy w stosunkowo łatwy sposób mogą dokonywać zakupów w internecie, wykorzystując skradzione dane klientów.
Stąd też narodziła się koncepcja tzw. „uwierzytelniania dwuskładnikowego”, które ma zapewnić większe bezpieczeństwo osobom dokonującym zakupów w sieci. Bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa płatności kartami kredytowymi w internecie wejdą w życie w pełni dopiero 15 marca 2021 r., ale nowe przepisy UE przewidują stopniowe wprowadzanie obowiązku „uwierzytelniania klienta”.
Od 15 stycznia 2021 r. płatności na kwotę równą 250 euro lub wyższą muszą być zatwierdzone na dwa niezależne od siebie sposoby, a od 15 lutego weryfikacja dwuetapowa będzie wymagana już w przypadku płatności o wartości co najmniej 150 euro.
Jeśli więc konsumenci chcą w przyszłości nadal bezproblemowo dokonywać zakupów online przy użyciu karty kredytowej, muszą aktywować usługę 3-D Secure na stronie internetowej swojego banku, by móc korzystać z narzędzi do uwierzytelniania transakcji internetowych, takich jak „Mastercard Identity Check”, „Verified by Visa” lub „Safekey”.
3. Zmiany w zakresie minimalnych norm zatrudnienia personelu pielęgniarskiego
Od 1 lutego 2021 r. w niemieckich szpitalach na wielu oddziałach zostaną wprowadzone nowe limity jeśli chodzi o zatrudnienie personelu pielęgniarskiego. Będą one miały zastosowanie m.in. na oddziałach chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, pediatrii oraz intensywnej terapii dziecięcej. Co się w związku z tym zmieni?
Zgodnie z nowymi przepisami, przykładowo na oddziałach pediatrycznych na jedną osobę z personelu pielęgniarskiego będzie mogło przypadać maksymalnie 6 pacjentów na dziennej zmianie i co najwyżej 10 na nocnym dyżurze.
A oto ilu pacjentów będzie mogło przypadać na jedną pielęgniarkę / jednego pielęgniarza na innych oddziałach:
- chirurgia ogólna i urazowa: maksymalnie 10 na dziennej zmianie i co najwyżej 20 na nocnym dyżurze,
- choroby wewnętrzne i kardiologia: maksymalnie 10 na dziennej zmianie i co najwyżej 22 na nocnym dyżurze,
- kardiochirurgia: maksymalnie 7 na dziennej zmianie i co najwyżej 15 na nocnym dyżurze,
- neurologia: maksymalnie 10 na dziennej zmianie i co najwyżej 20 na nocnym dyżurze,
- oddział udarowy: maksymalnie 3 na dziennej zmianie i co najwyżej 5 na nocnym dyżurze,
- wczesna rehabilitacja neurologiczna: maksymalnie 5 na dziennej zmianie i co najwyżej 12 na nocnym dyżurze.
4. WhatsApp przesuwa wprowadzenie nowej polityki prywatności
WhatsApp opóźni wprowadzenie nowej polityki prywatności o ponad trzy miesiące. Ma to związek z falą krytyki i odejść użytkowników. Według wcześniejszych zapowiedzi, osoby korzystające z aplikacji musiały zgodzić się na nowe warunki do 8 lutego, aby nadal móc korzystać z komunikatora należącego do Facebooka. Teraz WhatsApp ogłosił, że nowa polityka prywatności zacznie obowiązywać dopiero od 15 maja. Firma chce wykorzystać ten czas na sprostowanie błędnych informacji i wyjaśnienie nieporozumień związanych z aktualizacją polityki prywatności.
WhatsApp twierdzi, że zmiany mają na celu przede wszystkim stworzenie lepszych możliwości komunikacji z firmą. Tak zwane szyfrowanie end-to-end, dzięki któremu treść konwersacji jest widoczna w postaci zwykłego tekstu tylko dla uczestniczących w niej użytkowników, ale nie dla samego WhatsApp’a, nie zostanie zmienione. Nie nastąpi również rozszerzenie zakresu przekazywania danych do Facebooka.
Poza UE część danych użytkowników aplikacji WhatsApp jest przekazywana Facebookowi w celach reklamowych lub w celu ulepszenia produktów – ale dzieje się tak już od 2016 roku.
5. Ograniczenie zakładania ogrodów skalnych w Bawarii
Rabaty z kamienia i betonowe słupy zamiast szczawiu i koniczyny: dla właścicieli domów ogrody skalne są łatwe w utrzymaniu i praktyczne. Jednak dla zwierząt i klimatu nie jest to optymalne rozwiązanie. Z tego powodu bawarskie miasta i gminy mają mieć możliwość łatwiejszego powstrzymania mieszkańców tego landu od zakładania takich ogrodów – pomimo tego, że w Bawarii nie będzie obowiązywał ogólny zakaz, jak ma to miejsce np. w Badenii-Wirtembergii. W tym celu od 1 lutego 2021 r. wejdzie w życie reforma bawarskiego kodeksu budowlanego. Przepisy mają zapewniać swobodę działania w tym zakresie miastom i gminom, które, jak stwierdzono, najlepiej zadbają o zagospodarowanie przestrzeni w wymiarze lokalnym. Zdaniem minister budownictwa Kerstin Schreyer (CSU) to lepsze rozwiązanie niż wprowadzanie zakazu na terenie całej Bawarii.
6. Deutsche Post wprowadza do obiegu nowe znaczki
4 lutego Deutsche Post wprowadzi do obiegu trzy nowe znaczki z motywami z bajki „Pani Zima” (niem. „Frau Holle”) autorstwa braci Grimm. To kontynuacja serii „Für die Wohlfahrtspflege”. Znaczki mają różne nominały i będą sprzedawane z dopłatą na cele charytatywne – dodatkowy dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na rzecz organizacji pomocy społecznej.
7. Disney+ rozszerza ofertę programową dla dorosłych
Disney+ zasadniczo jest serwisem zorientowanym na rozrywkę rodzinną. Jednak od lutego portal streamingowy wprowadza znaczące zmiany w swojej ofercie. W tym celu od 23 lutego użytkownicy Disney+ zyskają dostęp do sekcji Star, w której znajdą się filmy i seriale przeznaczone dla starszych odbiorców.
8. Lockdown w Niemczech potrwa co najmniej do 14 lutego
Na ostatnim spotkaniu na szczycie, w którym uczestniczyła kanclerz Angela Merkel i premierzy poszczególnych krajów związkowych, uzgodniono ponowne przedłużenie środków mających na celu powstrzymanie pandemii koronawirusa. Lockdown potrwa co najmniej do 14 lutego.
Do tego czasu dopuszczalne są m.in. spotkania z udziałem tylko jednej osoby spoza własnego gospodarstwa domowego. Ponadto przedszkola i szkoły zasadniczo pozostaną zamknięte do 14 lutego, a nawet jeśli funkcjonują, obowiązek obecności w placówkach został tymczasowo zawieszony. W publicznych środkach transportu oraz w sklepach wprowadzono obowiązek stosowania FFP2 lub masek chirurgicznych. Na razie nie wiadomo, czy lockdown będzie kontynuowany w drugiej połowie lutego.
9. Początek Wielkiego Postu
Przed nami już ostatnie dni karnawału. Środa Popielcowa przypada w tym roku 17 lutego. Dla chrześcijan dzień ten jest jednocześnie początkiem Wielkiego Postu, który trwa do Wielkanocy. Podczas tych siedmiu tygodni wiele osób odmawia sobie różnych rzeczy, na przykład słodyczy, mięsa, alkoholu, czy papierosów.
Źródło: www.focus.de
Do 28 lutego? Od kiedy