fbpx
24.02.2020

Odwołanie od orzeczenia kary grzywny – z jakimi kosztami sądowymi należy się liczyć?

Jeśli otrzymaliśmy orzeczenie kary grzywny [der Bußgeldbescheid], zawsze mamy możliwość odwołania się (einen Einspruch einlegen). Odpowiedzialny urząd administracyjny [die Verwaltungsbehörde] sprawdza wtedy, czy orzeczona kara była zgodna z prawem. Jeśli kara została orzeczona wbrew prawu, zostaje automatycznie anulowana [der Bußgeldbescheid wird aufgehoben]. W przeciwnym razie osoba zainteresowana jest zmuszona do jej zapłacenia. Należy jednak pamiętać, że odwołanie niesie za sobą pewne koszta. Jeśli w danym przypadku sprawa ląduje przed sądem [vor Gericht landen], to musimy się liczyć z kosztami sądowymi [die Gerichtskosten]. Jeśli osoba zainteresowana zatrudnia adwokata, również musi ponieść jego koszta. O jakie koszta konkretnie chodzi dowiecie się poniżej.

Jak wysokie mogą byc koszta sądowe oraz za adwokata w przypadku odwołania się od orzeczenia kary grzywny?

Jeśli dany przypadek rozpatruje sąd rejonowy [das Amtsgericht] i dochodzi do rozprawy głównej [die Hauptverhandlung], to koszta sądowe wynoszą 10% grzywny. Kwota ta wynosi minimum 50 euro i maksimum 15.000 euro. Jeśli po rozpoczęciu rozprawy głównej odwołanie zostanie wycofane, to koszta sądowe zostają pomniejszone. Jeśli odwołanie zostanie wycofane przed rozpoczęciem rozprawy, to koszta sądowe są jeszcze mniejsze. Ich wysokość zależy jednak od wysokości orzeczonej kary grzywny.
W niektórych wypadkach można się odwołać od decyzji sądu rejonowego, jeśli ten zdecyduje nie po naszej myśli. W takich przypadkach decyzję podejmuje Wyższy Sąd Krajowy [das Oberlandesgericht]. W tej sytuacji dochodzą dodatkowe koszta sądowe, zależne od wysokości kary.
Jeśli proces kończy się uniewinnieniem lub anulowaniem kary, wszelkie koszta przejmuje skarb państwa [die Staatskasse]. W przeciwnym razie ponosi je osoba zainteresowana.

Koszta prawnika

Jeśli ktoś zwraca się do prawnika z prośbą o złożenie odwołania [Einlegung eines Einspruchs] od orzeczenia kary grzywny, musi się liczyć na początek z kosztami rzędu od 30 do 170 euro. Dokładna kwota zależy od danego przypadku. Prawnik bierze pod uwagę jego kompleksowość oraz stopień trudności i na tej podstawie określa cenę. Podane kwoty to opłata stała za zaznajomienie się z naszym problemem. Jeśli dochodzi do złożenia odwołania, to dochodzą do tego dodatkowe koszta za prowadzenie sprawy przed urzędem administracyjnym w wysokości od 20 do 300 euro. W przypadku rozpatrywania sprawy przed sądem rejonowym należy się liczyć z kosztami w wysokości od 20 do 560 euro. Ich dokładna wysokość zależy od konkretnego przypadku oraz wysokości orzeczonej kary. Im wyższa kara, tym więcej może zażądać prawnik.
Zażalenie prawne to koszta rzędu 80 do 560 euro, w zależności od konkretnego przypadku i jego kompleksowości.
Dodatkowe koszta mogą mieć miejsce, jeśli działalność prawnika przyczyni się do anulowania kary lub wstrzymania dochodzenia.
Jeśli proces kończy się uniewinnieniem [der Freispruch] lub anulowaniem kary, wszelkie koszta przejmuje skarb państwa. W przeciwnym razie ponosi je osoba zainteresowana.

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

2 KOMENTARZE

  1. jak wygłada sprawa gdy najemca mieszkania korzysta z internetu w mieszkaniu a potem przychodzi pismo z kancelarii prawnej, że z serwera pobierał nielegalnie film i sugeruje się też że go udostępniał osobom trzecim ?

    • Myślę, że policja jest w stanie zabezpieczyć komputer i sprawdzić, czy to rzeczywiście z niego zostały ściągnięte nielegalne materiały.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika