Jak zmienić klasę podatkową w Niemczech? +przetłumaczony formularz!

66
53863

Zmiana klasy podatkowej w Niemczech wbrew pozorom nie jest skomplikowaną procedurą. W niektórych sytuacjach zmiana ta jest konieczna, w innych zaś jest kwestią dobrowolną i zależy od sytuacji rodzinnej podatnika.

Kiedy zmiana klasy podatkowej w Niemczech jest konieczna?

Klasa podatkowa musi zostać w Niemczech zmieniona w przypadku zmiany stanu cywilnego. Mowa tutaj o następujących sytuacjach:

 • Zawarcie związku małżeńskiego
 • Rozwód/separacja/śmierć małżonka
 • Narodziny dziecka w przypadku osób samotnych
 • Podjęcie dodatkowej pracy

Zmiana klasy podatkowej w przypadku małżeństw

Małżeństwa mogą wybierać pomiędzy trzema kombinacjami klas podatkowych, które odpowiednio dobrane mogą przynieść korzyści finansowe w ramach rocznego rozliczenia podatkowego w Niemczech.

 • Kombinacja IV/IV

Kombinacja klas podatkowych IV/IV jest zalecana małżeństwom, w których partnerzy zarabiają mniej więcej po równo.

 • Kombinacja III/V

Małżeństwa, w których jedno z partnerów zarabia więcej (min. 60 proc. całego dochodu), opłacalny jest wybór kombinacji klas podatkowych III/V. Małżonek z wyższymi dochodami powinien wybrać wtedy III klasę podatkową, dzięki czemu dochód netto będzie znacznie wyższy.

 • Kombinacja IV/IV z tzw. faktorem

Oprócz powyższych kombinacji istnieje również możliwość wybrania kombinacji IV/IV z tak zwanym faktorem (niem. Faktorverfahren).

Jak funkcjonuje metoda faktorowa w niemieckim systemie podatkowym?

W gruncie rzeczy podatek od wynagrodzenia (die Lohnsteuer) również w przypadku metody faktorowej obliczany jest na podstawie klas podatkowych IV/IV. Dodatkowo zostaje ustalony faktor, na który składa się przypuszczalny roczny podatek dochodowy (die Jahreseinkommensteuer) oboje małżonków oraz suma podatku od wynagrodzenia (die Lohnsteuer) każdego z nich. W ten sposób wyliczony faktor zostaje naniesiony przez urząd skarbowy (Finanzamt) na elektroniczną kartę podatkową. Pracodawca oblicza podatek od wynagrodzenia według IV klasy podatkowej i nakłada następnie wyliczony przez urząd skarbowy faktor. Metoda faktorowa pozwala w miarę dokładnie wyliczyć przypuszczalny roczny podatek dochodowy i ma na celu zapobieżenie nierównemu traktowaniu małżonków w procesie rozliczenia podatkowego. W praktyce oznacza to, iż kwoty wolne od podatku zostają rozdzielone pomiędzy oboje partnerów, a nie jak to ma miejsce w przypadku kombinacji III/V przyznane wyłącznie partnerowi z III klasą podatkową.

Ważne: W przypadku kombinacji klas podatkowych III/V oraz IV/IV z faktorem złożenie deklaracji podatkowej jest obowiązkowe!

Jeśli jedno z małżonków mieszka w Polsce, to aby zmienić klasę podatkową należy dołączyć zaświadczenie o jego zarobkach z Polski!

W jakich sytuacjach opłaca się w Niemczech zmienić klasę podatkową?

Istnieją sytuacje, kiedy zmiana klasy podatkowej może okazać się bardzo opłacalna.

 • Oczekiwanie na narodziny dziecka

Warto pomyśleć nad zmianą klasy podatkowej, jeśli oczekuje się narodzin dziecka. Świadczenia takie jak Elterngeld albo Mutterschaftsgeld są bowiem obliczane na podstawie dochodów netto uzyskanych w ostatnich 12 miesiącach przed narodzinami dziecka. Dochody netto mogą być większe w przypadku zmiany klasy podatkowej.

Przykład: Państwo Kowalscy pracują na pełnym etacie i zdecydowali się na kombinację klas podatkowych IV/IV. Pani Kowalska zachodzi w ciąże. Elterngeld obliczany jest na podstawie dochodów netto pani Kowalskiej. W związku z tym zmienia ona klasę podatkową na III, gdyż wtedy jej dochód netto będzie wyższy, a co za tym idzie i Elterngeld. Mąż pani Kowalskiej musi wziąć V klasę podatkową, która niesie za sobą wyższe potrącenia z tytułu podatku.

 • Podczas uzyskiwania dochodów w miejsce wynagrodzenia

Również inne świadczenia obliczane są na podstawie dochodów netto. Należą do nich między innymi: Arbeitslosengeld I, alimenty czy zasiłek pomostowy.

Warto wiedzieć: Jeśli klasa podatkowa zostanie zmieniona zbyt późno, urząd pracy może jej nie uznać.

 • Osoby samotnie wychowujące dzieci

Osoby samotnie wychowujące dzieci mają możliwość złożenia wniosku o przyznanie II klasy podatkowej. W tym wypadku można liczyć na tzw. ulgi dla osób samotnie wychowujących dzieci. Aby móc złożyć wniosek na przyznanie II klasy podatkowej muszą zostać spełnione wszystkie z poniższych warunków:

 1. Dziecko musi być wychowywane samodzielnie
 2. Na utrzymaniu musi znajdować się min. jedno dziecko
 3. Dziecko musi mieszkać na stałę w gospodarstwie domowym osoby samotnie je wychowującej
 4. Osoba wychowująca samotnie dziecko musi otrzymywać Kindergeld albo kwotę wolną od podatku ze względu na posiadanie dzieci

Warto wiedzieć: obok kwoty wolnej od podatku ze względu na posiadanie dzieci oraz podstawowej kwoty wolnej od podatku, osoby samotnie wychowujące dzieci otrzymują jeszcze ulgę dla samotnie wychowujących (der Alleinerziehendenentlastungsbetrag).

Ważne: W przypadku zmiany klasy podatkowej zawsze warto skonsultować swoją decyzję z doradcą podatkowym (księgową).

Jak zmienić klasę podatkową w Niemczech?

Aby zmienić klasę podatkową w Niemczech należy się udać do urzędu skarbowego (Finanzamt) i oddać wypełniony formularz o zmianę klasy podatkowej. Małżeństwa oraz zarejestrowane związki partnerskie mogą dokonać zmiany klasy podatkowej wyłącznie wspólnie. Należy zabrać ze sobą następujące dokumenty:

Wniosek o zmianę klasy podatkowej może zostać złożony do 30.11. każdego roku, dla którego obowiązuje klasa podatkowa.

Jak często można zmieniać klasę podatkową w Niemczech?

Klasa podatkowa może zostać z reguły zmieniona wyłącznie raz w roku. Tylko w sytuacjach wyjątkowych dopuszczalna jest częstsza zmiany klasy podaktowej w Niemczech, np. w przypadku śmierci małżonka lub kiedy partner, który był do tej pory bezrobotny znajdzie nową pracę.

Ważne: zmiana klasy podatkowej nie gwarantuje otrzymania zwrotu z tytułu podatku!

Zmiany klasy podatkowej w Niemczech – przetłumaczony formularz

Poniżej znajdziecie przetłumaczony niemiecki formularz zmiany klasy podatkowej. Oryginalny nieprzetłumaczony formularz do pobrania znajdziecie we wzorach pism.

Wniosek o zmianę klasy podatkowej w Niemczech - cz. I

Wniosek o zmianę klasy podatkowej w Niemczech - cz. II

Wniosek o zmianę klasy podatkowej w Niemczech - cz. III

Wniosek o zmianę klasy podatkowej w Niemczech - cz. IV

Rozliczenie podatkowe w Niemczech we własnym zakresie

W tym roku po raz pierwszy zdecydowałem się przetestować program do wykonywania niemieckiego rozliczenia podatkowego na komputerze. Zdecydowałem się na bardzo pozytywnie oceniany „WISO steuer: Office 2016”. Muszę przyznać, że jestem naprawdę zadowolony z jego obsługi, która jest bardzo intuicyjna. Program automatycznie wylicza wysokość zwrotu lub dopłaty podatku oraz daje wskazówki jak na nim zaoszczędzić. Pakiet zawiera dodatkowo obszerną broszurkę dotyczącą rozliczenia podatkowego w Niemczech. Po jej przeczytaniu smiało możecie otwierać własne biuro doradcze – książeczka jest naprawdę szczegółowa i opisuje praktycznie każdy szczegół, również aspekty daleko wybiegające ponad standardowe rozliczenie podatkowe. Jeśli ktoś zna język niemiecki, to korzystając z programu obejdzie się bez wizyty u doradcy podatkowego. Program można zakupić na Amazonie:

Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

66 KOMENTARZE

 1. A co mam zrobić, jeśli pracodawca z góry narzucił mi 6 klasę, bo to moja pierwsza praca w DE?

  Dodam, że nie jestem zameldowany w DE (dojeżdżam do pracy 60 km), mieszkam w PL, mam niemiecką umowę o pracę (leihfirma).

  Czyli pytanie: Jak otrzymać numer podatkowy w Niemczech (aby być na kl.1), jeśli nie jestem tam zameldowany.

 2. Witam

  Zarabiam w skali roku 40000 przyszła żona będzie otrzymywać z zusu zasiłek macieżynski w Polsce ok 700 euro czy zmiana klasy podatkowej z 1 na 3/5 będzie wiązała się z dopłata na koniec roku?

  Dziękuje za odpowiedz

  • Witam, dopłata nie powinna raczej mieć miejsca, gdyż do tej pory płacił Pan więcej podatku, niż na 3 klasie podatkowej, więc powinno nastąpić wyrównanie. W tej sprawie zalecam jednak konsultacje z doradcą podatkowym, gdyż ja takim nie jestem i nie jestem w stanie udzielić 100 proc. odpowiedzi.

 3. Witam.sytuacje mam taką iż żona pracuje w Polsce a ja w Niemczech. Chcę obniżyć swoją klasę podatkową ale moja żona nie ma możliwości przyjazdu do Niemiec. Czy wystarczyło by gdybym ja sam wypełnił dokumenty czy potrzebny jest jej podpis?oraz czy potrzebny jest jej dochód miesięczny z firmy polskiej?oczywiście czy wystarczy dochód wypisany po polsku?

  • Witam, tak jak opisane w artykule, należy dołączyć zaświadczenie z Polski o zarobkach żony. Nie jestem pewien czy zaświadczenie może być po Polsku. Dla pewności przetłumaczyłbym je na niemiecki lub zapytał najpierw w Finanzamcie czy akceptują zaświadczenia o zarobkach w języku polskim. Wniosek musi zostać podpisany przez oboje małżonków. Warto przeczytać: https://dojczland.info/klasy-podatkowe-w-niemczech/.

 4. witam moa zona uczy sie w polsce ja pracuje w niemczech mam klase 1

  czy moge zmienic na klase 3 ??? jak tak to co musze zrobi i o co poprosic i gdzie ????

  pomoze ktos poniewaz wgl sie w tym nie orientuje moje zarobki to 20 tys e brutto na rok

  a zona ma praktyki wiec zarabia 180 zl na miesiac

  • Siemka musisz wziąć jeden dokument z financantu (pod ktury podlegasz).jest bardzo prosty do wypełnienia Twoja Żona musi z urzędu miasta lub gminy odebrać wasz akt małżeństwa w wersji europejskiej (nie trzeba tłumaczyć) oraz jej MELDUNEK W POLSCE ten trzeba przetłumaczyć na niemiecki te wszystkie dokument pakujesz do jednej koperty i wysyłasz do twojego financantu ja czekałem 5 miesięcy ale wrucili mi wszystko (18 miesięcy) pozdrawiam walcz warto

 5. Witam, mój mąż zaczął pracę od maja w Niemczech , ale ja cały czas jestem w Polsce z dzieckiem i nigdzie nie pracuję, przyznali jemu pierwszą grupę podatkowa, nie wiem czemu skoro przedstawiał akt małżeństwa i akt urodzenia dziecka, może mi to ktoś wytłumaczyć i powiedzieć Co należy zrobić.

  • Witam, czy konsultowaliście już Państwo tą sprawę z doradcą podatkowym? Zawsze można przejść się do urzędu skarbowego lub tam zadzwonić i zapytać skąd taka decyzja. Pozdrawiam

   • Żona jeśli mieszka w Polsce nie potrzebuje Niemieckiego numeruindentyfikacyjnego po pierwsze skąd miała by go wziąść skoro nie jest zameldowana w Niemczech ani nie pracuje w DE.Ja zmienialem klase podatkową z 1 na 3 bez zadnych problemów.

   • Witam, w takim przypadku klasa pierwsza. Przy czym wysokość alimentów maleje, ze względu na niższe zarobki z powodu wyższych podatków (domniemam, że wcześniej była 3 klasa podatkowa).

 6. witam pracuje w niemczech wraz z żona mamy przyznana kombinacje klas 4/4 natomiast żona zrezygnowała z pracy czy moge teraz zmieni kombinacje na 3/5 czy jest jaki inny sposób pozdrawiam

 7. Witam
  Jestem kawalerem i mam 6 klase podatkowa a chce zmienic na 1. ktory formularz mam pobrac? jestem zameldowany w Niemczech i mam numer identyfiakcji podatkowej.
  Pozdrawiam

  • Witam, skoro ma Pan 6 klasę podatkową, to znaczy, że nie dostarczył Pan urzędowi skarbowemu jakichś ważnych informacji. W tej sytuacji należy się skontaktować z Finanzamtem i zapytać dlaczego ma Pan 6 klasę podatkową, a nie pierwszą. Urzędnicy z pewnością poinformują Pana o brakujących danych. Pozdrowienia

 8. Witam. Pracowałem 4lata w niemczech z czego 2,5roku bedac kawalerem i miałem klase podatkowa 1. Wziałem w Polsce slub w marcu 2014 i nie zmieniłem klasy podatkowej w niemczech. Pracowałem tam do czerwca 2015 roku będac ciagle w klasie podatkowej 1. W sierpniu 2015 urodził sie nam syn. Od czerwca 2015 do czerwca 2016 miałem „wakacje”. Chce zmienic klase podatkowa w niemczech na przyszlosc. Które dokumenty powinienem wypełnic?

 9. Witam. Pracuje w Niemczech od listopada ub. roku do chwili obecnej. Przy wypełnianiu dokumentów zwiazanych z zatrudnieniem zostałam wprowadzona w blad i wpisalam niewłasciwa grupe podatkowa „4” (mój status rodzinny to maż, który nie pracuje i syn- uczeń.Oboje mieszkaja w Polsce) i wg tej grupy naliczany miałam podatek dochodowy. Oczywiscie byłam zameldowana. Jednak po dwóch miesiacach wymeldowałam się chociaż nadal byłam zatrudniona. W maju otrzymałam informację od moje pani księgowej, że zablokowano mi numer podatkowy prawdopodobnie dlatego, że jestem bez meldunku. Podeszłam do tego do opieszale, bo zameldowałam się ponownie dopiero od sierpnia , ale niestety podatek od wynagrodzenia za miesiacl ipiec zostal mi naliczony wg grupy 6 ( ponad 200 więcej). jak już wspomnałam od sierpnia jestem zameldowana i przyznano mi 1. Tak wynika z Dok. Elstam wydanego przez Finanzamt. Chciałabym sie dowiedziec jakie konsekwencje poniosę z niewłasciwie naliczonym podatkiem. Z pewnoscia policza mi wyrównanie, pytanie tylko wg której grupy? chciałabym nie miec kłopotow i sprostowa całę tę sytuację. Proszę o wskazówki co roibic?Bede wdzieczna za informacje.

 10. Witam
  Razem z żona pracujemy w Niemczech mamy klasę podatkowa IV . Teraz moja żona jest w 4 miesiacu ciaży. Kiedy możemy zmienic klasę podatkowa na III ? I kto najlepiej żeby zmienił ja czy moja żona ? Pozdrawiam i czekam na odp. 🙂

 11. witam
  jak zmienic klase podatkowa z 3-5 na 4-4
  z tym ze razem z zona mieszkamy w polsce ale pracujemy w niemczech(nie mamy meldunku w niemczech)

 12. Witam, pracuje w Niemczech dopiero 4 miesiace mam meldunek i numer idetyfikacyjny jestem na 1 klasie podatkowej. Żona nie pracuje wychowuje synka i mieszkaja ze mna również posiadaja meldunek i numer identyfikacyjny. Wystarczy w tej sytuacji wypełnic ten formularz i zaniesc do opowiedniej instytucji?
  Pozdrawiam

 13. witam pracowałem w niemczech do maja 2016 roku miałem 3 klase podatkowa .teraz podjołem prace u innego pracodawcy i nalicza mi 1 klase zona z córka mieszkaja w Polsce jak mam spowrotem na 3 klase wejsc.

 14. Witam . Pracuje w niemczech i narzucono mi klasę 6 . Nie mam jeszcze meldunku. Czy jeśli się zalmelduje to automatycznie zmieni się na klasę 1 ???

 15. Witam , Wyszłam za mąż za Araba , On mieszka w Arabii Saudyjskiej , nie ma dochodów i nie ma możliwości przyjazdu do Niemiec . Czy muszę zmieniać grupę podatkowa , jeśli mam obecnie Grupę 1 ?

  • Witam, nie musi Pani zmieniać klasy podatkowej, choć przy „trójce” miałaby Pani mniejsze potrącenia. Warto to skonsultować z doradcą podatkowym. Pozdrawiam

 16. Jestem w 7 miesiącu ciąży. Oboje z mężem zarabiamy po równo ( pracujemy w 1 firmie ) potem idę na Elternzeit na 1 rok.Czy opłaca się zmienić grupę czy już za późno? Pozdrawiam

 17. Witam ,pracuje w Niemczech jako kierowca w systemie 2 tygodnie pracy 6 dni w domu ,mieszkam w Polsce jestem samotnym ojcem wychowującym dziecko Pracodawca wpisał mnie na grupe 1 .Jaka przysługuje mi prawidłowa grupa podatkowa w Niemczech ?

 18. Witam czy w przypadku gdy matka wychowuje dwojke dzieci w polsce a ojciec pracuje w niemczech i ma najwyzsza.klasę podatkową( nie sa małżeństwem) ma on prawo do zmiany klasy podatkowej?

 19. Witam jesteśmy swierzo po ślubie dosłownie dwa tygodnie, zona w Polsce studiuje i w kwietniu spodziewamy sie dziecka. Czy klasa 3 dla mnie a 5 dla żony bedzie najbardziej opłacalna? Jak wpłynie to pozniej na Elterngeld czy Kindergeld? Kolejne pytanie czy jest obojętne czy udam sie do Finanzamt w Berlinie czy w Hanoverze uda mi sie załatwić moje sprawy jednakowo czy powinienem sie idą do mojego „macierzystego” urzędu?

 20. Mam pytanie, mąż pracuje w Niemczech u niemieckiego pracodawcy, ma meldunek w Niemczech. Ja jego żona mieszkam z dzieckiem w Polsce, nie pracuje czy w takiej sytuacji w tym formularzu do zmiany klasy podatkowej z 1 na 3 on wpisuje tylko swoje dane i dołacza do tego EOG o dochodach za 2016 ze skarbówki polskiej, oraz europejski akt małzenstwa? Czy jednak konieczne na formularzu sa moje dane i mój podpis równiez? I wybierajac 3 klase, którą rubryke trzeba zaznaczyc przy kombinacji klas?

 21. Maz ma klase podatkową 1 chce zmienic na 3 czy potrzebne jest zameldowanie na terenie niemiec?? Pracuje na kontrakcie i nie ma stalego zameldowania w niemczech

 22. Mam pytanie. Pracowałem w Niemczech w 2016 roku do polowy wrzesnia. Miałem kl. podatkową 3. Wróćiłem do Polski i się w Niemczech wymeldowałem. W grudniu ponownie podjąłem pracę w Niemczech, ale juz z Polskim adresem. Dostałem za grudzeń rozliczenie z 1 kl. podatkową. A teraz przyszło mi rozliczenie za styczen i mam kl. podatkową 6. Dlaczego ?

 23. Witam Jestem na klasie podatkowej 6 chcialabym zmienic na klase 1 z racji takiej ze jestem sama Mam pytanie gdzie znajde wniosek o zmioane klasy podatkowej dla osob samotnychBo ten tutaj jest dla malzenstw i osob z partnerem partnerka Dzieki za pomoc

 24. Witam,wraz z żoną jestesmy zatrudnieni u niemieckiego pracodawcy na pełny etet,oboje mamy 1 klase podatkowa mieszkamy w de i mamy dziecko.Chcemy zmienic grupę podatkowa,na jaką bd najlepiej? dziekuje i pozdrawm

 25. Witam.
  Pod koniec września wyjeżdżam do pracy w Niemczech na 3 miesiące (do końca tego roku). Mam żonę, która nie pracuje oraz 3 letniego syna – mieszkają w Polsce. Moje pytanie jest następujące: jaka klasa podatkowa będzie dla mnie najkorzystniejsza oraz jakie ewentualnie dokumenty muszę ze sobą zabrać do Niemiec (np.zaświadczenie żony z Urzędu Skarbowego o braku dochodów, akt małżeństwa, akt urodzenia dziecka itp.?). Z góry dziękuję za odpowiedź.

 26. Witam , mieszkam i pracuje na stałe w niemczech w tym roku ściągnąłem moją dziewczyne z dwójką dzieci z poprzedniego małżeństwa…my nie jesteśmy małżenstwem ani tez nie mamy zarejestrowanego związku partnerskiego … ale to ja utrzymuje moją rodzine…tworzymy wspólnie gospodarstwo domowe… czy z tego tytułu moge wnioskować o zmiane klasy podatkowej?

 27. WITAM,a co sie stanie jak nie zmienię klasy podatkowej,nie wiem jak to sie stało ale mąż automatycznie dostał 1 a przecież jest żonaty,może dlatego ze kiedyś jak pracował był sam,a póżniej to się zmieniło.Ale i tak ciekawa jestem co się stanie jak nie zmieni grupy,w rozliczeniu mu wszystko oddadza tak?

 28. Moja sytuacja jest następująca:
  1) Do lipca pracowałem w PL, od 01.08 pracuje w DE
  2) Jestem żonaty, mam trójkę dzieci, rodzina poza mną mieszka w PL
  3) moja żona jest zarejestrowana w UP w PL jako bezrobotna, w tym roku nie miała żadnych dochodów z tytułu pracy, tylko dochód z tytułu wynajmu mieszkania
  4) Mam przyznaną 1 klasę podatkową.
  5) Bylem w niemieckim urzędzie podatkowym w celu zmiany klasy podatkowej. Zażądano ode mnie zaświadczenia o dochodach żony i moich za rok 2017. Dostarczyłem za rok 2016, ponieważ w polski urzędzie podatkowym dowiedziałem się, że za rok 2017 będzie to możliwe dopiero po zakończeniu roku podatkowego i złożeniu przez żonę i przeze mnie zeznania, czyli de facto w 2018. Dodatkowo dostarczyłem na drukach EU akt małżeństwa oraz akty urodzenia dzieci. Okazało się to niewystarczające

  I teraz moje pytania:
  1) Czy jest możliwość zmiany klasy podatkowej bez dostarczania zaświadczenia o dochodach z polskiego urzędu skarbowego?
  1a) Jeżeli tak, to co muszę zrobić, jakie dokumenty dostarczyć, itp., np. czy dostarczenie przetłumaczonego zaświadczenia od tym, że moja żona jest bezrobotna pomogłoby tu ?
  2) jeśli nie to, gdy dostarczę zaświadczenie z polskiego urzędu skarbowego – czyli najwcześniej w lutym lub marcu – czy będę mógł zmienić klasę podatkową ze skutkiem „wstecz” na rok podatkowy 2017 ?
  3) jeżeli zmienię klasę podatkową w roku 2018 to czy mogę w jakikolwiek sposób odzyskać „nadpłacone” w 2017 roku pieniądze z podatku?

 29. Witam serdecznie, chcialabym dowiedziec sie czy mozna zmienic klase podatkowa drogą pocztowa lub przez internet. W czerwcu urodzilam synka. Od 2013 roku mieszkam i pracuje w Monachium, jednak od razu po porodzie przyjechalam do Polski, do mamy. zlozylam wniosek o Kindregelt i Elterngelt ale zapomnialam zmienic klase podatkowa. Porod byl przedwczesny i skomplikowany, nie myslalam wtedy o klasie podatkowej. Zentrum Bayern Familie und Soziales upomnialo sie o zmiane klasy podatkowej. Do tej pory mialam 1 , jestem samotna matka. Synek ma 4 miesiace, nie jestem w stanie w tej chwili przyjechac z nim do Monachium. Co moge zrobic?

 30. Witam, mam klase podatkowa 3, zona do tej pory nie pracowala, ale od przyszlego miesiaca idzie do pracy, oboje jestesmy zameldowani w Niemczech, teraz pytanie, czy zona dostanie 5 klase? ze wzgledu ze mam 3, czy musimy sie udac do urzedu zeby to zrobic ?

 31. Witam. Mąż od 4 lat pracuje w niemczech na umowę o pracę, posiada tam meldunek. Ja z 4 letnią córeczką mieszkamy w Polsce. Mąż jest obecnie na 1 klasie podatkowej, w Polsce osiąga dochód z tytułu emerytury ja również pracuję w Polsce. Zastanawiamy się czy w naszym przypadku warto jest zmienić klasę na III czy na koniec roku nie będziemy musieli za dużo dopłacać. Ile miesięcznie mąż może zyskać na zmianie klasy na III i ile ewentualnie musielibyśmy dopłacić na koniec roku. Dziękuję.

 32. Witam,
  mój mąż od marca tego roku pracuje w DE ma przyznaną 1 klasę. W lipcu wzięliśmy ślub. Mąż jednak chce pozostać przy obecnej klasie podatkowej. Czy zmiana stanu cywilnego w tym wypadku wymaga przedłożenia przeze mnie jakichś dokumentów z mojego miejsca pracy tj. zaświadczenia o dochodach ? jakiś inny wniosek, akt ślubu ?
  Dziękuję za pomoc.

 33. Witam pracuje w niemczech mam klase podatkowa 3 a Zona do tej pory byla bezrobotna, a teraz chce prowadzic wlasna dzialalnosc. Czy wtedy zmiania mi klase podatkowa albo czy powinienem ja zmienic lub to zglosci.

 34. Witam, mam problem. Pracujemy z mezem od 2 miesiecy w Niemczech. Dostalimy juz pierwsza wypłate na klasie 6 (brak meldunku, numeru podtakowego itp). Teraz mamy meldunek, nr. podatkowy i nie za bardzo wiemy czy musimy zmienic klase podatkowa czy zmiana wystepuje „samoistnie”. Musimy udac sie do Urzedu Sakrbowego? Jak to działa? z góry dziękuję za pomoc. Jestesmy młodzi i nie znamy zbyt dobrze jezyka. Pozdrawiam

 35. Witam!! Jak zmienić klasę podatkowa na II? Zostało wszystko niby opisane ale na formularzu nie ma możliwości wybrania klasy II, poza tym formularz dotyczy małżeństw i par, a chodzi przecież o doby samotnie wychowujące. Nigdzie nie mogę znaleźć formularza zmiany na II. Proszę o pomoc.

 36. Witam, jak wypełnić ten wniosek skoro ja i moja teraz już zona mieliśy wcześniej klase podatkowa 1 ja i ona, a tam nie można zaznaczyć ze mielismy kombinacje klasy podatkowej 1/1 wiec co zaznaczyć?

 37. Witam

  Moja firma chce mnie wyslac do Niemiec na 2 lata, bede zatrudniony na warunkach niemieckich, zameldowany w Niemczech. Moja zona jest aktualnie bezrobotna, wychowuje 2 malych dzieci, poniewaz nie jest to daleko do domu, zdecydowalem sie na wyjazd i kazdy weekend bede mogl spedzic z rodzina, dod tego dostane wiecej urlopu. Pytanie podstawowe, bo nie ogarniam na dzis klas podatkowych. Czy bede mogl w tym przypadku liczyc na III klase podatkowa? Znajomy z Niemczech mowil, ze tylko wtedy, gdy zona mieszka z dziecmi ze mna w Niemczech i tu jest zameldowana. Czy ktos moglby mi rzeczowo i prawnie to wyjasnic? Na niektorych stronach czytalem, ze klase III moge otrzymac jesli pozostajemy malzenstwem, a zona mieszka w kraju EU.

 38. Witam. Jestem mezatka i mieszkamy w Niemczech. Mamy klase podatkowa 3/5. Lecz sytuacja sie zmienila,maz sie wyprowadzil. Ja wczesniej nie pracowalam . Teraz podjelam prace i jestem na klasie 5. Jakie bede placic podatki? I drugie pytanie,czy moge ta klase 5 zmienic na korzystniejsza dla mnie? Wychowuje syna ktory ma 19 lat,nadal sie uczy i dostaje na niego kindergeld. Pozdrawiam i prosze o odpowiedz.

 39. Dzien dobry. Zaczalem od niedawna prace w Bautzen, pochodze z okolic Wroclawia. Jestem zameldowany w Niemczech. Otrzymalem klase podatkowa numer I, podczas gdy moja malzonka w Polsce jest na bezrobociu, do tego mamy dwojke dzieci. Wynajmuje mieszkanie w Budziszynie, a w Polsce utrzymuje rodzine z dziecmi, jestem raz w tygodniu w Polsce na 2-3 zalezy jak wypadnie zmiana. Jak zmienic klase podatkowa na III? Jakie zalaczniki sa potrzebne do niemieckiego urzedu? Jak wspomnialem zona ma status osoby bezrobotnej, wiec co jest potrzebne? Zaswiadczenie z Urzedu Pracy?

 40. Witam,
  Mąż pracuje w Niemczech ale na stałe mieszkamy i mamy meldunek w Polsce. Ja jestem osoba bezrobotna zarejestrowana w UP i siedzę z dzieckiem w domu. Jak w takiej sytuacji wyglada zmienia klasy podatkowej? Dziękuje za informacje, pozdrawiam 😉

 41. Witam.Pracuję w Niemczech od 2016 roku i z góry przyznano mi klasę podatkową 1,mimo iż w wypełnionych wnioskach wpisałem że jestem żonaty i posiadam dzieci.Teraz chciałbym zmienić tę klase na 3 ,zaznaczę że ja jestem w Niemczech zameldowany a żona mieszka w Polsce i nie posiada żadnych dochodów z tytułu zatrudnienia.Czy zmiana klasy z 1 na 3 to właściwy wybór? Otrzymywałem przez 3 miesiące arbeitslosgeld i dostałem pismo że powinienem zmienić swoja klase podatkową ponieważ jestem stratny finansowo.Pozdrawiam

 42. Witam. Mąż od 2013 roku pracuje w Niemczech. Córka urodziła się w Niemczech ale od 2015 roku mieszkamy w Polsce. Nie mamy już meldunku w Niemczech choć mąż nadal pracuje w niemieckiej firmie. Jak możemy zmienić klasę podatkową z 1 na 3. Jak jeszcze mieszkaliśmy razem w Niemczech mieliśmy klasy 3/5 a jak ja wróciłam do Polski to automatycznie zmienili mężowi na 1. Jak zmienić klasę na 3 żeby nie oddawać tyle podatku ? Z góry dziękuję za odpowiedź

 43. Autor zaprzeproszeniem gowno wie hehe. Żeby zmienić grupę trzeba z polskiego urzędu podatkowego zabrać certyfikat rezydencji podatkowej. W rathouse trzeba dopisać dzieci czyli akty urodzenia europejskie. O tym autor nie napisał…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika