Kiedy w Niemczech należy poinformować pracodawcę o ciąży?

0
2329

Ciężarna pracownica musi być chroniona przed różnego rodzaju ryzykami zdrowotnymi w pracy. Dlatego warto poinformować pracodawcę o swoim stanie. Z drugiej strony wiele kobiet ma oczywiście obawy, jakie skutki na ich karierę będzie miała taka informacja. Czyli co powinna zrobić pracująca kobieta w ciąży? Poinformować pracodawcę czy przemilczeć tę informację?

Czy pracodawcę trzeba poinformować o zajściu w ciążę?

Ciężarna pracownica nie jest zobowiązana do informowania pracodawcy o tym, że jest w ciąży. Jednak zgodnie z ustawą o ochronie macierzyństwa warto przekazać pracodawcy taką informację (Federalny Sąd Pracy, wyrok z dnia 13.06.1996, nr. sprawy 2 AZR 736/95).

W ustawie widnieje zapis, że przyszłe matki zgodnie z § 5 ustęp 1, powinny przekazać swojemu pracodawcy informację o ciąży oraz przewidywany termin porodu, jak tylko dowiedzą się o swoim stanie. Bez takiego oświadczenia ze strony pracownicy, pracodawca nie może podjąć żadnych działań ochronnych w związku z ewentualnymi ryzykami zdrowotnymi w miejscu pracy. Pracownica nie może wtedy też skorzystać ze specjalnej ochrony przed wypowiedzeniem, która przysługuje ciężarnym. Jednak jeśli kobieta nie powie pracodawcy o ciąży to nie ma to żadnych dalszych konsekwencji.

Czy istnieje obowiązek poinformowania pracodawcy o ciąży w związku z obowiązkiem lojalności?

Część osób zajmuje stanowisko, że w niektórych przypadkach obowiązek przekazania informacji o ciąży wynika z obowiązku lojalności, zawartego w umowie o pracę. Jeśli  uzasadniony interes pracodawcy w sprawie wiedzy na temat ciąży przeważa wobec  interesu pracownicy, aby przemilczeć tę informację, wtedy macie do czynienia z tzw.  obowiązkiem  wyjawienia.

Ma to miejsce np. w następujących sytuacjach:

– jeśli pracodawca zmuszony jest do wdrożenia pewnych kroków, aby zapewnić przyszłej matce bezpieczeństwo w miejscu pracy

– jeśli ciężarna pracownica pełni ważną funkcję w firmie i pracodawca będzie potrzebował zastępstwa a to zastępstwo trzeba będzie z kolei najpierw wdrożyć w nowe obowiązki

Zgodnie z takim podejściem, pracownica  jest nawet zobowiązana do pewnej rekompensaty, jeśli nie przekaże pracodawcy informacji o ciąży. Jednak orzecznictwo nie wypowiedziało się jednoznacznie w tej sprawie.

W jakiej formie należy przekazać informację o ciąży?

Przekazanie informacji o ciąży nie jest związane jakąś szczególną formą. Możecie to zrobić pisemnie lub ustnie. Jeśli chcecie mieć dowód przekazania informacji, wtedy oczywiście lepsza będzie forma pisemna.

Poród w Niemczech – przydatne informacje

W tym temacie warto przeczytać: Poród w Niemczech i formalności, które należy załatwić – instrukcja krok po kroku!

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!
Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika