Niemieckie firmy wciąż czekają na dotacje przyznawane w ramach tzw. Novemberhilfe, powodem opóźnienia „problemy techniczne”

    Wypłata dotacji za listopad przyznanych w ramach programu nadzwyczajnej pomocy gospodarczej, tzw. Novemberhilfe, opóźnia się. Tak naprawdę właściwe urzędy w poszczególnych krajach związkowych powinny były rozpocząć sprawdzanie i zatwierdzanie wniosków na początku tygodnia, ale według informacji podanych przez dziennik „Die Welt”, niezbędne do tego oprogramowanie nadal nie jest gotowe. Mówi się o „problemach technicznych”, których nie rozwiązał jeszcze dostawca świadczący usługi na zlecenie rządu federalnego.

    Trwają ostatnie testy oprogramowania

    W ubiegłym tygodniu kanclerz Angela Merkel (CDU) i premierzy poszczególnych landów zapowiedzieli, że wypłaty środków pomocowych uruchomione zostaną najpóźniej 10 stycznia 2021 roku.

    Niestety przedsiębiorstwa działające w branży gastronomicznej, rozrywkowo-rekreacyjnej i kulturalnej, które szczególnie mocno ucierpiały z powodu obostrzeń wprowadzonych na początku listopada, będą musiały dalej czekać na wypłatę pełnych kwot dotacji.

    Federalne Ministerstwo Gospodarki potwierdziło, że wypłata świadczeń nastąpi z opóźnieniem. Obecnie trwają ostatnie testy systemu informatycznego służącego do obsługi wniosków. „Jak tylko zostaną one zakończone, będzie można rozpocząć standardową procedurę rozpatrywania wniosków i wypłaty dotacji”, oświadczyło ministerstwo. Nie wiadomo kiedy problemy techniczne zostaną ostatecznie rozwiązane, nie padła żadna konkretna data, ale ministerstwo zakłada się, że nie dojdzie do „znacznego” opóźnienia.

    Złożono już wnioski na kwotę 4,5 mld euro

    Od 25 listopada przedsiębiorstwa, które musiały zostać zamknięte w związku z trwającą pandemią koronawirusa, mogą ubiegać się o pomoc w wysokości 75% obrotów z poprzedniego roku. Weryfikacja i zatwierdzenie wniosków oraz wypłata dotacji to zadania realizowane przez poszczególne kraje związkowe.

    Ponieważ było sprawą oczywistą, że stworzenie niezbędnego oprogramowania będzie wymagało czasu, pierwsze zaliczki zostały już wypłacone przez rząd federalny. Kwoty tych zaliczek wynoszą do 50% kwoty wnioskowanej, jednak nie więcej niż 50.000 euro na jednego wnioskodawcę. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek maksymalna wysokość zaliczki wynosi 5.000 euro.

    Według danych Federalnego Ministerstwa Gospodarki do tej pory w ramach programu Novemberhilfe złożono wnioski na łączną kwotę 4,5 mld euro, a wypłacono jak na razie 1,33 mld euro tytułem zaliczek. Jeśli chodzi o pomoc grudniową (tzw. Dezemberhilfe), dotąd wpłynęły wnioski na łączną kwotę 1,5 mld euro, a wypłacono do tej pory 640 mln.

    Wnioski można składać za pośrednictwem platformy www.ueberbrueckungshilfe-unternehmen.de. O pomoc listopadową można się ubiegać do 31 stycznia, o pomoc grudniową – do 31 marca.

    Źródło: www.welt.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Niemcy: do kiedy pracodawca musi dokonać przelewu wynagrodzenia?

    Jeśli pensja nie wpłynie na konto na czas, może to mieć nieprzyjemne konsekwencje dla pracowników – na przykład dlatego, że nie będą mogli w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x