Czy w Niemczech można oddać towar zakupiony w sklepie?

0
1708
TransferGo

Jak informuje Michele Scherer z centrali konsumenckiej (Verbraucherzentrale) w Poczdamie, nie istnieje przepis zezwalający na wymianę towaru zakupionego w handlu stacjonarnym. Mimo to, sprzedawcy często z grzeczności wymieniają rzeczy przyniesione do sklepu. W tym wypadku mają oni jednak prawo do ustalenia reguł ewentualnej wymiany, jak na przykład konieczność przedłożenia rachunku za zakupiony towar, albo zwrot pieniędzy w postaci talonu na zakupy w sklepie.

A co jeśli zakupiony towar jest wadliwy? 

Inaczej ma się to, jeśli towar jest wadliwy. W tej sytuacji zastosowanie znajduje bowiem prawo gwarancyjne. Zgodnie z nim sprzedawca odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie towaru do dwóch lat od daty zakupu. W przypadku wad kupujący muszą się zatem zwrócić do sprzedawcy. Należy jednak mieć na uwadze, iż kupujący musi udowodnić, że wada była już dana podczas przekazania towaru.

Tylko w pierwszych sześciu miesiącach od zakupu ciężar dowodu spoczywa na sprzedawcy. W tym okresie to on musi dowieść, że towar nie był wadliwy w momencie jego przekazania.

Czy te same reguły obowiązują podczas zakupów w internecie?

W przypadku zakupów przez internet reguły są inne: tutaj obowiązuje bowiem 14-dniowe prawo do zwrotu towaru. Okres ten zaczyna się wraz z otrzymaniem przez kupującego towaru. Sprzedawca internetowy musi oprócz tego poinformować o tym prawie na swojej stronie. W przeciwnym razie prawo do zwrotu towaru wydłuża się aż do roku i 14 dni (liczone od otrzymania towaru przez kupującego).

Również w internecie obowiązuje kilka wyjątków: prawo do zwrotu towaru nie jest dane od ręki dla płyt CD lub DVD, które zostały już rozpakowane. Z obowiązywania tej reguły zostały wyjęte również produkty psujące się (np. medykamenty albo żywność), a także rzeczy sprzedawane przez osoby prywatne. Dotyczy to również bardzo często zamówień indywidualnych.


Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech
Które ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika