Niemcy: Osoby jeżdżące na hulajnogach elektrycznych zagrażają innym użytkownikom dróg znacznie bardziej niż rowerzyści!

    W pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku w wypadkach z udziałem e-hulajnóg zginęło w Niemczech siedem osób. Z danych Federalnego Urzędu Statystycznego wynika też, że 269 kierowców hulajnóg elektrycznych zostało poważnie rannych, a 1.096 odniosło lekkie obrażenia.

    Zgodnie z raportem, w okresie od stycznia do września policja odnotowała łącznie 1.570 wypadków z udziałem małych pojazdów elektrycznych, w których doszło do ofiar śmiertelnych lub obrażeń ciała. Jedna z tych danych jest alarmująca, ostrzega Siegfried Brockmann, kierownik Unfallforschung der Versicherer (UDV) zajmującego się statystyką wypadków dla niemieckich ubezpieczycieli: „W przypadku 21% wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych, w wyniku których doszło do obrażeń ciała, ofiarą wypadku nie jest kierowca, lecz inny uczestnik ruchu drogowego”. W przypadku wypadków rowerowych odsetek ten wynosi tylko 5%, wyjaśnił Brockmann.

    Osoby poruszające się na hulajnogach elektrycznych często korzystają z chodnika

    Wynika to głównie z faktu, że kierowcy e-hulajnóg często wbrew przepisom jeżdżą po chodniku. „Jedno z naszych badań pokazuje, że w niecałych 60 procentach przypadków kierowcy poruszali się po chodniku, chociaż powinni korzystać z ulicy lub ścieżki rowerowej”, mówi Brockmann.

    Jednak wielu kierowców najwyraźniej nie zdaje sobie sprawy z tego naruszenia. „Według sondażu, 25 procent kierowców uważa, że wolno im jeździć po chodniku”, stwierdza pracownik UDV. Dlatego opowiada się on za ogólnoeuropejską kampanią informacyjną mającą na celu zwiększenie świadomości kierowców w Niemczech, a także turystów.

    Jeśli chodzi o częstotliwość wypadków, trudno porównywać te z udziałem hulajnóg elektrycznych do wypadków z udziałem innych środków transportu. „Niestety, brakuje danych dla e-scooterów”, wyjaśnia Brockmann. Obecnie nie znamy liczby kilometrów pokonywanych przez hulajnogi elektryczne – co jest kluczową informacją przy dokonywaniu porównań. „Dlatego oczekuję, że dane te zostaną ujawnione”, mówi Brockmann.

    Trudno porównywać rok 2020 z poprzednimi latami

    Co więcej, rok 2020 jest nietypowy, jak wyjaśnia badacz wypadków drogowych. Na przykład, ze względu na pandemię koronawirusa dostawcy ograniczyli lub całkowicie zawiesili swoją działalność. Ponadto, w zeszłym roku było dużo mniej turystów, którzy zwykle często używają hulajnóg elektrycznych. Poza tym, e-hulajnogi są relatywnie nowym środkiem transportu na naszych drogach.

    Statystyki wypadków prowadzone odrębnie dla tych pojazdów dostępne są dopiero od początku 2020 roku. W Niemczech hulajnogi elektryczne dopuszczono do ruchu w czerwcu 2019 r. Liczba wypadków z obrażeniami ciała wzrosła wiosną i latem ubiegłego roku. W okresie od stycznia do marca odnotowano 252 wypadki, a w okresie od kwietnia do czerwca – 417. Największa liczba wypadków miała miejsce od lipca do września i wyniosła 901. Zginęły 4 osoby, 145 zostało ciężko rannych, a 627 odniosło lekkie obrażenia.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x