Więcej

  To oszustwo jest coraz częstsze w Niemczech: Nie używajcie tego słowa przy telefonie!

  Gdy następnym razem zadzwoni telefon z nieznanego numeru, lepiej od razu podejść do tego sceptycznie. Raz po raz oszuści stosują podstępną sztuczkę, która przeniosła się z USA do Europy i szczególnie w ostatnim czasie jest coraz częściej zgłaszana również w Niemczech.

  Oszustwo jest prawie niemożliwe do przejrzenia

  Oszustwo polega na tym, że podczas rozmowy oszust próbuje wymusić od Was słowo „TAK”, zadając pytania w rodzaju „Czy mnie słyszysz?” lub „Czy jesteś właścicielem domu?” – donosi centrum doradztwa konsumenckiego NRW. Te i inne fragmenty rozmowy są później skracane w taki sposób, że powstaje wrażenie, iż rozmówca złożył przez telefon drogie zamówienie.

  Niemiła niespodzianka pojawia się często kilka dni później w skrzynce na listy: drogi rachunek. Osoby odmawiające zapłaty szybko ulegają naciskom ze strony oszustów – którzy nalegają na fałszywe nagranie telefoniczne z wyraźnym „tak” dla rzekomej umowy kupna-sprzedaży, a nawet grożą negatywnym wpisem do Schufy lub firmy windykacyjnej. Do jednego z czytelników portalu internetowego „Heise” oddzwoniono nawet natychmiast po tym, jak odmówił odpowiedzi „tak” i rozłączył się. Za przerwanie rozmowy telefonicznej groziła mu grzywna w wysokości 125 euro.

  Jak należy zachowywać się podczas rozmowy telefonicznej?

  W każdym razie należy być sceptycznym wobec nieznanych rozmówców i unikać odpowiadania „tak”, nawet na rzekomo nieszkodliwe pytania. Jeśli rozmowa wydaje się Wam dziwna, możecie po prostu się rozłączyć. Jeśli mimo to padliście ofiarą takiego oszustwa: Nie wpadajcie w panikę!

  Centrum doradztwa konsumenckiego radzi następujące odpowiedzi: na pytanie „Czy mnie słyszysz?” nie odpowiadajcie „Tak”, ale „Słyszę cię”.

  Umowy w Niemczech można zawierać również przez telefon

  Prawnik Christian Solmecke radzi: „Umowy można zazwyczaj zawierać także przez telefon. W tym przypadku jednak domniemany sprzedawca musi udowodnić, że umowa została zawarta. W tym celu musi złożyć konkretną ofertę przez telefon. Jednak w opisywanym przypadku tak nie jest. W tym kontekście nie powinniście również dać się zbić z tropu nagraną wcześniej rozmową telefoniczną”.

  Według Solmecke takie nagranie może być wykorzystane tylko wtedy, gdy osoba, do której dzwoniono, wyraziła na to wcześniej zgodę. Dlatego nie należy ulegać presji i w żadnym wypadku nie wolno płacić kwoty podanej na rachunku. W razie wątpliwości należy skontaktować się z centrum doradztwa konsumenckiego, prawnikiem lub policją – ponieważ w takim przypadku oszustowi również można postawić zarzut popełnienia przestępstwa.

  Czy umowa jest skuteczna bez podpisu?

  Nawet jeśli brzmi to trochę dziwnie, umowa zawarta przez telefon jest prawnie ważna nawet bez późniejszego pisemnego potwierdzenia. Aby jednak wypowiedzieć taką umowę, należy ją ponownie sporządzić na piśmie. To jest dokładnie to, na co od lat skarżą się agencje ochrony konsumentów. Domagają się, aby umowy zawierane przez telefon były ważne dopiero po złożeniu podpisu. Konsumenci mieliby więc czas na przemyślenie sprawy i nie mogliby zostać zaskoczeni podczas rozmowy. Niestety, niemieckim politykom nie udało się do tej pory uzgodnić takich powszechnie obowiązujących przepisów.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  15,600ObserwującyObserwuj
  266ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne po niemiecku – 20 propozycji!

  Święta Bożego Narodzenia to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, a także okres radości i spotkań z rodziną oraz bliskimi. „Frohe Weihnachten”, czyli „Wesołych Świąt”,...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  16 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech!

  Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Niemczech W okresie przedświątecznym w wielu niemieckich miastach odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe. Większość z nich rozpoczyna się pod koniec listopada. Poniżej...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x