13.08.2020

8 maja w Niemczech: Dzień Wyzwolenia – Oto, gdzie jest dniem wolnym od pracy!

Czy 8 maja 2020 r. jest w Niemczech dniem ustawowo wolnym od pracy? A jeśli tak, to w których krajach związkowych? Jakie jest znaczenie tego dnia w historii Niemiec? W tym artykule znajdziecie informacje na temat Dnia Wyzwolenia!

Związki zawodowe i Partia Lewicy już od dłuższego czasu domagają się, aby Dzień Wyzwolenia został ustanowiony dniem wolnym od pracy. Jak dotąd nie udało się tego przeforsować – z jednym wyjątkiem.

8 maja w Niemczech – gdzie jest dniem wolnym od pracy?

Dzień Wyzwolenia, który przypada 8 maja, jest dniem wolnym od pracy wyłącznie w Berlinie – i to tylko jednorazowo w roku 2020, w 75. rocznicę bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu.

W pozostałych krajach związkowych 8 maja jest zwykłym dniem roboczym. W Meklemburgii-Pomorzu Przednim Dzień Wyzwolenia ma jednak przynajmniej status rocznicy.

Znaczenie Dnia Wyzwolenia w historii Niemiec

Dzień Wyzwolenia to dzień upamiętniający bezwarunkową kapitulację Wehrmachtu w dniu 8 maja 1945 roku. Oznaczało to koniec drugiej wojny światowej w Europie i wyzwolenie od narodowego socjalizmu.

Oficjalnie zakończenie wszelkich działań wojennych wyznaczono na 8 maja 1945 r. na godzinę 23:01. W sowieckiej siedzibie głównej w Berlinie-Karlshorst ostatni podpis pod aktem kapitulacji Wehrmachtu został jednak złożony dopiero po północy. Dlatego w krajach byłego Związku Radzieckiego to 9 maja obchodzony jest jako Dzień Zwycięstwa.

Nie ustają dyskusje na temat sformułowania „Dzień Wyzwolenia”. Termin „wyzwolenie” wzbudza kontrowersje. Krytycy twierdzą między innymi, że sugeruje to, iż tylko niewielka część Niemiec była winna zbrodniom z czasów nazistowskich. Co więcej, z historycznego punktu widzenia celem aliantów nie było wyzwolenie Niemiec, ale militarne zwycięstwo nad nimi.

Święta i dni wolne w Niemczech

Tutaj znajdziecie listę wszystkich świąt i dni wolnych w Niemczech: Święta oraz dni wolne od pracy w Niemczech 2020 – tabelka z podziałem na landy!

Nasza redakcja poleca

Tanie bilety do parków rozrywki w całej Europie (np. Europa Park, Area 47, Disneyland Paris), na musicale i inne eventy, ciekawe wycieczki, a także atrakcyjne oferty hoteli znajdziecie na www.travelcircus.de!

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

5 KOMENTARZE

Obserwuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesława

Dzień wyzwolenia powinien być swietowany w krajach z których ludzie ginęli w Auschwitz to my zostaliśmy wyzwolenia z hitlerowskiego piekła nie szwaby

Ewa

Niemocy a właściwie narod niemiecki wycierpielu bardzo wiele. Też był u ofiarą socjalizmu A winę ponoszą za całą sytuację jaka była przywódcy z Hitlerem na czele. I oni Ci biedni ludzie też zostali wyzwoleni. Trochę historii i wiedzialbys o tym. A poza tym Niemcy ktorzy żyją teraz są bardziej w porządku niż tacy jak ty pełen nietolerancji i nacjonalizmu.

Karolek

To co piszesz jest naprawdę głupie. 1/3 Niemców wybrała narodowych socjalistów aby nimi rządzili. W 1945 roku 92 procent Niemców popierało Hitlera. Od czego niby zostali „wyzwoleni”? Oni zostali najzwyczajniej pokonani i podbici. Opowiadanie że w 1945 zostali wyzwoleni ma tyle samo sensu co gadanie że w 1940 roku Francuzi zostali wyzwoleni przez Niemców od demokratycznie wybranego rządu. Totalną głupota. Poza tym trzeba odróżnić pozytywny ruch narodowowyzwoleńczy czyli nacjonalistów od narodowych socjalistów którzy gdzieś mieli swój naród który traktowali jak część wymyślonej przez siebie „rasy”. Niemcy a raczej wschodni Niemcy może byli ofiarami radzieckiego socjalizmu komunizmu ale narodowi socjaliści zostali… Czytaj więcej »

Roman

Zastanawia mnie: od czego lub od kogo hitlerowcy zostali wyzwoleni

5
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x