Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Czy lekarstwa dostępne w Niemczech bez recepty są niebezpieczne?

    Czy lekarstwa dostępne w Niemczech bez recepty są niebezpieczne?

    Czy lekarstwa dostępne w Niemczech bez recepty są niebezpieczne?

    Stiftung Warentest (Fundacja Warentest to niemiecka niezależna organizacja, zajmująca się badaniem jakości towarów i usług) odradza zakup wielu popularnych leków, dostępnych w Niemczech bez recepty! Wśród nich znajdują się wszystkim dobrze znane środki, jak np.: Wick MediNait, Aspirin Complex czy Thomapyrin.

    Skutki uboczne przy dłuższym przyjmowaniu

    Z badań wynika, że jedno na cztery lekarstwa nie jest godne polecenia, w tym wiele preparatów z kilkoma różnymi składnikami. Gerd Glaeske, farmaceuta z Stiftung Warentest, tłumaczy: „Sam fakt, że dany lek został w Niemczech dopuszczony do użytkowania, nie oznacza, że jest on godny polecenia”. Farmaceuta ostrzega przed skutkami ubocznymi po dłuższym przyjmowaniu.

    Niezależne gremium lekarzy, farmaceutów i farmakologów przeprowadziło w imieniu Stiftung Warentest badania dwóch tysięcy leków. Również badania, których nie przeprowadzili nawet sami producenci. Eksperci zwracali uwagę nie tylko na skuteczność preparatu, ale też na długotrwałe skutki oraz na to, czy lekarstwo daje pacjentowi odpowiednie korzyści.

    Jedna czwarta lekarstw w Niemczech nie spełnia kryteriów

    Jakie są wyniki badań? Jedna czwarta z 2000 przebadanych leków dostępnych w Niemczech bez recepty otrzymało najgorszą notę „nieodpowiedni, nieprzydatny” (niem. wenig geeignet). Powody były różne: terapeutyczna skuteczność leków nie została w wystarczającym stopniu potwierdzona lub jest ona dość słaba w porównaniu do skutków ubocznych. W opinii Stiftung Warentest taka sytuacja ma miejsce przy preparatach na dolegliwości żołądkowo-jelitowe jak np. tabletki przeczyszczające z olejem rycynowym lub ziołowe z aloesem na zaparcia.

    Z badań wynika także, że nie powinno się stosować preparatów zawierających kilka składników. Najbardziej znane przykłady to środki przeciwbólowe oraz przeciw przeziębieniu: Wick MediNait, Aspirin Complex, Grippostad C, Dolo-Dobendan czy Thomapyrin. Często składniki nie uzupełniają się tak jak powinny, ponadto przy kilku różnych składnikach rośnie ryzyko skutków ubocznych. Niektóre z nich mogą też zawierać kofeinę czy alkohol – to także może prowadzić do nasilonych skutków ubocznych lub do zwiększonego spożycia tych środków uzależniających.

    Niebezpieczna kombinacja kofeiny

    Stiftung Warentest szczególnie ostrzega przed kombinacją kofeiny i środków przeciwbólowych w lekach takich jak np. Doppelt Spalt Compact czy Vivimed. Kofeina działa pobudzająco, więc wzrasta ryzyko przyjmowania tych środków zbyt długo i zbyt często.

    Ponadto lekarstwa kombinowane znanych marek są drogie. Często bardziej opłaca się przyjmowanie poszczególnych preparatów pojedynczo. Jeśli chodzi o leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe to wystarczy jedna substancja czynna: ibuprofen, kwas acetylosalicylowy lub paracetamol. W przypadku kataru, większy sens ma przyjmowanie aerozoli lub kropel do nosa o działaniu obkurczającym śluzówkę.

    Stiftung Warentest oferuje odpłatną bazę leków, gdzie użytkownicy znajdą alternatywne środki dla tych, które uznane zostały za „raczej nieodpowiednie”.

    Źródło: www.spiegel.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x