Oto o jakich hobby warto wspomnieć w swoim CV, a które lepiej pominąć!

    Na końcu CV kandydaci często zamieszczają informacje osobiste. Ale czy warto wspominać o tak typowych zainteresowaniach jak podróżowanie czy czytanie? Eksperci wyjaśniają, jakie mogą być konsekwencje podania informacji o swoich pasjach i doradzają, którymi z nich lepiej nie chwalić się potencjalnemu przyszłemu pracodawcy.

    Specjaliści ds. personalnych mają często zaledwie kilka minut na zapoznanie się z CV kandydata

    Viola Hoffmann-Scheurer przeczytała w swoim życiu niezliczoną ilość CV. Jako doradca personalny przez wiele lat pracowała w dziale personalnym francuskiego koncernu samochodowego, a obecnie doradza zarówno firmom, jak i kandydatom do pracy. „Bywało, że miałam 160 podań na jedno stanowisko”, mówi. To oznaczało, że na przeczytanie jednego CV miała zaledwie kilka minut.

    „Będąc specjalistą ds. personalnych najpierw sprawdza się, czy doświadczenie zawodowe aplikującego pasuje do oferowanego stanowiska.” Ale na kolejnym etapie interesująca jest również osobowość kandydata. I tu właśnie dochodzą do głosu hobby i zainteresowania.

    Wielu kandydatów zadaje sobie pytanie, czy powinni wymienić swoje hobby w CV przedstawionym w formie tabelarycznej. „Są one coraz częściej pomijane”, mówi Hoffmann-Scheurer. „A to szkoda.” W reprezentatywnym badaniu przeprowadzonym przez Instytut Ifo w 2018 r. 47 procent ankietowanych specjalistów ds. personalnych przyznało, że zainteresowania kandydata wymienione w CV stanowią ważne kryterium przy podejmowaniu decyzji o wyborze przyszłego pracownika.

    Warto wymieniać zwłaszcza te pasje, które wspierają cechy pożądane na oferowanym stanowisku

    „Wskazanie swoich zainteresowań w CV jest szczególnie przydatne wtedy, gdy mają one pozytywny wpływ na te umiejętności, które wymagane są na danym stanowisku”, mówi Sven Emmrich, założyciel portalu Karrierehelden. Jeśli ktoś gra na trudnym do opanowania instrumencie muzycznym, takim jak skrzypce, świadczy to o jego dużej odporności na frustrację. A jeśli kandydat uprawia sport zespołowy, taki jak piłka nożna, to dowodzi swojej umiejętności pracy w zespole.

    Potwierdza to badanie Ifo: ankietowani specjaliści ds. personalnych ocenili sporty zespołowe uprawiane przez absolwentów uczelni jako bardziej istotne kryterium umiejętności społecznych niż zaangażowanie społeczne. Autorzy tłumaczą to między innymi tym, że specjaliści ds. kadr mogą wychodzić z założenia, że niektórzy kandydaci angażują się w działalność społeczną tylko ze względów strategicznych, podczas gdy sport jest często uprawiany od wielu lat.

    Zaangażowanie społeczne zostało natomiast wyżej ocenione w badaniu w przypadku kandydatów chcących odbyć praktykę zawodową.

    Wolontariat w życiorysie dobrze widziany, podobnie jak sport

    Doradca personalny Viola Hoffmann-Scheurer także docenia zaangażowanie społeczne i działalność w ramach wolontariatu. Jeśli chodzi o kadrę kierowniczą, ciekawe hobby stanowi za to sport wyczynowy. Każdy, kto regularnie uprawia sport, pokazuje, że jest bardzo silny psychicznie i odporny na stres.

    I rzeczywiście, menedżerowie wyjątkowo chętnie angażują się w sporty wytrzymałościowe, takie jak triathlon. Często dużo trenują i biorą udział w zawodach. Ale: „Nie każdy musi wyczynowo uprawiać sport”, mówi Hoffmann-Scheurer. „Są też zarządzający, którzy czerpią swoją siłę na przykład z pracy w ogrodzie.”

    Kiedyś zaproponowała przełożonym kandydatkę, która wyjątkowo przekonująco opowiadała jej o tym, jak wspaniale potrafi wyciszyć się w swoim ogrodzie. „Aby podejmować dobre decyzje w pracy, ważne jest, aby także umieć się zrelaksować.”

    Badania potwierdzają, że hobby może zwiększyć wydajność pracy. Ankieta przeprowadzona przez Uniwersytet w San Francisco wykazała, że pracownicy, którzy wykorzystują swój czas wolny w sposób kreatywny, są nawet o 30 procent bardziej produktywni. Według badań przeprowadzonych przez Techniker Krankenkasse, jedną z największych kas chorych w Niemczech, hobby jest najpopularniejszą metodą redukcji stresu; 70 procent ankietowanych chętnie odpoczywa poświęcając się swoim zainteresowaniom.

    O jakich zainteresowaniach lepiej nie wspominać?

    Istnieją jednak również takie rodzaje hobby, których nie powinno się wymieniać w swoim życiorysie. „Powinno się pomijać wszystko, co może być w jakikolwiek sposób uznane za dyskusyjne pod względem społecznym”, mówi Sven Emmrich. Na przykład zapaleni myśliwi mogą być niezbyt mile widziani przez wielu specjalistów ds. personalnych. Według niego warto spróbować postawić się w sytuacji menedżerów HR.

    „Nawet jeśli sam kandydat jest bardzo dumny ze swojego hobby, powinien zadać sobie pytanie: jak może to wpłynąć na osobę czytającą jego CV?” Zaangażowanie polityczne, na przykład członkostwo w partii, również powinno się traktować z ostrożnością. Wszak nie zna się poglądów politycznych specjalisty ds. zasobów ludzkich w firmie, do której się aplikuje. Wyjątek stanowi oczywiście ubieganie się o stanowisko związane z polityką.

    Hobby w CV: nie więcej niż trzy aktywności

    Emmrich odradza również wspominanie o niebezpiecznych sportach, gdyż sygnalizują one szczególnie wysokie ryzyko urazów. „To może prowadzić do obaw o dłuższe okresy nieobecności pracownika.”

    Kandydaci często nie są pewni, czy powinni wymieniać takie zainteresowania, które są bardzo popularne, tzn. nie pozwolą na wyróżnienie się na tle często kilkudziesięciu innych kandydatów. Sven Emmrich radzi, aby je wymienić podając więcej szczegółów. Przykładowo, jeśli kandydat chce napisać w swoim życiorysie, że uwielbia podróże, powinien również wskazać konkretne kraje lub cele tych podróży.

    Doradca personalny Viola Hoffmann-Scheurer także opowiada się za wymienianiem popularnych hobby w CV. Zaleca ona jednak, aby nie podawać łącznie więcej niż trzech rodzajów ulubionych aktywności, aby pozostać wiarygodnym. Decydujące znaczenie ma zachowanie autentyczności.

    „Jeśli kandydat wspomni w swoim CV o tym, że lubi czytać, specjaliści ds. kadr prawdopodobnie zapytają, która książka spodobała mu się ostatnio.” Jeśli więc zapytany będzie długo zastanawiał się nad odpowiedzią, straci wiarygodność.

    „Hobby to także po prostu dobry temat do rozmowy, który pozwala rozluźnić atmosferę”, mówi. Dlatego ona sama bardzo lubi rozmawiać na temat zainteresowań kandydata podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli osoba aplikująca jest bardzo spięta, często jest to wręcz pierwsze pytanie, jakie zadaje kandydatowi do pracy.

    Darmowy generator CV po niemiecku

    Skorzystaj z naszego generatora CV i wygeneruj bezpłatnie CV po niemiecku: Generator CV po niemiecku

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,377FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    316ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x