Kiedy w Niemczech należy poinformować pracodawcę o ciąży?

0
2522

Ciężarna pracownica musi być chroniona przed różnego rodzaju ryzykami zdrowotnymi w pracy. Dlatego warto poinformować pracodawcę o swoim stanie. Z drugiej strony wiele kobiet ma oczywiście obawy, jakie skutki na ich karierę będzie miała taka informacja. Czyli co powinna zrobić pracująca kobieta w ciąży? Poinformować pracodawcę czy przemilczeć tę informację?

Czy pracodawcę trzeba poinformować o zajściu w ciążę?

Ciężarna pracownica nie jest zobowiązana do informowania pracodawcy o tym, że jest w ciąży. Jednak zgodnie z ustawą o ochronie macierzyństwa warto przekazać pracodawcy taką informację (Federalny Sąd Pracy, wyrok z dnia 13.06.1996, nr. sprawy 2 AZR 736/95).

W ustawie widnieje zapis, że przyszłe matki zgodnie z § 5 ustęp 1, powinny przekazać swojemu pracodawcy informację o ciąży oraz przewidywany termin porodu, jak tylko dowiedzą się o swoim stanie. Bez takiego oświadczenia ze strony pracownicy, pracodawca nie może podjąć żadnych działań ochronnych w związku z ewentualnymi ryzykami zdrowotnymi w miejscu pracy. Pracownica nie może wtedy też skorzystać ze specjalnej ochrony przed wypowiedzeniem, która przysługuje ciężarnym. Jednak jeśli kobieta nie powie pracodawcy o ciąży to nie ma to żadnych dalszych konsekwencji.

Czy istnieje obowiązek poinformowania pracodawcy o ciąży w związku z obowiązkiem lojalności?

Część osób zajmuje stanowisko, że w niektórych przypadkach obowiązek przekazania informacji o ciąży wynika z obowiązku lojalności, zawartego w umowie o pracę. Jeśli  uzasadniony interes pracodawcy w sprawie wiedzy na temat ciąży przeważa wobec  interesu pracownicy, aby przemilczeć tę informację, wtedy macie do czynienia z tzw.  obowiązkiem  wyjawienia.

Ma to miejsce np. w następujących sytuacjach:

– jeśli pracodawca zmuszony jest do wdrożenia pewnych kroków, aby zapewnić przyszłej matce bezpieczeństwo w miejscu pracy

– jeśli ciężarna pracownica pełni ważną funkcję w firmie i pracodawca będzie potrzebował zastępstwa a to zastępstwo trzeba będzie z kolei najpierw wdrożyć w nowe obowiązki

Zgodnie z takim podejściem, pracownica  jest nawet zobowiązana do pewnej rekompensaty, jeśli nie przekaże pracodawcy informacji o ciąży. Jednak orzecznictwo nie wypowiedziało się jednoznacznie w tej sprawie.

W jakiej formie należy przekazać informację o ciąży?

Przekazanie informacji o ciąży nie jest związane jakąś szczególną formą. Możecie to zrobić pisemnie lub ustnie. Jeśli chcecie mieć dowód przekazania informacji, wtedy oczywiście lepsza będzie forma pisemna.

Poród w Niemczech – przydatne informacje

W tym temacie warto przeczytać: Poród w Niemczech i formalności, które należy załatwić – instrukcja krok po kroku!

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika