Więcej

  Obowiązek jazdy na światłach w Niemczech i w Europie – dowiedz się gdzie musisz włączyć światła!

  Przepisy dotyczące jazdy na światłach są bardzo różne. W niektórych państwach europejskich obowiązuje nakaz całorocznego używania w ciągu dnia świateł mijania (Abblendlicht) lub świateł do jazdy dziennej (Tagfahrtlicht), w innych tylko w niektórych miesiącach, a w jeszcze innych nie ma żadnego obowiązku jazdy na światłach, lecz jedynie zalecenie.

  Rodzaje świateł i ich używanie w ruchu drogowym

  Das Fernlicht, czyli światła drogowe, zwane także ze względu na ich zasięg i moc światłami długimi, są używane w celu oświetlenia drogi przed pojazdem i zwiększenia widoczności w ruchu drogowym.

  Das Abblendlicht, czyli światła mijania, ze względu na swój zasięg nazywane są także światłami krótkimi. Poprawnie ustawione światła mijania są asymetryczne i oświetlają drogę po prawej stronie na większą odległość niż po lewej stronie. W niektórych krajach istnieje całoroczny obowiązek jazdy na światłach mijania. W innych krajach zalecana jest jazda na światłach krótkich w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza.

  Das Tagfahrlicht, czyli światła dzienne, mogą być używane podczas jazdy od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Świateł dziennych nie wolno używać zamiast świateł mijania. Ich zadaniem nie jest lepsze oświetlenie innych uczestników ruchu drogowego, lecz jedynie poprawienie widoczności pojazdu na drodze. Od 2011 w Unii Europejskiej do ruchu drogowego są dopuszczane samochody osobowe zaopatrzone w świata dzienne. Regulacja ta obowiązuje od 2012 także dla samochodów ciężarowych.

  Das Standlicht, czyli światła postojowe lub pozycyjne, oświetlają pojazd podczas postoju. W Niemczech nie wolno używać świateł postojowych jako alternatywy do świateł dziennych lub mijania podczas jazdy po drogach. Tego zakazuje § 17 ustęp 2 zdanie 1 StVO (niemieckiego Kodeksu Drogowego).

  Die Nebelscheinwerfer, czyli światła przeciwmgielne, mogą być używane wyłącznie do oświetlania drogi w warunkach ograniczonej widoczności. Przednie światła przeciwmgielne mogą zostać włączone, gdy pojawią się trudne warunki widoczności lub gdy znaki drogowe na to zezwalają. Tylne światła przeciwmgielne mogą być użyte, gdy widoczność na drodze spadnie poniżej 50 metrów.

  Czy w Niemczech trzeba jeździć na światłach?

  W NIEMCZECH kodeks ruchu drogowego przewiduje obowiązek używania świateł mijania w przypadku złej widoczności spowodowanej warunkami atmosferycznymi oraz w czasie jazdy w tunelach. Ogólnie zalecana jazda z włączonymi światłami mijania przez 24h. Światła przeciwmgielne mogą być używane, gdy widoczność jest ograniczona do 50 m. Dodatkowo istnieje zakaz jazdy z włączonymi światłami postojowymi.

  Obowiązek jazdy na światłach w Europie

  Oto jakie regulacje dotyczące obowiązku używania świateł dziennych/świateł mijania obowiązują w poszczególnych krajach w Europie.

  UWAGA: Motocykle i pojazdy jednośladowe mają obowiązek jazdy na światłach w całej Europie w każdych warunkach pogodowych bez względu na porę dnia i nocy!

  W następujących krajach istnieje całoroczny obowiązek jazdy na światłach bez względu na porę dnia i nocy oraz warunki pogodowe: Andora, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra (Montenegro), Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Norwegia, Polska, Rosja (na autostradach i w terenie niezabudowanym), Rumunia (na autostradach i w terenie niezabudowanym), Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Włochy (na autostradach i w terenie niezabudowanym), Węgry (na autostradach i w terenie niezabudowanym).

  W ALBANII kodeks drogowy przewiduje obowiązek używania świateł mijania podczas przejazdu tunelami, a także w przypadku ograniczonej widoczności (mgła, silne opady deszczu, śniegu).

  W AUSTRII istnieje obowiązek używania świateł mijania w godzinach nocnych, czyli od zmroku do poranku, a także w dzień w przypadku ograniczonej widoczności (mgła, opady deszczu, śniegu). Światła przeciwmgielne mogą być używane w przypadku ograniczenia widoczności spowodowanej przez gęstą mgłę, silne opady deszczu lub śniegu.

  W BELGII istnieje obowiązek używania świateł mijania w nocy, w terenie zabudowanym. W dzień światła mijania powinny być włączone w przypadku ograniczonej widoczności (mgła, opady deszczu, śniegu). Używanie świateł przeciwmgielnych dozwolone jest w przypadku gęstej mgły, silnych opadów śniegu lub deszczu. Światła przeciwmgielne mogą być używane samodzielnie lub ze światłami mijania albo światłami drogowymi. Używanie świateł przeciwmgielnych tylnych dozwolone w przypadku ograniczenia widoczności do 100m.

  Na BIAŁORUSI kierowcy mają obowiązek jazdy na światłach mijania w dzień w przypadku złej widoczności (mgła, opady deszczu, śniegu), a także podczas holowania drugiego pojazdu, przewozu dzieci lub przewozu ładunków niebezpiecznych. Używanie świateł mijania w dzień jest obowiązkowe także dla pojazdów ponadgabarytowych.

  W CHORWACJI obowiązuje jazda na światłach mijania w nocy, zaś w dzień jedynie podczas ograniczonej widoczności (mgła, opady deszczu, śniegu). W zimie, w okresie od ostatniej niedzieli października do ostatniej niedzieli marca kierowcy mają obowiązek jazdy na światłach przez 24h.

  We FRANCJI, podobnie jak w Niemczech, nie istnieje obowiązek jazdy na światłach, aczkolwiek zalecane jest używanie świateł mijania w terenie niezabudowanym rzez cały rok, zarówno w ciągu dnia, jak i w ciągu nocy.

  Z kolei w GRECJI obowiązuje obowiązek używania świateł mijania w nocy; zaś w dzień jazda na światłach dozwolona jest tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi.

  W HISZPANII kodeks ruchu drogowego przewiduje obowiązek używania świateł mijania w nocy podczas jazdy po autostradach i drogach ruchu szybkiego, nawet gdy są dobrze oświetlone oraz w tunelach. Należy też wiedzieć, że światła przeciwmgielne są obowiązkowe w przypadku złych warunków atmosferycznych. W przypadku gdy pojazd nie jest wyposażony w światła przeciwmgielne, należy używać jednocześnie świateł mijania i świateł pozycyjnych.

  W HOLANDII kierowcy mają obowiązek używania świateł mijania w nocy, w dzień natomiast tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo kodeks ruchu drogowego zakazuje jazdy nocą na światłach pozycyjnych.

  W IRLANDII nie ma obowiązku jazdy w dzień z włączonymi światłami mijania.

  Kodeks ruchu drogowego w LUKSEMBURGU przewiduje obowiązek używania świateł mijania w terenie zabudowanym, podczas jazdy w nocy, a także podczas przejazdu tunelami. Podobnie jak w Niemczech i we Francji zalecane jest używanie świateł dziennych (Tagfahrlicht) przez 24h. W warunkach ograniczonej widoczności (np. do 100 m) należy używać świateł mijania.

  W MOŁDAWII pojazdy mają obowiązek jazdy na światłach od 1 listopada do 31 marca 24h bez względu na warunki atmosferyczne.

  MOŁDAWIA przewiduje obowiązek używania świateł mijania w dzień obejmujący motorowery, motocykle, mikrobusy i autokary przewożące dzieci, pojazdy jadące w konwoju, pojazdy holujące inny pojazd oraz pojazdy transportu publicznego. Dodatkowo od 1 listopada do 31 marca pojazdy obowiązuje jazda z włączonymi światłami mijania przez 24h bez względu na panujące warunki atmosferyczne.

  W PORTUGALII kierowcy mają obowiązek używania świateł mijania podczas jazdy nocą, w terenie zabudowanym, zaś w dzień tylko w przypadku widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi. Dodatkowo obowiązek używania świateł mijania istnieje przy przejazdach tunelami i drogą IP5 (droga główna i łącznik Aveiro/Vilar Formoso) przy granicy z Hiszpanią.

  W RUMUNII istnieje obowiązek używania świateł mijania w terenie niezabudowanym przez cały rok, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. W terenie zabudowanym kierowcy muszą jeździć na światłach mijania w nocy, natomiast w dzień tylko przy ograniczonej widoczności spowodowanej przez mgłę, opady deszczu lub śniegu.

  W TURCJI kierowcy muszą jeździć na światłach mijania w terenie zabudowanym oraz tylko po zapadnięciu zmierzchu i przy widoczności ograniczonej warunkami atmosferycznymi.

  Na UKRAINIE kierowcy mają obowiązek używania świateł mijania w dzień i w nocy od 1 października do 30 kwietnia.

  Na WĘGRZECH kodeks ruchu drogowego narzuca obowiązek używania świateł mijania nocą w terenie zabudowanym, natomiast w ciągu dnia jedynie przy ograniczonej widoczności. Poza terenem zabudowanym, a także na autostradach, obowiązkowe jest używanie świateł mijania przez cały rok zarówna w ciągu dnia, jak i w nocy bez względu na warunki pogodowe.

  W WIELKIEJ BRYTANII kierowcy mają obowiązek używania świateł pozycyjnych w terenie zabudowanym dobrze oświetlonym, od zmierzchu do świtu. W terenie niezabudowanym lub zabudowanym, ale słabo oświetlonym, istnieje obowiązek używania świateł mijania lub świateł drogowych. Zagraniczni kierowcy mają obowiązek dopasować światła swoich samochodów do ruchu lewostronnego.

  We WŁOSZECH kierowcy mają obowiązek używania świateł mijania lub dziennych zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy poza terenem zabudowanym, a także podczas przejazdu tunelem. Tylne światła przeciwmgielne mogą być używane tylko wtedy, gdy widoczność ograniczona jest do 50 m.

  Kary za jazdę bez świateł dziennych/świateł mijania w Europie

  W przypadku zlekceważenia obowiązku jazdy na światłach kierowcom grożą kary pieniężne. Poniższa tabela pokazuje orientacyjn kary w wybranych krajach europejskich.

  KrajŚwiatła dzienne/mijaniaKara pieniężna w € (przybliżona wysokość)
  Andora30
  Bośnia i Hercegowina15
  BelgiaTylko motocykle58
  Bułgariaod 25
  Czarnogóra (Montenegro)do 60
  Czechy70
  Dania70
  Estoniado 190
  Finlandia50
  FrancjaZalecane, obowiązkowe dla motocykli35
  Islandia35
  Kroacja✓ światła mijania40
  Litwa✓ dopuszczalne światła dzienne15
  Łotwa10
  Macedonia35
  Mołdawia30
  NiemcyZalecane, obowiązkowe dla motocykli10
  Norwegiado 265
  Polska60
  Portugaliado 60
  Republika Płn. Macedonii35
  Rosjado 200
  Rumunia20
  Serbia30
  Słowacjado 60
  Słoweniaod 40
  Szwajcaria35
  SzwecjaOd 45 (dzień) do 100 (noc)
  Węgry30
  Włochyod 40

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  14,600ObserwującyObserwuj
  218ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Mając te choroby przewlekłe, można w Niemczech przejść na emeryturę trzy lata wcześniej – bez potrąceń

  Jeśli jesteście przewlekle chorzy, pod pewnymi warunkami możecie w Niemczech przejść na wcześniejszą emeryturę – bez negatywnych konsekwencji finansowych. Jakie przepisy mają tu zastosowanie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Płaca minimalna w Niemczech 2023 – aktualne kwoty oraz najważniejsze regulacje!

  Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x