Podatek dochodowy w Niemczech – najważniejszy podatek dla osób pracujących!

Najważniejszym podatkiem dla osób pracujących w Niemczech jest podatek dochodowy (niem. Einkommensteuer). Podatek dochodowy płaci się od wszystkich dochodów uzyskanych w danym roku kalendarzowym.

Jaka jest różnica pomiędzy Lohnsteuer (podatek od wynagrodzenia) i Einkommensteuer?

Lohnsteuer, to podatek od wynagrodzenia, który odprowadza każdy zatrudniony w Niemczech. Jeśli jesteście w Niemczech zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę, nie musicie się o nic martwić. Pracodawca odprowadza za Was automatycznie Lohnsteuer każdego miesiąca, potrącając odpowiednią kwotę z Waszego wynagrodzenia brutto i odprowadzając ją do urzędu skarbowego (niem. Finanzamt). Oprócz tego pracodawca odprowadza do Finanzamtu również podatek solidarnościowy oraz – jeśli jesteście członkami wspólnoty religijnej pobierającej podatek kościelny – podatek kościelny. Ponadto z Waszej pensji odliczane i opłacane są ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne, pielęgniarskie i na wypadek bezrobocia. Ile wynoszą poszczególne opłaty, przeczytacie każdego miesiąca na pasku wynagrodzenia.

Einkommensteuer jest wyliczany w ramach ustalania kwoty podatku (niem. Veranlagungsweg). W tym celu należy złożyć deklarację podatkową. Tą musi w Niemczech sporządzić każda osoba pracująca na własny rachunek oraz osoby zatrudnione, jeśli uzyskały dodatkowy dochód. Jeśli posiadacie w Niemczech wyłącznie zatrudnienie w ramach umowy o pracę, nie musicie składać deklaracji podatkowej. Wtedy zapłacicie wyłącznie Lohnsteuer. Jednakże sporządzając deklarację podatkową, może się okazać, że otrzymacie zwrot. Przy ustalaniu Einkommensteuer są bowiem brane pod uwagę całkowite roczne dochody, ale też ulgi, jak na przykład dojazd do pracy. Z tego punktu widzenia można powiedzieć, że chociaż każdy pracownik w Niemczech jest płatnikiem podatku od wynagrodzenia (Lohnsteuer), nie każdy jest również płatnikiem podatku dochodowego (Einkommensteuer).

Więcej na temat, kto w Niemczech musi obowiązkowo złożyć deklarację podatkową, przeczytacie tutaj: Rozliczenie podatkowe w Niemczech.

Podsumowując: Lohnsteuer nie jest zatem osobną kategorią podatku, lecz jedną z form Einkommensteuer. Można powiedzieć, że płacąc Lohnsteuer, który odprowadzany jest każdego miesiąca, opłaca się z góry Einkommensteuer, który jest płacony za dany rok.

Jak wysoki jest podatek dochodowy w Niemczech?

W Niemczech obowiązuje tak zwana kwota wolna od podatku, która dotyczy każdego obywatela. Poniżej tej kwoty nie trzeba płacić żadnego podatku od zarobionych pieniędzy. W 2019 roku kwota ta wynosi 9.168 euro, jeśli nie jesteście w związku małżeńskim lub partnerskim. Więcej na ten temat tutaj: Podatki w Niemczech.

Jeśli dochód podlegający opodatkowaniu przekracza podaną wyżej kwotę, to płaci się od niej podatek dochodowy. Stawki wahają się od 14 do 42 procent. Im wyższy dochód podlegający opodatkowaniu, tym wyższa stawka podatkowa. Jednak najwyższa stawka podatkowa, w wysokości 42 procent, jest płacona tylko w przypadku dochodu podlegającego opodatkowaniu w wysokości ponad 250.731 euro rocznie, jeśli nie jest się w związku małżeńskim lub partnerskim. W przypadku małżeństw lub partnerów maksymalna stawka podatku obowiązuje od dochodów przekraczających 501.462 euro rocznie.

 

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

2 KOMENTARZE

Obserwuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Anna

Czy Einkommensteuer i Lohnsteuer to to samo?
Czy jeśli przekroczę kwotę wolną od opodatkowania to płacę podatek od całego dochodu, czy tylko od ,,nadwyżki”?

177,577FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

Przydatne linki

Niemieckie ubezpieczenia

2
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x