W niemieckich domach opieki co trzecia osoba pada ofiarą przemocy!

0
178

Pojęcie opieki oznacza troskę o kogoś lub o coś, dawanie wsparcia oraz takie traktowanie danej osoby, aby nastąpiła poprawa jej stanu zdrowia. Jednak jak wynika z ostatnio przeprowadzonych badań, rzeczywistość w niemieckich domach opieki często wygląda zupełnie inaczej.

Jak się okazuje, przemoc wobec osób wymagających pomocy, ale także wobec pracowników niemieckich domów opieki, jest na porządku dziennym. Jak wynika z ankiety Niemieckiego Instytutu Badań z Zakresu Opieki (w skrócie DIP, niem. Deutsches Institut für angewandte Pflegeforschung), opublikowanej 04.09.2017, która została przeprowadzona na 400 specjalistach i stażystach pracujących w opiece, prawie co trzeci z nich przyznał, że dość powszechne jest stosowanie różnego rodzaju środków, które są wbrew woli pacjentów, czy osób przebywających w domach opieki. Co dziesiąty z kolei miał wcześniej konkretne doświadczenia związane ze stosowaniem przemocy.

Przemoc w opiece w Niemczech nie jest odosobnionym przypadkiem

Kierownikiem wyżej przedstawionych badań i jednocześnie dyrektorem Instytutu jest Frank Weidner. Według jego opinii temat przemocy w opiece zyskał uwagę społeczeństwa poprzez serię morderstw, popełnionych przez pielęgniarza Nielsa H. W ciągu kilku lat zamordował on przynajmniej 90 pacjentów w dwóch klinikach w Dolnej Saksonii. Jest to wyjątkowo wstrząsający przypadek.

Konieczny jest „nowy wymiar świadomości”

Wyniki przeprowadzonej ankiety pokazują, że „w szpitalach, domach opieki i w opiece ambulatoryjnej niezbędna jest nowa kultura świadomości” – uważa Frank Weidner. Ponadto żąda on skutecznych metod prewencji oraz radzenia sobie z przypadkami przemocy w opiece. Oprócz tego badania pokazują, że nawet w tych niewielu instytucjach, gdzie teoretycznie istnieją zakładowe metody zapobiegania przemocy oraz radzenia sobie z nią, mają miejsce konkretne przypadki dotyczące przemocy w dziedzinie opieki, które nadal pozostają niewyjaśnione. Także oferta kształcenia w kierunku rozpoznawania wczesnych sygnałów przemocy w opiece jest dość uboga.

Uwaga redakcji

W związku z komentarzami, które pojawiły się w internecie i które zarzucają nam pisanie bzdur, oto dwa fakty:

  1. Badania zostały przeprowadzone przez Deutsches Institut für angewandte Pflegeforschung, jeden z największych instytutów tego typu w Niemczech: http://www.dip.de/aktuelles
  2. Na terenie Niemiec działa aktualnie (2017) około 13.596 domów opieki (źródło: statista.com). Nie możecie Państwo zatem zakładać, że wszedzie jest tak samo, jak w placówce, którą znacie z własnych doświadczeń.
  3. Przemoc, to nie tylko okładanie pięściami, ale także szturchnięcia, czy przemoc werbalna, które często pozostają po prostu niezauważone.

Źródło: t-online.de


Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech
Które ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika