Więcej

  Urlop okolicznościowy w przypadku śmierci najbliższych – jakie zasady obowiązują w Niemczech?

  polski supermarket w Niemczech

  Śmierć bliskiej osoby jest jedną z najtrudniejszych sytuacji w życiu. Poza poradzeniem sobie ze stratą i niezwykle trudnymi emocjami bardzo często trzeba także zająć się organizacją pogrzebu i formalnościami, takimi jak kwestie spadkowe. Aby nieco ułatwić tę sytuację, każdy pracownik w Niemczech ma prawo do urlopu okolicznościowego (niem. Sonderurlaub). W jakich konkretnie przypadkach można liczyć na dodatkowe dni wolne, jak wpływa na to stopień pokrewieństwa zmarłej osoby i czy pracownik nadal otrzymuje wtedy wynagrodzenie?

  Kiedy pracownikowi przysługuje urlop okolicznościowy w przypadku śmierci?

  Zgodnie z niemieckim kodeksem cywilnym (BGB § 616) pracownicy mają prawo do urlopu okolicznościowego w szczególnych przypadkach. Śmierć osoby bliskiej jest jednym z takich przypadków i jest określana w prawie jako przyczyna „czasowej niezdolności do pracy”.

  Jednak bardzo często prawo do dodatkowych dni wolnych przysługuje jedynie wtedy, kiedy pracownik był blisko spokrewniony ze zmarłym. Ten pierwszy stopień relacji obejmuje: własnych rodziców, własne dzieci i małżonków.

  Firmy nie zawsze przyznają pracownikom prawo do urlopu okolicznościowego w przypadku śmierci krewnych drugiego stopnia, czyli dziadków, rodzeństwa, wnuków i teściów, jednak taka sytuacja również może mieć miejsce.

  Jak długi może być urlop okolicznościowy w przypadku śmierci bliskiej osoby?

  Urlop okolicznościowy nie jest szczegółowo uregulowany w BGB. Liczba dni urlopu, które pracownik otrzyma w przypadku śmierci bliskiej osoby, zależy więc od różnych czynników. Z reguły w przypadku śmierci pracownik dostaje zwolnienie na dwa dni – jeden dzień na dzień zgonu, drugi na pogrzeb. W tym czasie nadal otrzymuje on wynagrodzenie.

  W niektórych przypadkach, jeśli pracownik od dłuższego czasu pracuje w jednej firmie i posiada dobre relacje z szefem, może otrzymać dodatkowe dni urlopu okolicznościowego. Oprócz BGB również umowa o pracę reguluje prawo do urlopu okolicznościowego. Często właśnie tutaj można znaleźć informację, ile dni urlopu okolicznościowego można otrzymać w przypadku śmierci członka rodziny. W układzie zbiorowym również mogą znaleźć się informacje na ten temat.

  Układ zbiorowy pracy dla sektora publicznego, §29, reguluje, że pracownicy otrzymują dwa dni urlopu okolicznościowego w przypadku śmierci partnera, rodzica lub dziecka. Urzędnicy federalni mają również prawo do dwóch dni roboczych urlopu specjalnego w przypadku śmierci ich partnera, dziecka lub rodzica. W tym czasie przysługuje im pełne wynagrodzenie.

  Jak ubiegać się o urlop okolicznościowy na wypadek śmierci członka rodziny?

  Z reguły nie ma określonej procedury ubiegania się o urlop okolicznościowy w przypadku śmierci bliskiej osoby. Najlepiej przedyskutować sprawę z przełożonym i przedłożyć wniosek o urlop okolicznościowy zgodnie ze zwyczajem w firmie przy planowaniu urlopu. Warto też zapytać w dziale HR, czy w firmie obowiązują jakieś określone przepisy.

  Warto wiedzieć, że jeśli pracodawca odrzuci wniosek, to pracownik może złożyć pozew do sądu pracy. Jeżeli płatny urlop okolicznościowy faktycznie nie jest możliwy, to pracownik ma również prawo do skorzystania z urlopu wypoczynkowego lub urlopu bezpłatnego.

  Ilość dni urlopu a umowa o pracę

  Niemieckie prawo pracy przyznaje pracownikom, niezależnie od tego, czy są zatrudnieni w pełnym, czy niepełnym wymiarze godzin, jako pracownik tymczasowy, jako stażysta lub praktykant, prawo do urlopu. Zakres, w jakim pracodawca musi zapewnić te dni wolne od pracy, jest określony w federalnej ustawie urlopowej (BUrlG).

  Zgodnie z § 3 Abs 1 BUrlG prawo do urlopu wynosi co najmniej 24 dni robocze, przy czym ustawodawca zakłada sześciodniowy tydzień pracy. W przypadku pięciodniowego tygodnia pracy minimalna długość urlopu przysługującego w roku kalendarzowym jest obliczana proporcjonalnie.

  W związku z tym, o ile nie uzgodniono inaczej w układzie zbiorowym lub jego wersji wewnętrznej, pracownik ma prawo do urlopu w wymiarze minimum 20 dni roboczych (dla czterodniowego tygodnia 16, dla trzydniowego tygodnia 12, dla dwudniowego tygodnia 8 a na jednodniowy tydzień 4 dni robocze). Wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje podczas urlopu, jest oparte na średnich zarobkach z trzynastu tygodni przed rozpoczęciem urlopu.

  Źródło: www.t-online.de

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  Podobne artykuły

  Wybrane dla Ciebie

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  188,277FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  141ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Niemcy uznają Polskę za obszar wysokiego ryzyka! Od niedzieli nowe zasady wjazdu z Polski do Niemiec

  Instytut Roberta Kocha ogłosił dzisiaj, że od niedzieli (5.12.2021) Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego ryzyka. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wydało...

  Merkel ogłosiła decyzje niemieckiego rządu: Obowiązkowe szczepienia, lockdown dla niezaszczepionych!

  Rząd federalny i rządy krajów związkowych podjęły dzisiaj decyzję o zaostrzeniu ogłoszeń.  Każdy, kto nie został w pełni zaszczepiony lub nie wyzdrowiał po zarażeniu...

  Nowe obostrzenia w Niemczech: Decyzje nie wchodzą w życie natychmiast!

  Rząd Niemiec podjął dzisiaj decyzję o zaostrzeniu obostrzeń, co zostało ogłoszone przez Angelę Merkel na specjalnej konferencji prasowej (szczegóły).Obostrzenia nie wchodzą jednak w życie...

  Niemcy: Od niedzieli osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą korzystać z większych swobód. Oto co im wolno!

  Zgodnie z danymi opublikowanymi w sobotę przez Instytut Roberta Kocha, do tej pory w pełni zaszczepionych jest w Niemczech prawie 7,6 milionów osób (9,1%)....

  Przyszły kanclerz Niemiec: Status szczepienia będzie wygasał po sześciu miesiącach

  Według informacji niemieckiego BILDa, przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz (63, SPD) zapowiedział na szczycie federalno-landowym, że każdy, kto nie otrzyma dawki przypominającej szcześć miesięcy...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x